Jump to content



Mινι οδηγός για Litecoin/Feathercoin mining


hayabusa

Recommended Posts

δηλαδη εν μερη εφοσων δεν πληρωνω πολλα στην ΔΕΗ. Η καρτα με ειπες παραγει 145 περιπου ευρω...οποτε δεν αξιζει?

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Ποιός σου είπε για €145;

45 σκέτο το μήνα. Άμα ήταν να βγάζεις 145 με μία 270x δε θα υπήρχε θέμα για συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply
σε ενα ποστ σου με αριθμο #31 γραφεις ουι συνολο το διμηνο 142 ευρω για αυτο το λεω εφοσων δεν καιω πολυ σε ρευμα ... δεν αξιζει αρα ε?

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Αδερφέ, €142 είναι το δίμηνο ΧΩΡΙΣ το ρεύμα και χωρίς οτιδήποτε fees πληρώνεις για να τα κάνεις ευρώ.

Το μήνα βγαίνει €43 με fees και ρεύμα πληρωμένο. Στη ΚΑΛΥΤΕΡΗ περίπτωση, γιατί άμα αναβαίνεις κλιμάκιο μπαίνεις ΜΕΣΑ.

Δε ξέρω πώς να το κάνω πιο λιανά.

Και το άμα αξίζει ή όχι εσύ ξέρεις. Εγώ για 40 ευρώ το μήνα δε θα την πήδαγα την κάρτα γραφικών μου, άμα δεν είχα άλλη. Και ιδιαίτερα άμα δεν είμουν 100% ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι δεν θα τα πλήρωνα στη ΔΕΗ μετά σε μορφή παγίων.

Link to comment
Share on other sites

αφηστε ρε τις κουταμαρες με την ΔΕΗ , δεν μας φτανουν τα χαρατσια

το καλοκαιρι δεν αργει , παρτε 5-6 πανελακια , βαλτε τα στην οροφη του εξοχικου αμα εχετε (και η αθηνα καλα ψηνετε , μας κανει ) και μετα αφηνετε τον υπολογιστη να σκαβει για 25 ωρες την μερα :p

Link to comment
Share on other sites

Τσάμπα είναι τα 5-6 πανελάκια; :hmm:

Πανε 1500€ η 1KWh(4x250W) με τσιμπράγκαλα πλυν μπαταρίας. Να έχεις στα υπ'όχιν σου ότι 1KWh όταν έχει φως. Βάλε 500W για 24h χοντρικά ότι θα βγάζει.

Link to comment
Share on other sites

Έστω ότι έχουμε ένα PC με 3 290Χ. Απ' ο, τι είδα είναι στα 800KH/s περίπου η καθεμία, αρα θεωρητικά και οι 3 μαζί είναι στα 2400. Με ένα calculator που βρήκα, μου έβγαλε ότι με την τωρινή δυσκολία παραγω 22.66 LTC το μήνα. Δηλαδή θεωρητικά αυτό το μηχάνημα σε 3-4 μήνες έχει βγάλει τα έξοδα του και από κει και πέρα είναι ολα κέρδος;

Αυτά μπορώ να τα τραβάω σε κάποια χρεωστική/λογαριασμό εύκολα ώστε να τα αξιοποιω;

Κατά πόσο είναι συνετό να επενδύσω σε ένα τέτοιο μηχάνημα, για κάτι που - όπως το βλέπω εγώ τουλάχιστον :p - αύριο μεθαύριο μπορεί να μην υπάρχει, ή να φάει τρελή υποβάθμιση και να παράγει ψίχουλα;

Δε βάζω κόστος ΔΕΗ στην εξίσωση, με ενδιαφέρει καθαρά η απόδοση του PC αυτού καθαυτου

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έστω ότι έχουμε ένα PC με 3 290Χ. Απ' ο, τι είδα είναι στα 800KH/s περίπου η καθεμία, αρα θεωρητικά και οι 3 μαζί είναι στα 2400. Με ένα calculator που βρήκα, μου έβγαλε ότι με την τωρινή δυσκολία παραγω 22.66 LTC το μήνα. Δηλαδή θεωρητικά αυτό το μηχάνημα σε 3-4 μήνες έχει βγάλει τα έξοδα του και από κει και πέρα είναι ολα κέρδος;

