Jump to content



Linkdin scam ?


o polonos

Recommended Posts

Ελαβα πριν λιγο ενα τηλ στη δουλεια μου.

Ζητουσαν ατομο με το ονομα που εχω στο linkdin

Εκατσε δηλαδη και βρηκε το τηλ της εταιριας και καλεσε. :nada:

Μου ανεφερε μια κοπελα πως καλει απο γραφειο ευρεσεως εργασιας το οποιο ανελαβε μια μεγαλη εταιρια πληροφορικης.

Ζητησα να μου πει το ονομα του γραφειου της αλλα δεν το εδωσε.

Επισης ζητησα ενα σταθερο αλλα αρνηθηκε.

Ζητουσε επιμονα να της δωσω καποιο κινητο μου.

Εκεινη καλεσε απο ενα κινητο και οταν ζητησα το τηλ της μου εδωσε αυτο το κινητο.

Οταν ζητησα καποιες περαιτερω πληροφοριες μου ειπε πως θα μπορει να μου πει μονο αν επιβεβαιωθει πως η κληση δεν καταγραφεται. :alien:

Εκανα μια αναζητηση στο google για το κινητο αυτο αλλα δεν βρηκε κατι.

Ολα τα περιεργα σε μενα, δεν μου κανει εντυπωση :hehe:

Τι λετε ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι αμε, με τη διαφορα του οτι δεν ζητησε τον αριθμο αμκα ικα κλπ.

Επισης στις επισκεψεις του προφιλ φαινεται χθες ενα ατομο το οποιο ζητησε να μεινει anonymous.

Ηθελε οπωσδηποτε ενα κινητο μου.

Link to comment
Share on other sites

Ο γερος εχει και τα δυο μου κινητα οποτε δεν κολλαει.

Θα μπορουσε να παρει κατευθειαν στο κινητο.

Η τυπισσα με ζητησε με ενα "ψευδονυμο" που στη ουσια ειναι συντομευση του επιθετου μου.

Αυτη τη συντομευση τη εχω μονο στο Linkdin και πουθενα αλλου.

Link to comment
Share on other sites

Παίρνουν αρκετοί από το LinkedIn και δεν είναι απαραίτητα scam.

Ειδικά στην Ελλάδα, μην περιμένεις πολλά.

Εμένα με έχουν πάρει δύο φορές, μου κανόνισαν συνέντευξη, την έκανα και διαπίστωσα ότι έψαχναν σκλάβους. Ναι, ακούστηκαν δελεαστικά τα 2500€ που έδιναν καθαρά το μήνα, αλλά όχι για το Λουξεμβούργο που ήθελαν να πάω.

Γενικά, ψάχνουν φθηνή εργασία, μετανάστες που προκειμένου να φύγουν, δουλεύουν για ελάχιστα.

Link to comment
Share on other sites

Παίρνουν αρκετοί από το LinkedIn και δεν είναι απαραίτητα scam.

Ειδικά στην Ελλάδα, μην περιμένεις πολλά.

Εμένα με έχουν πάρει δύο φορές, μου κανόνισαν συνέντευξη, την έκανα και διαπίστωσα ότι έψαχναν σκλάβους. Ναι, ακούστηκαν δελεαστικά τα 2500€ που έδιναν καθαρά το μήνα, αλλά όχι για το Λουξεμβούργο που ήθελαν να πάω.

Γενικά, ψάχνουν φθηνή εργασία, μετανάστες που προκειμένου να φύγουν, δουλεύουν για ελάχιστα.

Έχεις άλλα στοιχεία για να στηρίξεις το "έψαχναν σκλάβους"?

Προσωπικά το βρίσκω υπερβολικό όταν με βάση αυτό τα 2500 καθαρά είναι ο κατώτερος, με median salary τα 3000 per month. Δεν μας είπες πόσες ώρες εργασία την εβδομάδα ζητούσαν και τι επιπρόσθετες παροχές έδιναν.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις άλλα στοιχεία για να στηρίξεις το "έψαχναν σκλάβους"?

