Jump to content



Τελική αναβάθμιση Desktop.


giorgosgeo4

Recommended Posts

Ποσό που διαθέτουμε : Πάνω κάτω 300 ευρώ χωρίς την οθόνη!

Χρήση υπολογιστή : MS Office, περιήγηση στο ίντερνετ με πολλές καρτέλες ανοιχτές, ταινίες, αραιά και που κανά παιχνιδι τύπου Rome2- Medieval, ερασιτεχνικά επεξεργασία εικόνας.

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: MS Office, Photoshop και κάποια χρηματοοικονομικά.

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Έχω την Samsung Syncmaster 2032BW και θέλω να την συνδυάσω με ακόμα μια δεύτερη οθόνη που θα είναι και η κύρια 24 ή 27 ips. Για την οθόνη το Budget είναι στα 200-300, βέβαια οσο λιγότερο τόσο το καλύτερο.

Έχω δει αυτές:

ASUS MX 239 H kaufen bei Media Markt

ASUS MX 279 H kaufen bei Media Markt

Dell Monitor U2414H 24'' HDMI IPS Pivot | 58-64 cm (23"-25") | Monitore | Technik | getgoods.de

και επίσης κοιτάμε ότι άλλο προτείνεται.

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? Όχι δεν χρειαζόμαστε.

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). Εξωτερικό/Γερμανία.

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? Απο διαφορετικά.

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? Θα στηθεί απο μένα.

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο . Έχω Windows 8.1 pro 64bit.

Το υπόλοιπο σύστημα είναι το παρακάτω:

Σκληροί δίσκοι: 2X WD 640GB Sata 2, 1 samsung ssd 120GB Evo

Κάρτα γραφικών: Gigabyte GeForce 9600GT Cuda GV-NX96T512H-P 512MB PCI-E

Μνήμη Ram: 2X DDR 2 667MHz 2GB PC5300

Επεξεργαστής: Intel core 2 Quad core Q8200 2,33GHz LGA 775 1333FSB

Μητρική: GIGABYTE GA-G31M-S2L

Τροφοδοτικό: bequiet! straight power BQT E9-CM-580W +Gold

Κουτί: Fractal Design Define Mini

Το κουτί θα αλλαχτεί και θα αγοραστεί το Corsair Obsidian 250d, οπότε πάμε για μητρικη M-ITX.

Από ότι είδα το κουτί δέχεται το τροφοδοτικό που έχω όσον αφορά το μέγεθος του. Εκτός αν κάνω κάποιο λάθος.

Χρειάζομαι μητρική, επεξεργαστή, μνήμες Ram, οθόνη και το κουτί για το οποίο έχω ήδη αποφασίσει. Το κουτί ήδη το έχουν βγάλει για προπαραγγελία και απο ότι πληροφορήθηκα σε κανα 10αριά μέρες θα έχουν απόθεμα οπότε.

Το σκεπτικό μου είναι να μην αγοράσω κάρτα γραφικών προς το παρόν και να χρησιμοποιήσω την ενσωματωμένη του επεξεργαστή.

Είμαι ανάμεσα σε αυτούς:

Intel Core i5 4570 4x 3.20GHz So.1150 BOX - Hardware, Notebooks

και

Intel Core i3 4340 2x 3.60GHz So.1150 BOX - Hardware, Notebooks

Ξέρω πως ο ένας είναι καλύτερος απο τον άλλον άλλα με βάση το οικονομικό και την χρήση που κάνω ποιος ταιριάζει καλύτερα στα δικά μου δεδομένα.

Και θα ήθελα να μου προτείνεται μια καλή μητρική κάρτα( να συνδέει τις δύο οθόνες) και τέλος μνήμες στα 16GB ( σκέφτομαι αυτές 16GB Corsair Vengeance Pro Series DDR3-1600 DIMM CL9 Dual Kit ) μιας και τώρα με τα 4GB έχω κουραστεί να βλέπω το μήνυμα των windows για ανεπαρκή μνήμη, να κλείνουν όλες οι διεργασίες και μετά να κάνω reload!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τυχόν ασυμβατότητα μεταξύ αυτών των κομματιών

https://www.mindfactory.de/shopping_cart.php

Cpu: Intel i5 4570

MB: Gigabyte H87N-Wifi socket 1150

Ram: 16GB Corsair Vengeance pro series DDR3 1600MHz Dimm CL9

2GB WD HDD 3,5" 64MB

Monitor: Dell ultrasharp u2412m

Κουτί: corsair obsidian 250d.

