Jump to content



Συμβατότητα τροφοδοτικου με κάρτα γραφικων


Louris7

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλή χρονια!

Προσφατα αγόρασα την gigabyte 780gtx oc v2

Gigabyte GTX 780 WindForce OC (Rev 2.0) Graphics Card Review

έχω το τροφοδοτικό SILVERSTONE OP1000 1000W το οποίο έχει 8pin αντάπτορες αλλά για κάποιο λόγο δεν μπαινουν στην κάρτα. δεν ταιριάζουν.

SILVERSTONE OP1000 1000W ATX 12V 2.2 & EPS 12V SLI Ready CrossFire Ready Active PFC Power Supply - Newegg.com

Τι μπορώ να κάνω;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανο ειναι να χρησιμοποιεις τους λαθους 8πινους..

Eχει και 2 x 8Pin EPS12V βαση των specs.Εσυ θελεις τους 2 x 8Pin PCI-E

Copy paste τα καλωδια..

1 x 20+4Pin motherboard connector ( 550mm )

2 x 8Pin EPS12V connector

1 x 4Pin ATX12V connector ( 550mm )

2 x dual 6Pin PCI-E connector ( 550mm x 150mm )

2 x 8Pin PCI-E connector ( 550mm )

2 x triple SATA power connectors ( 510mm + 250mm x 250mm )

1 x dual 4Pin IDE connectors ( 510mm + 250mm )

2 x dual 4Pin IDE & single floppy power connectors ( 510mm + 250mm + 150mm )

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...

Αυτή είναι η κάρτα....

DSC_0269.jpg

Εδώ είναι αριστερά ο αντάπτορας που είχε μέσα η κάρτα για να συνδέσεις μέσω 2 x 4-Pin αν δεν έχεισ 8pin και αριστερά είναι το 8pin του τροφοδοτικού μου. αν παρατηρησεις το κάτω δεξια είναι τετράγωνο του τροφοδοτικού μου ενώ η κάρτα θέλει "κυκλικό" ασ πούμε....

DSC_0268.jpg

είναι λάθος του τροφοδοτικού ή ιδιαιτερότητα της κάρτας;

Link to comment
Share on other sites

Για καλο και για κακο δες τι καλωδια πρεπει να βγαινουν πρωτα απο το βυσμα.

Το ενα εχει 4γειωσεις απο τη μια και 4χ12v απο την αλλη (eps)

και το αλλο ειναι 4γειωσεις ..και αλλη μια γειωση στην αλλη μερια με 2χ12v. (8πιν pcie)

Tσεκαρε το καλυτερα ετσι...

αλλιως χρησιμοποιησε τον αδαπτορα που σου εδωσε η καρτα (για να μπει σε molex)

Mια 12αρα εχει το τροφοδοτικο οποτε δεν τρεχει και τιποτα απο που θα παρεις ρευμα..

Link to comment
Share on other sites

και τα 4 που επιασες τωρα ανηκουν ολα στο silverstone?

Aν ναι ..που το προβλημα?Δεν μπαινουν τα κατω?

Δεν εχει αλλα pci-e 8πινα το τροφοδοτικο σου..

Mαλλον εκανε λαθος το κινεζακι που εδενε τα καλωδια στο τροφοδοτικο σου..

Το ειδε 8πινο και το εφτιαξε για pcie..

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια τώρα δεν καταλαβαίνω αν με δουλεύεις ή όχι...

Αυτά είναι τα 4 που έχει το τροφοδοτικό. Δεν έχει άλλα 8πινα.

Άρα; Εϊναι λάθος κατασκευής;

Αν πάρω άλλο τροφοδοτικό θα χω το ίδιο θέμα; πχ με αυτό. http://www.skroutz.gr/s/3603781/CoolerMaster-V-series-V1000.html

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να καταλαβω τι βλεπεις μεσα απο διαδοχικα ποστ..(και ειναι κομματακι δυσκολο η αληθεια ειναι)

Στο ειπα και στα πρωτα ποστ..

Εχει 2χ 8πινα eps που δεν μπορεις να βαλεις σε καρτα γραφικων.Ειναι για αλλη δουλεια..

και 2χ 8πινα pci-express που αυτα μονο μπορεις να χρησιμοποιησεις.

(εχει και 2 κανονικα 6 πινα...για καρτα γραφικων..απλα τα αναφερω)

Και προσπαθω απλα χωρις να εχω την ολοκληρωμενη εικονα που εχεις εσυ με το τροφοδοτικο μπροστα σου να δω που ειναι το προβλημα.

