Jump to content



Sony Xperia Z1


Chosen

Recommended Posts

Μόλις έκανα ανταλλαγή το 3 ημερών Nexus 5 μου που δεν το συμπάθησα για 2 λόγους: μπαταρία και KitKat 4.4, και πήρα το Sony Xperia Z1.

Ο λόγος που έκανα την ανταλλαγή ήταν γιατί δυσκολευόμουν να ανταλλάξω το Nexus 5 με κάποιο εκ των G2/Note 3 που ήθελα, και ήλπιζα να μπορέσω να ανταλλάξω το Z1 ευκολότερα.

Η μοίρα όμως μου τα έφερε αλλιώς και έχω αρχίσει να συμπαθώ το Z1. Είχα δει το Ζ στην αρχή της χρονιάς και δε μπορώ να πω ότι με εντυπωσίασε στα specs.Το Ζ1 όμως έρχετε με χαρακτηριστικά που είναι, αν δεν κάνω λάθος, τα κορυφαία διαθέσιμα αυτή τη στιγμή.

attachment.php?attachmentid=59881&stc=1&d=1387976957attachment.php?attachmentid=59882&stc=1&d=1387976973attachment.php?attachmentid=59883&stc=1&d=1387976984

Μετά από αρκετό ψαχούλεμα, οι πρώτες μου εντυπώσεις είναι οι εξής

Θετικά:

- Εμφάνιση. Είναι σαν το παιδί που γεννήθηκε μετά από ένα one night stand του iPhone 5S με ένα Oppo Find 5.

- Κατασκευή. Όμορφη στιβαρότητα, δεν φοβάμαι μην ραγίσει/γρατσουνιστεί, δεν τρίζει τίποτα. Unibody, αλλά παίρνει και microSD.

- Ταχύτητα. Άμεσο αποτέλεσμα των κορυφαίων specs αλλά και του όχι επιβαρυμένου λειτουργικού.

- Οθόνη. Ποίημα. Έχω και τηλεόραση Sony, και μπορώ να πω ότι σε αυτό τον τομέα, η Sony παίζει "εντός έδρας".

- Μπαταρία. Σε άμεση σύγκριση με το Note 2, είναι στα ίδια. Με το Nexus 5 που στην 2η φόρτιση δεν έβγαλε ούτε 12 ώρες με 2.5 ώρες οθόνη, σκάλες ανώτερο αλλά αναμενώμενο.

- IP58 cert. Δεν είναι από τα features που χρειαζόμουν, αλλά προσφέρει ένα ωραίο συναίσθημα ασφάλειας, το να ακουμπάει δίπλα του ο μικρός το ποτήρι με το νερό του και να μη παθαίνω εγκεφαλικό :hehe:

Αρνητικά:

- Πολύ bezel. Είναι ελάχιστα μικρότερο από το Note 2 μου με την 5.5" οθόνη του. Δε με ενοχλεί το μέγεθος φυσικά, μια χαρά είμουν και με το Note 2 εδώ κι ένα χρόνο, απλά έχω την εντύπωση ότι σε αυτές τις διαστάσεις θα έπρεπε να χωρέσουν τουλάχιστον 5.2-5.3" οθόνη.

Είμαι σίγουρος ότι θα βρω κι άλλα + και - με τον καιρό, οπότε η απόφαση για αλλαγή με Note 3 ή G2 παίρνει παράταση επ'αορίστου :)

post-129-1416078000,6078_thumb.png

post-129-1416078000,7558_thumb.png

post-129-1416078000,8099_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Παρε το Note 3 :p

Καλούλι ειναι και αυτο :p

Περα απο την πλάκα , νομιζω οτι ειναι καλο το Ζ1 με οποιοδήποτε κριτήριο.

Το gui της sony ομως ειναι αδιάφορο και σε λίγο καιρο, οχι μονο θα χανει την αξία του γρηγορότερα, αλλα και θα σταματησει να παιρνει και αναβαθμίσεις σε σχέση με τον ανταγωνισμο.

Με custom rom και εγγυησεις δεν ξέρω τι παίζει βεβαια , κατι που στο Note 3 δεν παιζει αυτή τη στιγμή.