ΛΑΘΟΣ, σε 3-4 μηνες θα εχει ανεβει η δυσκολια τοσο που θα θες οχι 3 αλλα 23 καρτες για να συνεχιζεις να βγαζεις τα ιδια

συνετη επενδυση ειναι να φτιαξεις τετοια μηχανακια και να πεισεις θυματα να τα αγορασουν για να γινουν εκατομμυριουχοι ;)

Link to comment
Share on other sites

Έστω ότι έχουμε ένα PC με 3 290Χ. Απ' ο, τι είδα είναι στα 800KH/s περίπου η καθεμία, αρα θεωρητικά και οι 3 μαζί είναι στα 2400. Με ένα calculator που βρήκα, μου έβγαλε ότι με την τωρινή δυσκολία παραγω 22.66 LTC το μήνα. Δηλαδή θεωρητικά αυτό το μηχάνημα σε 3-4 μήνες έχει βγάλει τα έξοδα του και από κει και πέρα είναι ολα κέρδος;

Αυτά μπορώ να τα τραβάω σε κάποια χρεωστική/λογαριασμό εύκολα ώστε να τα αξιοποιω;

Κατά πόσο είναι συνετό να επενδύσω σε ένα τέτοιο μηχάνημα, για κάτι που - όπως το βλέπω εγώ τουλάχιστον :p - αύριο μεθαύριο μπορεί να μην υπάρχει, ή να φάει τρελή υποβάθμιση και να παράγει ψίχουλα;

Δε βάζω κόστος ΔΕΗ στην εξίσωση, με ενδιαφέρει καθαρά η απόδοση του PC αυτού καθαυτου

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Δε πάει ακριβώς έτσι. Τα ltc θα τα έχεις σε κάποιο wallet στο δίσκο σου. Μετά θα μπορείς να πας σε κάποιο από τα "σοβαρά" exchange sites που θα έχει ltc>EUR και θα φτιάξεις λογαριασμό εκεί. Στο site αυτό θα πρέπει να έχεις εμπιστοσύνη, γιατί θα μεταφέρεις το ποσό των ltc που θα θες να πουλήσεις. Θα σου έχει balance εκεί LTC/EUR και θα συνδέσεις κάποιο λογαριασμό paypal (ή δε ξέρω τι σκ@τ@ δέχονται πλέον, είμαι χρόνια εκτός του παιχνιδιού) για να μπορείς να τραβήξεις τα EUR. Προφανώς θα παίζει και fee.

Παλιά υπήρχαν και site στα οποία δρούσαν απλά σα μεσάζοντες και σου έβρισκαν τους αγοραστές/πωλητές. Μετά τα βρίσκατε μεταξύ σας πώς θα κάνετε την τράμπα.

Το πρόβλημα με το 1ο σενάριο είναι ότι πρέπει να εμπιστεύεσαι το site. Όπως επίσης να μην έχεις μεγάλο balance ποτέ, γιατί πάντα παίζει η φάση να πλακώσουν τπτ εφ-μπι-άηδες ή whatever και να το παγώσουν. Ή να πλακώνουν στα DDOS και να μη μπορείς να κάνεις τίποτε.

Όσον αφορά το κέρδος, υπάρχουν 2 παράγοντες (εφ'οσον δε σε ενδιαφέρει το ρεύμα). Δυσκολία και τιμή LTC. Η δυσκολία ΠΑΝΤΑ θα ανεβαίνει σε αυτά τα στάδια in the long run. Μπορεί να βλέπεις να μένει σταθερή ή να πέφτει για λίγο στο επόμενο, αλλά να είσαι σίγουρος ότι σε πάροδο μήνα+ θα ανέβει. Αυτό σημαίνει ότι θα βγάζεις λίγοτερα/μήνα.

Για τιμή του LTC είναι λίγο πιο πολύπλοκη η κατάσταση. Ναι μεν είναι δεμένη με το επίπεδο δυσκολίας (όσο ανεβαίνει η δυσκολία τόσο ανεβαίνει και η τιμή εφόσον η ζήτηση παραμένει η ίδια). Το θέμα είναι ότι είναι επίσης δεμένη με το BTC (λόγω BTC<>LTC συναλλαγών) αλλά και με τη προσφορά/ζήτηση του ίδιου του νομίσματος. Είναι ρίσκο με λίγα λόγια. Επίσης να έχεις στο νου σου ότι πολλοί παίζουν με arbitrage ή/και την έχουν δει χρηματιστές: Αγοράζουν metric sh!t tones από LTC σε περιόδους που είναι φτηνά, και όταν ανέβει η τιμή σε ένα Χ ποσό τα στέλνουν. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα η αγορά να πλημμυρίζει και η τιμή να κατρακυλά.

