Jump to content



SOS προβλημα με καινουρια καρτα γραφικων σε παλιο pc


dimi80

Recommended Posts

Καλησπερα και καλη χρονια σε ολους!

Θα μπω κατευθείαν στο θεμα, σε ένα παλιο συστημα που αποτελειται από:

PCU : AMD Phenom X4 9550

Mobo: ECS A780G-M

Ram : 2x2 Gb DDR2 OCZ reaper 1150 Mhz

HDD : 250 Gb Seagate Baracuda 7200.10

PSU: 520W Thermaltake

λειτουργικο: Win 7 prof 32 bit

Οθονη: αυτή τη στιγμη δουλευει σε μια μικρη 17ʼ Samsung 1280x1024 και αργοτερα θα εχω μια 23ʼ 1920χ1080

Tοσο καιρο το ειχα για κατεβαστηρι και δουλευε με την on board HD 3200.

Εχω βαλει προσφατα καρτα γραφικων την ASUS HD 7790 1 Gb και συμβαινει το εξης κουφο:

Εκει που δουλευει κανονικα το πισι ξαφνικα εχω μαυρη οθονη, η οποια ή δεν θα επανερθει καθολου (θελει reset) ή με πεταει αρχικα (κονοντας μονο του ρεσταρτ) πριν από την εκκινηση των windows και μου βγαζει το εξης μηνυμα ζητωντας να πατησω F1 : a Hyper Transport sync flood error occurred on last boot.

Όταν μπει στα windows στην υπογραφη προβληματος εχω το εξης μηνυμα:

Υπογραφή προβλήματος:

Όνομα συμβάντος προβλήματος: BlueScreen

Έκδοση λειτουργικού συστήματος: 6.1.7601.2.1.0.256.48

Αναγνωριστικό τοπικών ρυθμίσεων: 1032

Πρόσθετες πληροφορίες για το πρόβλημα:

BCCode: 124

BCP1: 00000000

BCP2: 8661B63C

BCP3: 00000000

BCP4: 00000000

OS Version: 6_1_7601

Service Pack: 1_0

Product: 256_1

Αρχεία για την περιγραφή του προβλήματος:

C:\Windows\Minidump\010614-15334-01.dmp

C:\Users\User\AppData\Local\Temp\WER-34242-0.sysdata.xml

Επισης αναφερει ότι το προγραμμα εκκινησης AMD σταμάτησε να λειτουργει.

Η μητρικη εχει το τελευταιο bios , ειχα ένα θεμα με την τελευταια εκδοση 13.12 του catalyst control center δεν μου ανοιγε το AMD overdrive και αναγκαστικα να βαλω την 13.11 beta για να να ανοιξει.

Δεν εχει γινει πουθενα overclock όλα δουλευουν σε default

Συνηθως το παθαίνει όταν ανοιξω αρκετα παραθυρα ή αμα τρεξω κανα βαρυ παιχνιδακι.

Μπορει καποιος εμπειρος να μας πει τι μπορεί να φταίει;

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

1. Πρόβλημα με το bios γιατί είναι καινούργια κάρτα σε παλιά μητρική. Περίμενε update.

2. Δεν επαρκεί το τροφοδοτικό. up to 150W1 additional 6 pin PCIe power required

3. Πρόβλημα με οδηγούς. Περίμενε update

Δοκίμασε την σε άλλο pc.

Link to comment
Share on other sites

1. Πρόβλημα με το bios γιατί είναι καινούργια κάρτα σε παλιά μητρική. Περίμενε update.

2. Δεν επαρκεί το τροφοδοτικό. up to 150W1 additional 6 pin PCIe power required

3. Πρόβλημα με οδηγούς. Περίμενε update

Δοκίμασε την σε άλλο pc.

1.Εννοεις update του bios της της καρτας; γιατι όπως αναφέρεις η μητρικη είναι παλια και το τελευταιο bios είναι του 2010. Παντως καθως εβαλα την 13.11 beta εκδοση του catalyst control center και οχτι την 13.12 την τελευταια η οποια δεν ανοιγε και το overdrive μου το κανει πιο σπανια.

2. το τροφοδοτικο ειναι υπεραρκετο νομιζω, το εχω από το καλοκαιρι και δουλευε σ έναν Ι7 920 με μια 7850 και τα πιγεναι μια χαρα.

3. Ποιους οδηγούς εννοεις;

Παντως η απορια μου είναι ότι δεν το κανει συχνα και παντα μπορει να παιζω κανα βαρυ και δουλευει μια χαρα και καποια φορα όταν ανοιγω πανω από 2 παραθυρα ξαφνικα μαυρη οθονη. Η συμπεριφορα του πισι( fans, noise, κτλπ )δεν αλλαζει απλα εχω μαυρη οθονη.

δεν εχω αυτό το καιρο τη δυνατοτητα να τη δοκιμασω σε άλλο πισι. Λες να φταιει η καρτα;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.