Το Ζ1 εχει νόμίζω και την καλύτερη φωτογραφική σε κινητό...

Επισης ειμαι σιγουρος οτι ειναι σουπερ η οθονη του, σιγουρα οχι ομως δεν ειναι amoled :p

Η μπαταρία του δεν ξέρω τι κάνει σε σχεση με τα s4/note3

Kαλη ανταλλαγή έκανες (τα nexus σταματησαν να μου αρεσουν εδω και καιρο) απλα θα πρεπει να σκεφτεις γρηγορα αν θα το κρατησεις η οχι.

Χρονια Πολλά κιόλας !

Link to comment
Share on other sites

Update μπαταρίας: είμαι ακόμα στο 26% της πρώτης* φόρτισης, με 1d 1h χρήσης και 3:35 οθόνη :inlove:

Αυτή η μέρα είχε:

45 λεπτά GPS

3 ώρες 3G

15 ώρες WiFi

1.5-2 ώρες παιχνίδια

1-1.5 ώρα "σκάλισμα"

*πρώτης για μένα, το κινητό είναι μεταχειρισμένο μιας βδομάδας, 10 ημερών, οπότε φανταζόμαι ότι είμαστε στην 7-8η φόρτιση από το άνοιγμα του κουτιού.

Παρήγγειλα αυτή τη θηκούλα: Sony Xperia Z1 L39h Flexible Gel Rubber TPU Soft Skin Case Flat White Cover | eBay

Και αυτό τον αντάπτορα: Micro USB To Magnetic Charger Port Adapter For Sony Xperia Z1 L39H XL39H Black | eBay

Από ΗΚ βέβαια, οπότε θα περιμένετε λίγο άμα θέλετε εντυπώσεις :hehe:

Antutu:

(lol@motivational message)

attachment.php?attachmentid=59886&stc=1&d=1388009890

Αν και μου λείπει πολύ το TouchWiz, νομίζω ότι το Note 3 θα αναβληθεί για τα καλά.

Το Z1 είναι για μένα ό,τι δεν ήταν το Find 5.

Έχει όλα τα θετικά του Find 5 (στιβαρότητα, ομορφιά, unibody, οθόνη), συν αυτά που του λείπουνν: την MicroSD, το USB OTG, την απείρως καλύτερη διαχείριση μπαταρίας και το πολύ πιο ώριμο software.

Αν μου έλεγες πριν από μια βδομάδα ότι αντί για Note 2, Nexus 5, G2 & Note 3 θα έχω ένα Sony, θα γελούσα :D

post-129-1416078001,2751_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ετυχες σε καλό πάνελ οθόνης γιατί είμαι πραγματικά λαχείο. Τα περισσότερα ευρωπαϊκά φοράνε το περσινό σκουπίδι του Ζ που δεν βλέπετε είναι χειρότερο και από του Ν5

Sent from my XT1032 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ενώ το HTC ONE που εκθειάζεις και για την μπαταρία του τα πάει καλύτερα !!!

:p :P :p

web browsing που με ενδιαφέρει κατά βάση μοιράζει πόνο... και σε video!

Εκτος εαν κανεις το επάγγελμα της τηλεφωνήτριας και έχεις το κινητό σκουλαρίκι....

Eσενα αυτο σου ταιριαζει :hehe:

fail.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να παιξεις και σκεφτοσουν το Note 3 , δες και το οppo N1 .

Εχει και θα εχει τρελή υποστηριξη ενω ειναι και πολυ καλή συσκευή με επική αυτονομία.

Το γνωρίζω το N1 και τα μοναδικά features του, είχα κάνει και το σχετικό θέμα http://www.thelab.gr/mobile-computing/oppo-n1-127426.html

Δε μου κάνει "κλικ", γιατί όπως είχα πει και παλιότερα, οι διαστάσεις και τα 180 γραμμάρια του Note 2 είναι πάρα πολύ κοντά στα όριά μου, όσον αφορά κινητό. Οπότε τα 213 γραμμάρια του Ν1 είναι εντελώς εκτός συζήτησης.

Επίσης, το ότι κυκλοφόρησε στα τέλη του 2013 με Snapdragon 600 1.7GHz και στα €480, δεν το βοηθάει και πάρα πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.