Link to comment
Share on other sites

Θεώρησε το τσάμπα :). Γι' αυτό δεν το υπολογίζω.

Άμα δεν είχα ρεύμα, θα το έκανα. Το πολύ να ζορίσω τις κάρτες για λίγο καιρό τσάμπα. Στο ελλαδιστάν σε οικιακό τιμολόγιο...μπαααα.

Link to comment
Share on other sites

Φοιτητική εστία ; :p

δεν εχει σημασια, κι εγω θα μπορουσα στη δουλεια μου να βαλω καμια δεκαπενταρια τετοια χωρις να ενοχλω κανεναν ουτε να κρυφτω απο καποιον (δεν υπαρχει εξαρτηση ΔΕΗ ουτε θα μου ποιασει κανεις τον κ... για μερικα κιλοβατακια) αλλα.... Ε ΚΑΙ? Σιγα μη θυσιασω κανα χιλιαρικο και αντι να βαλω τις καρτες στον υπολογιστη μου να τις χαιρομαι να τις βαλω να τροφοδοτουν μια ηλιθια φουσκα... Αυτο θα ηταν εγκλημα που σηκωνει μαστιγωμα και ριξιμο σε αλατι και μετα ξανα μαστιγωμα

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, αυτό δεν σημαίνει κάτι πάντως. Δηλαδή το αυτός βγάζει τα πάντα όλα δε σημαίνει ότι δεν θα βγάλει κάποιος άλλος.

Πρακτικά ο καθένας θα βγάλει ότι του αντιστοιχεί με το hardware που έχει. To πώς θα διαχειριστεί ό,τι νομίσματα βγάλει και τι θα καταλήξει στην τσέπη του τελικά ειναι άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Αρκετό μέλλον έχει και το Cloud Mining το οποίο δε χρειάζεται να στοκαρεις hardware και να πληρώνεις (τουλάχιστον άμεσα**) το ρεύμα κτλ ...

Τσεκάρετε μια το https://cex.io/

Υπάρχουν αρκετά εκεί έξω... δεν τα έχω ψάξει όλα !... αλλά είχα την τύχη να είναι το πρώτο που ήρθα σε επαφή και γράφτηκα...

Η τύχη βρίσκεται σε ένα πολύ σημαντικό στοιχείο του ότι το συγκεκριμένο site εκτός τον άλλον έχει και pool το οποίο λύνει αρκετά blocks. Το οποίο πρέπει να συμβαίνει για να έχεις κάποια χρήματα

https://blockchain.info/pools

Αυτό είναι το NET HASHRATE του BTC... Αυτό και το BTC GUILD είναι τα pool που συνήθως λύνουν όλα τα block με μοναδική διαφορά οτι το BTC GUILD δεν κάνει storage μηχανήματα* για να τα νοικιάσεις... Κάνεις με τα δικά σου με ότι αυτό συνεπάγεται.

*Τουλάχιστον δεν έκανε όσο εγώ το έψαχνα... δε γνωρίζω αν το κάνει τώρα ! Νομίζω πως όχι όμως.

** Πληρώνεις κάποιο fee το οποίο είναι ανάλογο με τα block που βρίσκεις... Γενικότερα fee υπάρχει παντού στο χώρο των cryptoCurrencies

Χωρίς να πολυ-καταλάβω πως βρέθηκα με κάποια GH/S και τότε άρχισε να έρχεται κάποιο income με το χρόνο.

Αυτό που έκανα ως τώρα είναι ότι βγάζω από εκεί να το ξανα-επενδύω αγοράζοντας κι άλλα GH/S ... Μπορείς ανα πάσα στιγμή να το πουλήσεις αυτό για BTC ξανά

Επίσης υπάρχει και referal πρόγραμμα το οποίο προσφέρει 3% του δικού σας Hash στον άνθρωπο που σας πρότεινε

Αν τυχόν θέλει κανείς μπορεί να χρησιμοποιήσει το δικό μου --> https://cex.io/r/0/Looney/0/ και φυσικά ότι επιπλέον βοήθεια χρειαστεί μιλάμε pm ή σε κανένα IRC για πιο εύκολα/άμεσα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.