Jump to content



Αναβάθμιση CPU-MB-RAM! AMD ή Intel;


giorgosgeo4

Recommended Posts

Το σύστημα μου είναι αυτό:

Οθόνη: Samsung Syncmaster 2032BW

Σκληροί δίσκοι: 2X WD 640GB Sata 2, 1 samsung ssd 120GB Evo

Κάρτα γραφικών: Gigabyte GeForce 9600GT Cuda GV-NX96T512H-P 512MB PCI-E

Μνήμη Ram: 2X DDR 2 667MHz 2GB PC5300

Επεξεργαστής: Intel core 2 Quad core Q8200 2,33GHz LGA 775 1333FSB

Μητρική: GIGABYTE GA-G31M-S2L

Τροφοδοτικό: bequiet! straight power BQT E9-CM-580W +Gold

Κουτί: Fractal Design Define Mini

Η χρήση που κάνω είναι MS Office, σερφάρισμα με πολλές καρτέλες ανοιχτές (πάνω απο 30 καρτέλες ανοιχτές), ταινίες, ελαφριά χρήση Photoshop και δύο λογιστικά/χρηματοοικονομικά προγράμματα.

Παιχνίδια δεν παίζω.

Budget: κοντά στα 300 ευρώ (χωρίς την οθόνη).

Η οθόνη που θα αγοραστεί είναι αυτή ASUS MX239H

Η παλιά οθόνη θα παραμείνει ως δεύτερο monitor σε λειτουργία στο ίδιο σύστημα.

Σε AMD:

CPU: AMD A10 - 6800K FM2 με ενσωματωμένη την κάρτα γραφικών AMD Radeon 8670D

AMD A10-6800K APU mit AMD Radeon HD 8670D Grafik, Box mit Lόfter, FM2

MB: ASUS F2A85-M FM2 Micro-ATX

ASUS F2A85-M, FM2, mATX

RAM: 8GB Corsair Vengeance Pro DDR3 1866

8GB-Kit Corsair Vengeance Pro Silber PC3-14900U CL 9-10-9-27 (DDR3- 1866)

Και σε Intel:

CPU: Intel Core i3 4330 2x 3.50GHz So.1150

Intel Core i3 4330 2x 3.50GHz So.1150 BOX - Hardware, Notebooks

MB: ASRock Z87M Extreme4 Intel Z87 So.1150 Dual Channel DDR3 mATX

ASRock Z87M Extreme4 Intel Z87 So.1150 Dual Channel DDR3 mATX

RAM: 8GB Kingston HyperX Predator DDR3-2400 DIMM CL11 Dual Kit

8GB Kingston HyperX Predator DDR3-2400 DIMM CL11 Dual Kit

Το κυριότερο πρόβλημα που αντιμετωπίζω με το ήδη υπάρχον σύστημα είναι βασικά η μνήμη που δεν είναι επαρκής για την χρήση που κάνω και έχει ως αποτέλεσμα να σκάει ο Google chrome.

Η πρώτη επιλογή αναβάθμισης με AMD βγαίνει στα 291,39 ευρώ και η δεύτερη επιλογή με Intel στα 295,93 ευρώ.

Κάρτα γραφικών θα χρησιμοποιώ την ενσωματωμένη του επεξεργαστή, μιας και για την χρήση που κάνω μου αρκεί.

Ποίο απο τα δυο συστήματα να προτιμήσω και γιατί;

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Οτι και να παρεις θα ειναι το ιδιο...ειτε AMD or INTEL!! Ειναι απλα σχεδον ισοδυναμα!

Παραπάνω αναφέρω την χρήση την οποία κάνω και επίσης υπάρχουν διαφορές και λόγω των μητρικών αλλά και των μνημών RAM.

Link to comment
Share on other sites

Δεν περιμένεις για κανένα KAVERI ? 30 μερούλες είναι ...:p +30% σε πολλές περιπτώσεις από τους RICHLAND. Ειδικά σε openCL (photoshop) λόγω GCN θα είναι πολύ πάνω η IGP του.

Τα KAVERI φέρνουν μεγάλες αλλαγές σε πάρα πολλούς τομείς.

http://www.overclock.net/a/amd-fusion-and-the-hsa-revolution-what-is-hsa-and-why-it-will-be-revolutionary

http://www.amd.com/us/products/technologies/hsa/Pages/hsa.aspx

http://www.tomshardware.com/news/AMD-HSA-hUMA-APU,22324.html

http://www.notebookreview.com/default.asp?newsID=6832&news=AMD+hUMA+Kaveri+APU

Για μητρική κοίταξε σε FM2+ που παίρνει τους τωρινούς αλλά και τους KAVERI και όχι σε απλή FM2 ... Με 8 sata III, 4 ή 6 USB III, PCI-E V3.0 , ULTRA HD/ HDMI, optical κ.λ.π. σε τέτοια τιμή είναι τρέλα.