Προσωπικά το βρίσκω υπερβολικό όταν με βάση αυτό τα 2500 καθαρά είναι ο κατώτερος, με median salary τα 3000 per month. Δεν μας είπες πόσες ώρες εργασία την εβδομάδα ζητούσαν και τι επιπρόσθετες παροχές έδιναν.

Μόνος σου επιβεβαιώνεις αυτό που λέω. Δεν καταλαβαίνω τι άλλα στοιχεία θέλεις; Παίζει ρόλο;

Link to comment
Share on other sites

Μόνος σου επιβεβαιώνεις αυτό που λέω. Δεν καταλαβαίνω τι άλλα στοιχεία θέλεις; Παίζει ρόλο;

Δεν καταλαβαίνω από που έβγαλες τέτοιο συμπέρασμα

Συγκρίνοντας

1) ώρες εργασίας εδώ με εκεί

2) αναλογικά έξοδα (με βάση το lifestyle σου σήμερα στην ελλάδα)

3) τα ποσά που θα έδιναν για σύνταξη + ιατροφαρμακευτικές παροχές εκεί με εδώ

4) επιπλέον bonuses εκεί με εδώ

5) Ποιότητα ζωής εκεί με εδώ (υποθέτω είσαι Αθήνα)

Είπες μίλησες με recruiter. Δεν ξέρω πως λειτουργούν στο Λουξεμβούργο, αλλά στην Αγγλία συνήθως αυτοί δεν έχουν άμεση σχέση με την εταιρία που σημαίνει ότι δεν παίρνουν την τελική απόφαση στο μισθό. Εν ολίγοις, ίσως να υπήρχε η δυνατότητα να διαπραγματευτείς λίγο καλύτερο για αρχή. Επίσης, ξέχασες την περίπτωση να βρει η γυναίκα σου κάποιου είδους εργασία. Από ότι θυμάμαι, είχες δηλώσει ξεκάθαρα ότι δεν πρόκειται να βρει κάτι στην Αθήνα.

Μετά από όλες αυτές τις συγκρίσεις, είσαι σίγουρος ότι "έψαχναν σκλάβους"?

Link to comment
Share on other sites

Μετά από όλες αυτές τις συγκρίσεις, είσαι σίγουρος ότι "έψαχναν σκλάβους"?

15 χρόνια εμπειρία.

Ζητάνε εξειδίκευση στον τομέα μου.

Δίνουν τον βασικό μισθό.

Όλα τα άλλα, είναι λεπτομέρειες και καραμελίτσες για να πείσουν κόσμο. Άλλωστε, εκείνοι με βρήκαν, δεν έψαχνα εγώ δουλειά. Όσον αφορά στο "παζάρι", φυσικά και ζήτησα παραπάνω, αν και μου υπενθύμισαν 4-5 φορές να ΜΗΝ το κάνω, γιατί θα τους εκθέσω. Επίσης, όλοι οι υπόλοιποι στην ομάδα που θα εργαζόμουν ήταν Βούλγαροι, Σκοπιανοί, Σλοβάκοι, κλπ. Αν δεν κάνει ΚΡΑ ότι ψάχνουν φθηνά εργατικά χέρια, τότε δεν ξέρω κι εγώ τι κάνει...

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα άλλα, είναι λεπτομέρειες και καραμελίτσες για να πείσουν κόσμο.

Ευχαριστώ. Αυτό μου αρκεί.

Σαν να λέμε πως οτιδήποτε βελτιώνει το επίπεδο ζωής μας σε περίοδο ευρωπαϊκής κρίσης είναι καραμελίτσες.

Και τι έγινε αν είναι μια ευκαιρία που δίνει προοπτικές? Αρκεί οι άλλοι να μην ψάχνουν "φθηνά εργατικά χέρια", σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Αυτό μου αρκεί.

Σαν να λέμε πως οτιδήποτε βελτιώνει το επίπεδο ζωής μας σε περίοδο ευρωπαϊκής κρίσης είναι καραμελίτσες.

Και τι έγινε αν είναι μια ευκαιρία που δίνει προοπτικές? Αρκεί οι άλλοι να μην ψάχνουν "φθηνά εργατικά χέρια", σωστά?

