Jump to content



Κάρτα για μοντάζ


Passenger57

Recommended Posts

Θέλω μια πολύ κάρτα για μοντάζ με ψηφιακές και αναλογικές εισόδους και εξόδους .

Μπορείτε να μου προτείνετε μια? H PINNACLE AV DELUXE που δίνει το πλαίσιο είναι καλή?

έχει χρησιμοποιήσει κανείς κάποια τέτοια κάρτα?

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως για να κάνει όλα αυτά πιθανόν να θέλει και SCSI δίσκους ή τουλάχιστον raid0 για Α/V data. αυτά τα realtime είναι... Εκτός και αν δεν είσαι τόσο απαιτητικός :)

Ρώτα όμως και την ίδια την εταιρεία για το τι δίσκοι χρειάζονται, ώστε να μη κολάει οταν παει να κάνει realtime rendering

Link to comment
Share on other sites

Aν θες σοβαρη υλοποιηση ξεχνας την pinnacle και την matrox και πας σε επαγγελματικη καρτα...

Μπες στο σιτε της canopus

www.canopus.gr

Kαι αναλογα με τις αναγκες σου και τα χρηματα που μπορεις να διαθεσεις ..επιλεγεις

Link to comment
Share on other sites

με 2 δισκους εισαι καλημενος και ουτε raid 0 αλλα ουτε και scsi θελει απλα πραγματα αλλα εγω παντως θα ελεγα οτι ειναι ημιεπαγγελματικη λυση οπως και η canopus Dvstorm 2 pro που ειναι στην ιδια κατηγορια

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από adams [Σήμερα, στις 08:55]

Aν θες σοβαρη υλοποιηση ξεχνας την pinnacle και την matrox και πας σε επαγγελματικη καρτα...

Μπες στο σιτε της canopus

www.canopus.gr

Kαι αναλογα με τις αναγκες σου και τα χρηματα που μπορεις να διαθεσεις ..επιλεγεις

Μηπως κανεις λαθος γιατι οταν η matrox εβγαζε καρτες video δεν νομιζω να υπηρχε καν η Canopus και αυτη η καρτα ειναι διαμαντι και ασε που ειναι και καθαρα premierοκαρτα κατι που μολις πριν λιγο καιρο το καταφερε η canopus ή κανω λαθος? τουλάχηστον στο premiere pro επιπλεον εχει φοβερες δυνατοτητες αλλα δεν νομιζω να θελει καποιος σε τετοια κατηγορια να κανει διαφημησεις?

οσο δε για της πανακριβες της matrox δεν τις εχω δει στην Ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δε θελω να ερθω σε αντιπαραθεση αλλα το οτι ειναι η matrox περισσοτερα χρονια στο χωρο δεν παει να πει και κατι(ειδικα που τα τελευταια χρονια οτι εχει βγαλει παει :TD: ) οταν δε αναφερομαστε σε super duper συστηματα...(avid ,Velocity,Discreet κ.λ.π) οποτε και η αναφορα σου για matrox μαλλον ειναι αστοχη.

Premiere δουλευουν και οι 2 πλεον οπως ειπες με τους τελευταιους drivers (η canopus ομως δουλευει και edious που πολλοι το αναφερουν ως καλυτερο απο το premiere ,storm edit) :D

Η canopus εχει και το πλεονεκτημα της real time επεξεργασιας φιλτρων (strobe ,blur,time echo κ.λ.π) που δεν τα εχει η matrox :whistling

Φυσικα εξαρταται και απο τι θελει να κανει κανεις.....

Aν θελει κανεις real time transitions παιρνει τη matrox

Kαι φυσικα θα λεγα σε καθε περιπτωση να δει στην πραξη και τις 2 (κανουν επιδειξη νομιζω και η 2 εταιριες) οπως να δει και το θεμα ασυμβατοτητων με μητρικη κ.λ.π που εκει η matrox...... :zzz:

Link to comment
Share on other sites

Με την LET'S EDIT RT της canopus παιδια θα κάνω καλή δουλειά? Θέλω να περάσω και να μποντάρω κασσέτες SVHS και DV.Θα κάνω μπορώ να κάνω capture με premiere? Τα επιπλέον τρανσιζιονζ και τα εφφέ είναι plugins μέσα σε cd στην συσκευασία?το promiere το δίνουν?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από adams [Σήμερα, στις 14:30]

Η canopus εχει και το πλεονεκτημα της real time επεξεργασιας φιλτρων (strobe ,blur,time echo κ.λ.π) που δεν τα εχει η matrox :whistling

Εδω κανεις λαθος γιατι και matrox πλεον εχει αρκετα φιλτρα στο ενεργητικο της καθως και ολα τα φιλτρα του premiere σε real time οπως και τα transition του premiere pro το μειονεκτημα της ειναι αλλο (εκτος την ασυμβατοτητα που ειπες ) λιγα timline και περιορισμους επισης μπορεις να δημιουργησεις και αρκετα δικα σου εφε οσο για το edius ναι μεν ειναι αριστο αλλα τα πολλα plug ins τα εχει το premiere και οχι η canopus που ειναι πραγματικα μια πολυ τιμια αγορα για καποιον που δεν τον ενδιαφερει να ψαχτει, αλωστε στην ελλαδα δεν περπατησε καθολου η matrox γιατι δεν εχει καθολου υποστηριξη και επιπλεον δεν ερχομε σε αντιπαραθεση μαζι σου απλα ανταλαζουμε αποψεις και επισης θεωρω σωστα αυτα που ειπες απλα η γνωμη μου ειναι οτι η matrox υπερεχει ελφρα και σιγουρα η canopus ειναι πολυ ποιο ευκολη λυση απο την matrox και σιγουρα ποιο συμβατη. Και κατι αλλο η μια ειναι premierοκαρτα και η αλλη το ηθελε και εγινε γιατι κακα τα ψεματα το premiere δουλευουν οι πολλοι και οχι το edius που εγω το θεωρω σε σχεση με το premiere pro 1,5 ηλιθιο σαν προγραμμα - θα μου πεις τωρα οτι η Adobe αρχισε να αντιγραφει την Avid ναι ειναι αληθεια οτι προς τα εκει το παει.

Παντος μεταξι premiere pro 1,5 και Edius εγω με τα μπουνια προτιμω το πρωτο λογο της πληθωρας φιλτρων και εφε αλλα και ευχρηστιας βεβεα αν συγκρινεις το 6,5 με το edius σαφως και το edius ειναι καλυτερο. Αλλα πως να το κανουμε το premiere ειναι αδηφαγο περνει φιλτρα και transition ακομα και απο την canopus αλλα δεν δηνει σε κανεναν ή κανω λαθος .....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.