ΠΧ.

http://www.skroutz.gr/s/3941048/Asrock-FM2A75M-Pro4.html

http://www.skroutz.gr/s/3945484/Asrock-FM2A88M-Extreme4.html

http://www.skroutz.gr/s/3945531/Asrock-FM2A88X-Extreme4.html

πληρέστατες μητρικές με τα πάντα επάνω.

Στον AMD βάλε όσο πιο υψηλά χρονισμένες μνήμες μπορείς . Όσο υψηλότερης συχνότητας είναι τόσο πιο καλά τραβάει η IGP του.

Link to comment
Share on other sites

βαστα 2-3 (ε)βδομαδουλες ακομα...

Παρε καποια Α88χ+ ..fm2+ socket ..και παρε τον Α10-7850Κ που θα βγει.(14/1)

Μνημες δεν εχεις λογο να δωσεις 100€ για τις kingston.

Kαι αυτες μπορεις..

8GB G.Skill RipJawsZ DDR3-2400 DIMM CL10 Dual Kit - Hardware,

ή ακομα και ..

8GB TeamGroup Xtreem Vulcan DDR3-2400 DIMM CL11 Dual Kit

(αν και παιζουν καμποσες 2133 @70€ απο οτι βλεπω..Δλδ και η παραπανω στα 88€ ακριβη ειναι

πχ1 8GB TeamGroup Vulcan Series gold DDR3-2133 DIMM CL10 Dual Kit

πχ2 8GB G.Skill RipJawsX DDR3-2133 DIMM CL9 Dual Kit - Hardware, )

Για μητρικη στις φμ2+

δες ποσο μπορεις να βρεις την Asrock Socket FM2+ FM2A88X Extreme6+ ..και αν σου πεφτει κομματακι ακριβη (κανα 80αρι τη κοβω) δες τη μικροτερη

ASRock FM2A88M Extreme4+, FM2+, ATX

(σ.σ H extreme6 δεν ειναι matx επειδη ειδα εχεις μια προτιμηση σε αυτες)

υ.γ

ανοιχτο tab πολλη ωρα :p..

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω όλοι λέτε να περιμένω για AMD Kaveri APU και συγκεκριμένα τον A10-7850K.

Απο ότι διαβάζω θα τους ανακοινώσει η AMD στην CES στις 14 Ιανουαρίου και η τιμή θα διαμορφωθεί στα 150 δολάρια δηλαδή πάνω κάτω στο budget που θέλω να δώσω.

Δεν είναι οτι έχω προτίμηση στους mATX αλλά το κουτί μου είναι το Fractal Design Define Mini οπότε αναγκαστικά κοιτάω για mATX.

Οπότε πρέπει να βρω μία μητρική FM2+ που να σηκώνει μνήμες μέχρι 2400MHz.

Ξέρω πως στους APU καλύτερα είναι οι ψηλά χρονισμένες μνήμες αλλά τι προτείνεται σε χωρητικότητα 8 γίγα ή 16 γίγα;

ok την προτεινε και ο φίλος παραπάνω και βλέπω πως και η τιμούλα της είναι πολύ καλή http://www.mindfactory.de/product_info.php/ASRock-FM2A88M-Extreme4--AMD-A88X-So-FM2--Dual-Channel-DDR3-mATX-Retail_934769.html

και σε μνήμες στα 16 GB http://www.mindfactory.de/product_info.php/16GB-TeamGroup-Xtreem-DDR3-2400-DIMM-CL10-Dual-Kit_808277.html ή http://www.mindfactory.de/product_info.php/16GB-G-Skill-Ares-DDR3-2400-DIMM-CL11-Dual-Kit_884619.html

Link to comment
Share on other sites

Η χωρητικοτητα σε οτι σε βολεψει/βολευει.

Δεν εχει σημασια τι θα προτεινουμε.Παρε και 32 αν ειναι..:p

2400 με 11αρια ποσο μαλλον 12αρια ειναι περιπου ιδια σε επιδοσεις με 2133 με 10αρια...

(ακομα και στο benching μικρες οι διαφορες...Σε καθημερινη χρηση απλα δε το βλεπεις).

Για αυτο σου εδειξα και τις πιο "μικρες" ...2133αρες.

Το trcd ειναι κομματακι πιο δυσκολο να κατεβει απο οτι το CL..

Δε λεμε να παρεις kaveri....απλα μη παρεις richland:p

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω όλοι λέτε να περιμένω για AMD Kaveri APU και συγκεκριμένα τον A10-7850K.