You fask and antfask. "Φθηνά εργατικά χέρια" και "βελτίωση επιπέδου ζωής" δεν πάνε μαζί. Απλό.

Link to comment
Share on other sites

You fask and antfask. "Φθηνά εργατικά χέρια" και "βελτίωση επιπέδου ζωής" δεν πάνε μαζί. Απλό.

Καμμία αντίφαση δεν υπάρχει. Πήρα τις λέξεις που εσύ χρησιμοποίησες και της έβαλα σε εισαγωγικά. Αλλά τι κάθομαι να εξηγώ πότε μιλάω μεταφορικά? Σάμπως η δική μου γυναίκα θα μείνει άνεργη δια παντώς? Εγώ έχασα 2-3 ευκαιρίες να κάνω κάτι διαφορετικό και ταυτόχρονα πιο κερδοφόρο (όχι δεν εννοώ μόνο τα φράγκα και με πιάνει μια λύπη που διαισθάνομαι ότι πρέπει να το επισημάνω για να μην ερμηνευθεί λανθασμένα)? Εγώ έχω δυσκολίες και μετά τα βάζω με το κράτος? Εγώ βγάζω αυθαίρετα συμπεράσματα και στα σημαντικά ερωτήματα απαντάω με βάση το ποιος μου έκανε την ερώτηση (αυτό φαίνεται ξεκάθαρα επειδή παραβλέπεις τα επιχειρήματα και απαντάς λιτά σε ότι σου καπνίσει).

Φυσικά μπηχτές είναι τα παραπάνω. Σε άλλη δημοσίευση είχα γράψει ότι δεν μιλούσα σε προσωπικό επίπεδο. Σε αυτήν όμως, το δηλώνω ότι αναφέρομαι προσωπικά. Ώρες ώρες η εντύπωση που παίρνω από ορισμένους (γενικά στη ζωή εννοώ εδώ) και καλή ώρα από σένα τώρα, είναι ότι θέλετε τον άλλον να έρθει να σας πείσει για το τι είναι καλύτερο να κάνετε στη ζωή σας.

Τώρα θα μου πεις τι ζόρι τραβάω εγώ. Ειλικρινά κανένα και εξήγησα παραπάνω ότι δεν με αφοράει, ούτε επηρεάζει τη δική μου ζωή. Απλά επειδή προβλέπω, με βάση ένα post του astrocat, να κάνει η Δ.Ο. meeting για το θέμα περί ειρωνίας στο forum, να δηλώσω δυο πράγματα. Πρώτον, μαζί σας (στην Δ.Ο. ως σύνολο απευθύνομαι. Ναι εννοείται ότι το τονίζω αφού νιώθω ότι θα παρερμηνευθεί λανθασμένα) να κάνετε κινήσεις να μειώσετε την ειρωνεία στο φορουμ. Δεύτερον, με τις επαναλαμβανόμενες** κοτσάνες* τι θα κάνετε για να κρατήσετε μια ισορροπία? Το αναφέρω διότι αυτό το post αιτιολογεί το γιατί μερικές καταστάσεις χρήζουν ιδιαίτερης μεταχείρισης.

** Με μία επιφύλαξη αυτό επειδή νομίζω (με βάση την αίσθηση που πήρα από ένα post ενός άλλου μέλους στο forum) πέφτω σε bias και τυχαίνει ότι κάνω προσωπικές επιθέσεις σε συγκεκριμένα άτομα. Δεν είναι στόχος μου το τελευταίο και δεν έχω σκοπό να κάτσω να τσεκάρω αν όντως πέφτω σε bias ή όχι.

* Επίτηδες χρησιμοποίησα αυτή τη λέξη αφού δεν ανήκω στο επίπεδο του κυρίου δίπλα (ναι, σε εκείνου στο video) για να δώσω "ψαγμένες" περιγραφές.