Αν οντως υπαρχει ..τοτε καποιος εκανε λαθος στον connectora.

Η ο προηγουμενος ιδιοκτητης(αν το πηρες μτχ) το ηθελε για pci-express...η κατασκευαστηκε εξαρχης λαθος.

Αν απο οσα γρφατηκαν δλδ ενα εκ των δυο πανω 8-πινων γραφει pci-express..ειναι λαθος του τροφοδοτικου..του συγκεκριμενου.Δε πιστευω οτι ολα ετσι βγηκαν.

Γενικα οτι τροφοδοτικο και να παρεις ..δεν μπορεις να βαλεις το eps 12 στη καρτα γραφικων.

Αν εχεις adaptora ..δεν χρειαζεται να παρεις αλλο τροφοδοτικο.

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα είναι απλο. Τα δύο καλώδια που είδεσ για PCI-E 8πιν και τα οποία τα έβγαλα φωτό, είναι τα σωστά;

ΤΟ τροφοδοτικό το έχω πολλά χρόνια αγορασμένο, καινούργιο.

Και απο ό,τι έχω καταλάβει απο τη συζήτηση και τη βοήθεια σου μέχρι τώρα το μόνο που διαφέρει είναι το πάνω δεξιά.

εμένα σε αυτό το τροφοδοτικό, στα 8pin PCI-E, το πάνω δεξιά είναι τετράγωνο. έτσι πρέπει να ναι;;

Link to comment
Share on other sites

Ας πουμε οτι απλα αναγνωρισα τους κονεκτορες.

Θα πρεπει να ελπισουμε οτι εχουν και τη σωστη καλωδιωση.

(ολιγο μπερδεμα με το τροφοδοτικο σου και την "αποσταση" για να το ορισω αυθαιρετα οτι ειναι οντως pci-e.Κανονικα ετσι θα επρεπε να ειναι παντως)

το τετραγωνο μπαινει στο ημικυκλικο..

το ημικυκλικο δεν μπαινει στο 4γωνο.

Ακομα και 4-γωνο να ειναι ...εφοσον η καλωδιωση ειναι σωστη θα κανει.(κουμπωμα και παιξιμο)

Αν η καλωδιωση ειναι λαθος απλα μη το κανεις:p(oι λογοι προφανεις).

ΠΧ περα απο το πως μοιαζει ο κοννεκτορας η καλωδιωση ειναι αναποδη (περα απο το extra +12v..)

Tωρα επειδη το "πανω δεξια" ..αλλαζει με το πως το κρατας..δες το απο την εικονα..

attachment.php?attachmentid=59983&stc=1&d=1388684118

[attach]59983[/attach]

post-699-1416078020,0896_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Στη φωτό που τα κρατάς και τα 2 (post #3) το αριστερό είναι pcie. Το δεξί είναι pcie αλλά με ελάττωμα - το κάτω δεξιά pin είναι τετράγωνο αντί για εξάγωνο.

Έχεις τις εξής επιλογές:

Είναι στην εγγύηση - στείλτο πίσω και πες τους να σταματήσουν να βάζουν 6 χρονα παιδάκια σε 20ώρες βάρδιες.

Βάζεις adaptorα για το 1 8πινο που σου λείπει - είχε λογικά η vga σου μέσα τέτοιο (molex=>8pin ή 2x6pin=>8pin).

Παίρνεις μία λίμα και τρώς λίγο τις γωνίες το ελλατωματικό pin. Θα σε συμβούλευα να το βγάλεις από τιν μπρίζα πρώτα και να το αφήσεις κάμια μέρα εκτός just in case. Αν και είναι γείωση νομίζω (μαύρο καλώδιο) αλλά φύλαγε τα ρούχα σου να μη στα φάει η μούχλα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν....

Untitled_2.jpg

Το κόκκινο είναι που πρέπει να μπει στο μπλε...Το καλώδιο PCI-E του τροφοδοτικού είναι το κάτω. Τα δύο κάτω. άρα καταλήγουμε στο ότι έχουν κάνει λάθος κατασκευής;;;;

Επίσης η μόνη διαφορά απο τα δύο πάνω καλώδια, δηλαδή τα EPS, είναι το πράσινο που έχω κυκλωσει..

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να έχουν κάνει λάθος. Και γω που αγόρασα την MSI 760 GTX OC Gaming πρόσφατα είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Τελικά έβαλα τους αντάπτορες που είχε μέσα και όλα καλά. Απλά δεν χρησιμοποιήσα το βύσμα που στην τελική... δεν έμπαινε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.