Απο ότι διαβάζω θα τους ανακοινώσει η AMD στην CES στις 14 Ιανουαρίου και η τιμή θα διαμορφωθεί στα 150 δολάρια δηλαδή πάνω κάτω στο budget που θέλω να δώσω.

Δεν είναι οτι έχω προτίμηση στους mATX αλλά το κουτί μου είναι το Fractal Design Define Mini οπότε αναγκαστικά κοιτάω για mATX.

Οπότε πρέπει να βρω μία μητρική FM2+ που να σηκώνει μνήμες μέχρι 2400MHz.

Ξέρω πως στους APU καλύτερα είναι οι ψηλά χρονισμένες μνήμες αλλά τι προτείνεται σε χωρητικότητα 8 γίγα ή 16 γίγα;

ok την προτεινε και ο φίλος παραπάνω και βλέπω πως και η τιμούλα της είναι πολύ καλή ASRock FM2A88M Extreme4+ AMD A88X So.FM2+ Dual Channel DDR3 mATX

Η A88M- EXTREME 4+ είναι πληρέστατη .

Να σου πω επίσης πως ολες οι ASROCK που έχω χρησιμοποιήσει στο FM1 & FM2 μέχρι σήμερα ήταν σταθερότατες, πληρέστατες και ταχύτατες, οπότε μην διστάσεις ...

Link to comment
Share on other sites

Αντί να ανέβεις σε μνήμη βάλε τα παραπάνω χρήματα σε έναν SSD !!! Τα 8gb είναι αρκετά , εξάλειψε και την υστέρηση από τον μηχανικό δίσκο και θα είσαι κομπλέ !

EDIT = Τώρα είδα πως έχεις ssd ...

Link to comment
Share on other sites

Αντί να ανέβεις σε μνήμη βάλε τα παραπάνω χρήματα σε έναν SSD !!! Τα 8gb είναι αρκετά , εξάλειψε και την υστέρηση από τον μηχανικό δίσκο και θα είσαι κομπλέ !

EDIT = Τώρα είδα πως έχεις ssd ...

Ναι ο ssd μπήκε στο πρώτο κύμα αναβάθμισης που είχα κάνει, όπως επίσης και το ποιοτικό τροφοδοτικό της bequiet! και το κουτί της Fractal μιας και το παλιό δεν μπορούσα πια ούτε να το βλέπω!!!

Οπότε παμψηφεί λέτε όλοι όχι σε AMD Richland και Intel I3 4330 και ναι στην αναμονή για AMD Kaveri!

Μια απορία που έχω είναι αν μέσω της μητρικής και της ενσωματωμένης GPU του APU μπορώ να έχω συνδεδεμένες τις δύο οθόνες ταυτόχρονα για χρήση;

Link to comment
Share on other sites

Kαι δυο και τρεις oθονες ..

Μνημες δες αυτες σε 16.

16GB TeamGroup Vulcan Series gold DDR3-2133 DIMM CL11 Dual Kit

υ.γ

Και ο haswell θα σε καλυψει σε αυτα που θελεις...και ενδεχεται να ειναι και πιο γρηγορος..σιγουρα λιγοτερο ενεργοβορος και αθορυβος κλπ.

Απλα για αυτα που θες να κανεις δε προκειται να δεις διαφορα με τον kaveri ο οποιος ξεφευγει σε αποδοση απο τον richland .Θα εχει και καρτα επιπεδου 7750 on die..

Απλα λογο tdp δεν θα εχει το χρονισμο που εχει πχ ο 6800Κ που εβαλες στο πρωτο ποστ.

Σαν clock2clock θα ειναι καλυτερος..αλλα η διαφορά στα mhz θα σε ριξει στα ιδια επιπεδα.Μη νομιζεις οτι θα αγορασεις κατι εξωπραγματικο.

(εξωπραγματικο ειναι βεβαια η οn-die 7750 :p)

Link to comment
Share on other sites

Ναι ο ssd μπήκε στο πρώτο κύμα αναβάθμισης που είχα κάνει, όπως επίσης και το ποιοτικό τροφοδοτικό της bequiet! και το κουτί της Fractal μιας και το παλιό δεν μπορούσα πια ούτε να το βλέπω!!!

Οπότε παμψηφεί λέτε όλοι όχι σε AMD Richland και Intel I3 4330 και ναι στην αναμονή για AMD Kaveri!

Μια απορία που έχω είναι αν μέσω της μητρικής και της ενσωματωμένης GPU του APU μπορώ να έχω συνδεδεμένες τις δύο οθόνες ταυτόχρονα για χρήση;

Μπορείς τρεις οθόνες να βάλεις επάνω και νομίζω και τεσσερεις οθόνες σε όσες μητρικές έχουν και DP έξοδο .

amd_eyefinity.gif

Link to comment
Share on other sites

Η χωρητικοτητα σε οτι σε βολεψει/βολευει.