Και κάτι ακόμα, που ξέρω ότι θα πέσει σε contradiction με το "Ειλικρινά κανένα και εξήγησα παραπάνω ότι δεν με αφοράει" (που έγραψα πιο πάνω) και όλο κάποιος εξυπνάκιας θα το επισημάνει. Αλλά δε μαμιέται, τη στιγμή που θα το κάνει αυτός που θα το κάνει, θα μου χαρίσει ένα γλυκό χαμόγελο στα χείλη. Το βρήκα υποτιμητικό και προσβλητικό προς εμένα που αγνόησες τα σημαντικά σημεία και απάντησες όσο πιο λιτά γινόταν για να δηλώσεις ότι εγώ είμαι εκείνος που φάσκω και αντιφάσκω και ότι εσύ (που μάλλον επίτηδες έβαλες στην άκρη τα άνωθεν) τα έχεις 400.

Καλή συνέχεια Και να θυμάστε: απαντάμε όπως μας βολεύει, κάνει καλό σε όλους μας.

PS. Περιμένω να δω ποιος εξυπνάκιας θα ασχοληθεί μόνο με το contradiction.

Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα υποτιμητικό και προσβλητικό προς εμένα που αγνόησες τα σημαντικά σημεία και απάντησες όσο πιο λιτά γινόταν για να δηλώσεις ότι εγώ είμαι εκείνος που φάσκω και αντιφάσκω και ότι εσύ (που μάλλον επίτηδες έβαλες στην άκρη τα άνωθεν) τα έχεις 400.

Είδες που το παίρνεις προσωπικά; Είδες που θέλεις να μπεις σε αντιπαράθεση για κάτι που δεν είναι και δικό σου πρόβλημα;

Εγώ εξέφρασα μια άποψη. ΕΓΩ θεωρώ σκλαβιά τη συγκεκριμένη προσφορά εργασίας. ΕΓΩ θεωρώ ότι οι προοπτικές δεν είναι ικανές για να την αποδεχθώ. ΕΓΩ δε θεωρώ ευκαιρία την πρόταση, μάλλον το αντίθετο. ΕΓΩ. Για εσένα μπορεί να είναι ονειρική. Πολύ ωραία. Ψάξε βρες και αποδέξου τες. Δε θα σε εμποδίσω. Δεν έχω λόγο άλλωστε. Είπα την άποψή μου και όποιος θέλει τη εξετάζει με τα δικά του κριτήρια.

Το πρόβλημα μερικών είναι πως πρέπει στο τέλος κάθε συζήτησης να βγει ποιός έχει δίκιο και ποιός άδικο. Ε λοιπόν, κατάλαβετέ το, δεν ισχύει πάντα το άσπρο-μαύρο. Υπάρχουν διαφορετικές απόψεις και διαφορετικά κριτήρια. Αυτό που εγώ αντιπαθώ, για τον άλλον μπορεί να είναι το αγαπημένο του. Αυτό που εγώ θεωρώ βλακεία, για τον άλλον μπορεί να είναι κορυφαίο. Δε χρειάζεται να έχει πάντα κάποιος δίκιο. Σε όλες τις αντιπαραθέσεις που γίνονται εδώ και όπου αλλού, προσπαθώ να εξηγήσω γιατί ΕΓΩ πήρα κάποια απόφαση. Κάποιος, ίσως σκέφτεται με τον ίδιο τρόπο, ζητάει τα ίδια πράγματα, έχει τα ίδια προβλήματα. Ε, για αυτόν είναι η γνώμη μου, δεν είναι για να πείσει εσένα ή όποιον άλλον.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εξέφρασα μια άποψη. ΕΓΩ θεωρώ σκλαβιά τη συγκεκριμένη προσφορά εργασίας. ΕΓΩ θεωρώ ότι οι προοπτικές δεν είναι ικανές για να την αποδεχθώ. ΕΓΩ δε θεωρώ ευκαιρία την πρόταση, μάλλον το αντίθετο. ΕΓΩ. Για εσένα μπορεί να είναι ονειρική. Πολύ ωραία. Ψάξε βρες και αποδέξου τες. Δε θα σε εμποδίσω. Δεν έχω λόγο άλλωστε. Είπα την άποψή μου και όποιος θέλει τη εξετάζει με τα δικά του κριτήρια.

