Jump to content



Αποδειξεις απο αγορες εξωτερικου στην δηλωση της εφορια


pmakr1416003456

Recommended Posts

Αν κανουμε αγορα απο το εξωτερικο και μας στειλουν την αποδειξη (εχω κανει μια και προς το παρον εχω μονο το email με το invoice) μπαινουν στην εφορια; Αν δεν στειλουν και εχεις μονο το email;

Αν ναι και ειναι σε ευρω οκ

Αν ειναι σε δολαρια με ποια ισοτιμια μπαινουν;

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον για πέρυσι ίσχυε το παρακάτω (Πηγή)

"Ποιες μετράνε.Στην Εφορία μετράνε όλες οι αποδείξεις, εκτός από δαπάνες απόκτησης περιουσιακών στοιχείων (π.χ. αυτοκίνητα, ακίνητα), δαπάνες που μειώνουν τον φόρο (ασφάλιστρα, φροντιστήρια κ.λπ.), λογαριασμοί (φως, νερό, τηλέφωνο - σταθερά και κινητά), εισιτήρια σε κάθε είδους μεταφορικό μέσο και δαπάνες που πραγματοποιούνται στο εξωτερικό."

Link to comment
Share on other sites

Πριν 3 χρόνια προσπάθησα να περάσω απόδειξη απο αγορά ποδηλάτου και δεν γινόταν , οτι είναι στα είδη πολυτελείας δεν περνά λέει (με κάθε επιφύλαξη μπορεί κάτι να έχει αλλάξει )

Link to comment
Share on other sites

Πριν 3 χρόνια προσπάθησα να περάσω απόδειξη απο αγορά ποδηλάτου και δεν γινόταν , οτι είναι στα είδη πολυτελείας δεν περνά λέει (με κάθε επιφύλαξη μπορεί κάτι να έχει αλλάξει )

:blink:

Link to comment
Share on other sites

:blink:

χαχ, σου έκανε εντύπωση ? :rofl:

Δεν έκανα προσωπική έρευνα καθώς υπάρχει οικογενειακό λογιστής (λόγο μαγαζιού ) πραγματικά οταν έφερε το χαρτί μου λέει "κοίτα να δεις σε τι κατηγορία είναι " φυσικά μιλάμε για 400Ε που θεωρούνται εν ολίγοις πολυτέλεια οταν ο άλλος έχει την lotus και πληρώνει ποιο λίγα τέλη απο οτι ενας με suzuki Grandvitara 2.0 (Παθών )

Link to comment
Share on other sites

Από 2013, σίγουρα μπορείς να καταθέσεις απόδειξη εξωτερικού, αλλά μόνο από τις χώρες τις Ε.Ε.

πηγή: Μαζεύουμε αποδείξεις το 2013. Ποιοί και ποιές;

Ευχαριστούμε, είναι η πρώτη φορά που το βλέπω αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.