Δεν εχει σημασια τι θα προτεινουμε.Παρε και 32 αν ειναι..:p

2400 με 11αρια ποσο μαλλον 12αρια ειναι περιπου ιδια σε επιδοσεις με 2133 με 10αρια...

(ακομα και στο benching μικρες οι διαφορες...Σε καθημερινη χρηση απλα δε το βλεπεις).

Για αυτο σου εδειξα και τις πιο "μικρες" ...2133αρες.

Το trcd ειναι κομματακι πιο δυσκολο να κατεβει απο οτι το CL..

Δε λεμε να παρεις kaveri....απλα μη παρεις richland:p

σε frames το 2.400MHz cl11 είναι πιο γρήγορο από 2.133MHz CL10, σε νούμερα από bench μπορεί να είναι τα ίδια. Έχω Trinity και το έχω δοκιμάσει.

Link to comment
Share on other sites

Ti εiχες δοκιμασει?

Υποθετω οχι 2400 με 11-11-11-30 και 2133 με 10-11-11-30?

Aν μπορεις κανε ενα κοπο ..και καντο αναλυτικα οσο δε παει.

Αιδα cache+memory benchmark(κατω απο το "tools") για το 1...τρεξε οπου ειδες τα παραπανω frames

και μετα παλι cache+memory benchmark για την β περιπτωση και ξανα το παιχνιδι.

Καλο θα ηταν να το ετρεχες πανω απο 2-3 φορες συνεχομενα το παιχνιδι (ανα περιπτωση) ωστε να δεις που κυμαινονται τα νουμερα.

Παιζει ο,τι ειδες να ηταν μια νορμαλ διακυμανση (που θα την εβλεπες ακομα και με τα ιδια settings ή το συνηθες ..απανωτο δευτερο τρεξιμο που ειναι ηδη προφορτωμενο με ενδιαμεση αλλαγη στα win τα timmings.

Αν οχι ...αν θα μπορεις να εκανες την διαδικασια σωστα και να τη παρουσιαζες...θα ηταν παραπανω απο δεκτο και καλοδεχουμενο.

Link to comment
Share on other sites

τα έχω κάνει καιρό πριν για να πω την αλήθεια. Είχα δοκιμάσει τόσο 3Dmarks (11-vantage-και κάτι άλλο) όσο και 2D Super Pi. Αλλά και gamebenchmarks και για frames το 2400cl11 ήταν πιο γρήγορο. Σε χρόνους στο σύστημα μου ήταν ισάξιο μόνο το 2.133mhz με cl9-12-10 (hynix CFR). Για την παρουσίαση που λες είναι δύσκολο γτ έχω διαφορετική μητρική που έχει ένα θέμα τώρα, παίζει σταθερά μόνο από τα profiles αλλιώς είναι unstable.

Link to comment
Share on other sites

To cl δεν θα παιξει τοσο σημαντικο ρολο οσο το trcd..για αυτο ανεφερα σχεδον τυχαιο παραδειγμα τα νουμερα στο πιο πανω ποστ.

Το συνηθες ειναι @2400 με 11-13-13-30 ..που δεν απεχει καθολου μη πω ειναι και ιδιο και χειροτερο με 2133 με 11-11-11-30..(και βρισκεις και 10αρια σε μερικες..αλλα το trcd 11)

Aπλα με το aida που ανεφερα βλεπεις ποσο κερδιζεις στη "πραξη" πριν τρεξεις το παραμικρο αλλο benchmark.

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει η διαφορά στην τιμή που είναι κάνα 30€ από το amd a10 apu και να πάω στον Intel i5 4570 3.20GHz στα 165€.

Όπως είπα παιχνίδια δεν παίζω πάρα μόνο κάνα ikariam.

Την κάρτα γραφικών που έχω τώρα θέλω να την βγάλω από το σύστημα γιατί έχει πρόβλημα με τις θερμοκρασίες της, σε idle δουλεύει με 80 βαθμούς και όσο ζορίζεται ανεβάζει και την θερμοκρασια.

Έχει μεγάλη διαφορά η ενσωματωμένη της Intel ή 4600 με αυτήν που έχω τώρα την 9600gt;

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Aν δε σε προβληματιζει η 9600 σε οτι κανεις ..τοτε μπορεις να την βγαλεις με την hd4600..

Aν σε προβληματιζε -απο θεμα επιδοσεων δλδ- τοτε θα δσυκολευτεις..

(λογικα παραπλησιες επιδοσεις αν οχι ελαφρως καλυτερες η 9600)

Αν θες να παιζεις με την onboard περιμενε τον α10-7850κ..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.