Κι εγώ εμμέσως εμμέσως σε ρώτησα: "Οκ ρε φίλε, μπορεί όντως να ψάχνουν το χαμηλότερο δυνατό κόστος προς απόδοσης που μπορούν να βρουν αλλά με ένα γρήγορο search είδα ότι δουλεύουν 1601 ώρες το χρόνο και επιφανειακά γνωρίζω ότι το κράτος είναι σε ανώτερη θέση βιοτικού επιπέδου από την ελλάδα. Όμως βλέπω ότι βγάζεις ένα απόλυτο συμπέρασμα οπότε έκανα ότι θα έκανε κάποιος νοήμων άνθρωπος. Σου ζήτησα να μας πεις λίγα λόγια παραπάνω (7 για την ακρίβεια) ώστε όποιος διαβάζει να μπορεί να σχηματίσει μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα και επίσης (εμμέσως) σε ρώτησα αν η θέση μπορεί να σου προσφέρει ένα καλύτερο επίπεδο από αυτό που τώρα (ή εδώ και 5 χρόνια) βιώνεις"

Αντί αυτού, παίρνω τις εξής απαντήσεις

Δεν καταλαβαίνω τι άλλα στοιχεία θέλεις; Παίζει ρόλο;
Όλα τα άλλα, είναι λεπτομέρειες και καραμελίτσες για να πείσουν κόσμο.

(πολύ mindfak αυτό. Λες και αυτός που σου έθεσε τα λογικότατα επιχειρήματα, είναι συνεργάτης της εταιρίας)

You fask and antfask. "Φθηνά εργατικά χέρια" και "βελτίωση επιπέδου ζωής" δεν πάνε μαζί. Απλό.

Λες και δεν κατάλαβες ότι το "φθηνά εργατικά χέρια" το είπα μεταφορικά αλλά από τον τρόπο που απαντάς καταλαβαίνω ότι επίτηδες πιάστηκες από αυτό για να δικαιολογηθείς και να κάνεις μετά την πάπια υποτιμώντας τη νοημοσύνη του συνομιλητή σου.

Μου θυμίζεις κάτι τύπους που λένε έχουν ΤΙΣ δυσκολίες αλλά όποιος τους αναφέρει το οτιδήποτε, του ασκούν 1500 κριτικές. Κι αν τύχει στο τέλος οι άλλοι να παραθέσουν 95-100% σωστά επιχειρήματα μετά από 908743 ώρες/μήνες/χρόνια, οι ίδιοι τύποι είναι ικανοί να πουν "ε, αυτός δεν κατάφερε να με πείσει όταν ήταν αρχή".

Το παράδοξο της υπόθεσης είναι ότι κλισέ φράσεις (που λέμε όλοι μας) τύπου "πάντα οι άλλοι φταίνε, όχι εμείς" (δείχνοντας έτσι την έλλειψη προσωπικής υπευθυνότητας) τα έχεις πει κι εσύ προφορικά και γραπτά. Ύστερα, αντί να γράψεις δυο λόγια για Λουχεμβούργο, την εκείνη εργασία, κλπ, τέσσερα posts τώρα συμπεριφέρεσαι στο συνομιλητή σου με έναν από τους πιο προσβλητικούς τρόπους και ψάχνεσαι να πιαστείς από ηλίθιες δικαιολογίες.

Μου λες ότι έσπευσα να σου επιβάλλω τι να κάνεις στη ζωή σου όταν αγνοείς σημαντικά σημεία επειδή απλά δεν σου αρέσει αυτός που σου τα λέει, και μετά έρχεσαι να κάνεις μαθήματα ζωής με τις πιο κλισε εκφράσεις όπως "δεν ισχύει πάντα το άσπρο-μαύρο" ή "Υπάρχουν διαφορετικές απόψεις και διαφορετικά κριτήρια".

Το άλλο ειδικά "Σε όλες τις αντιπαραθέσεις που γίνονται εδώ και όπου αλλού, προσπαθώ να εξηγήσω γιατί ΕΓΩ πήρα κάποια απόφαση" δεν ξέρω πως να το χαρακτηρίσω. Οι αποφάσεις και οι επιλογές όντως είναι δικές σου αλλά από τα όσα έχεις δείξει μέχρι τώρα την Σουηδία δεν την πρόλαβες, την Ολλανδία την απέρριψες για χ/ψ λόγους, το Λουχεμβούργο που σου δίνει 5 φορές πάνω καθαρό μισθό, συν τις έξτρα εισφορές και ότι άλλο μπορεί να προσφέρει τόσο η εταιρία όσο και το κράτος τους (τα οποία τα παίρνω ως δεδομένο ότι ισχύουν αφού δεν έγραψες κάτι χειροπιαστό όπως "μου τα δίνουν μαύρα" ή "διάβασα πολλές ιστορίες εκμετάλλευσης". Αλλά είπες ότι σου ζήτησαν οι μεσάζοντες να μην τους εκθέσεις και κανένας που σε διαβάζει δεν ξέρει αν αντί για 2500 εσύ ζήτησες 3500 καθαρά οπότε λογικό να σε απορρίψουν αφού τη δουλειά σου θα την κάνουν κι άλλοι λόγω ευρωπαϊκής κρίσης. Σε παρακαλώ όμως, μην μου γράψεις τώρα πόσο ζήτησες ή ποιο είναι το βιοτικό επίπεδο του Λουξεμβούργου ή τι πραγματική έρευνα έχεις κάνει. 4 posts ευκαιρίες είχες να στηρίξεις (αν υπάρχουν) τα τεκμηριωμένα επιχειρήματα σου.

Επέλεξες όμως να απαντήσεις όπως απάντησες (και να με προσβάλλεις επανειλημμένως κατά τη δική μου γνώμη) και δεν παρέλειψες να βγάλεις για άλλη μια φορά αυθαίρετα συμπεράσματα. Ευθαρσώς στο λέω λοιπόν ότι στραβά αρμενίζουμε και από το να μου απαντήσεις σοβαρά τώρα (έπειτα με τέτοια αυθάδεια και cherry picking), καλύτερα να πας στο δίπλα thread για να γράψεις πόσο σκληρή είναι η ζωή, τι είναι οι προσωπικές επιλογές, η τάνα η κοινωνία, το κράτος που μας πηδάει μέρα νύχτα και ότι οι άλλοι φταίνε κυρίως. Εγώ δεν θα το ξαναδιαβάσω αυτό το thread άρα θα χάσεις τον χρόνο σου.

ΥΓ. Όχι δεν ήθελα να κάνω καμμία προσωπική επίθεση, και ειλικρινά αν έμενες "εντός θέματος" (εκείνου που ανέφερες, γιατί στο άλλο ξεφύγαμε ήδη) πιθανότατα θα το άφηνα ως έχειν, αντί να χάνω τον πολύτιμο χρόνο μου γράφοντας εδώ. Θα το βρω διασκεδαστικό όμως αν οι 5-10-50-100 που μας διαβάζουν (μπορεί κάποιοι να είναι και φίλοι σου. who knows.) πουν "πες τα hero, πες τα" αλλά σκόπιμα δεν κάνουν like για να μην εκτεθούν (κατά τη γνώμη μου πολύ καλά κάνουν). Και όχι μην μπεις καν στη διαδικασία να το πάρεις ως καραμελίτσα για να βγάλεις πάλι αυθαίρετο συμπέρασμα.

Over and out.

Link to comment
Share on other sites

Λες και δεν κατάλαβες ότι το "φθηνά εργατικά χέρια" το είπα μεταφορικά αλλά από τον τρόπο που απαντάς καταλαβαίνω ότι επίτηδες πιάστηκες από αυτό για να δικαιολογηθείς και να κάνεις μετά την πάπια υποτιμώντας τη νοημοσύνη του συνομιλητή σου.

Μετά από αυτό, δεν έχω να διαβάσω τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι αλλο παιδες.

ΑΝ παρω τηλ στο κινητο που αφησε η τυπισσα, ποιες ειναι οι πιθανοτητες να προσπαθησει καποιος κυρ Μητσος να μου τον περασει :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.