Και από το ήδη υπάρχον pc θα βάλω το τροφοδοτικό και τον ssd.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

-Ποσό που διαθέτουμε : Πάνω κάτω 300 ευρώ χωρίς την οθόνη!

-Χρειάζομαι μητρική, επεξεργαστή, μνήμες Ram, οθόνη και το κουτί για το οποίο έχω ήδη αποφασίσει.

Τα πράγματα που θέλεις αν υπολογίσεις μόνο του κουτί και τις μνήμες πας ~260€. Αν το

κουτί δεν το υπολογίζεις μέσα στα 300€ και πάλι 16GB ram dεν σου χρειάζεται.

Kingston HyperX blu KHX1600C9D3B1K2/8GX Kingston HyperX blu KHX1600C9D3B1K2/8GX 8GB DDR3 Kit (Art.-Nr. 90421398) - Arbeitsspeicher - computeruniverse 73€

μητρική

Asus H87I-Plus (C2) Asus H87I-Plus (C2) Intel H87 So.1150 Dual Channel DDR3 Mini-ITX 91€

Gigabyte H87N-WIFI Gigabyte H87N-WIFI Intel H87 So.1150 Dual Channel DDR3 Mini-ITX 99€ (με wifi)

Intel Core i5 4440 Intel Core i5 4440 4x 3.10GHz So.1150 BOX - Hardware, Notebooks 151€

Βάζεις το τροφοδοτικό που έχεις και τους σκληρούς που έχεις και είσαι μια χαρά.

Για 12€ διαφορά αν σε παίρνει βάλε τον 4570

Link to comment
Share on other sites

Στο ultrabook είμαι με 8 gb ράμ και είμαι οριακά, για αυτό σκέφτομαι τα 16gb. Στο desktop με τα 4gb που έχω τώρα υπάρχει σοβαρό πρόβλημα.

Ναι τα 300 τα υπολόγισα χωρίς το κουτί.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μην το κρίνεις με βάση το macbook και το desktop που έχεις τώρα θα είναι η μέρα με την νύχτα. Βάζεις για αρχή αν θες

8gb και βλέπεις αν σε καλύπτει, αν όχι βάζεις άλλη μια 8gb και είσαι εντάξει. Αν πιστεύεις ότι δεν θα σε καλύψει και

βάλεις 16GB βάλε κάποια απ'αυτές που είναι φθηνότερες, την ίδια δουλειά θα κάνεις.

16GB G.Skill RipJawsX DDR3-1600 DIMM CL10 Dual Kit - Hardware,

16GB G.Skill Ares DDR3-1600 DIMM CL9 Dual Kit - Hardware,

16GB G.Skill RipJawsX DDR3-1600 DIMM CL9 Dual Kit - Hardware,

Kingston HyperX Blu KHX1600C10D3B1K2/16G DDR3 16GB Kit (Article no. 90470772) - RAM - computeruniverse

*Αυτήν τη στιγμή είμαι με win7 64bit, 4gb με τον 4770k και έχω ανοιχτές γύρω στις 50 καρτέλες στο chrome και δεν καταλαβαίνει τίποτα το σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

κανεις τιποτα "περιεργο" με τη ραμ σου? (πχ μηπως εχεις πανω της κανα virtual δισκακι για temp) ή μηπως χρησιμοποιεις virtualization? Κανεις video editing?

Αν οι απαντησεις ειναι ΟΧΙ, τοτε τα 16 Gb παρα ειναι overkill γι αυτα που γραφεις οτι χρησιμοποιεις, εκτος αν με το "ερασιτεχνικη επεξεργασια εικονας" εννωεις να εχεις ανοιχτες 10 raw 500-700 Mb η καθε μια και να τις επεξεργαζεσαι ταυτοχρονα

Link to comment
Share on other sites

Η χρήση που κάνω είναι και λόγο δουλειάς, πολλές καρτέλες ανοιχτες, κάπου στις 30-40, πολύ ms office και πολύ ερασιτεχνικά λίγο Photoshop, και ταινίες.

Με τα 4gb μνήμης που έχω τώρα μου πετάνε τα Windows μήνυμα για ανεπαρκής μνήμη και κλείνουν όλες οι διεργασίες.

Επειδή παρακολουθώ τους πόρους που ξοδεύει ο υπολογιστής δεν ζορίζω την cpu αλλά εξαντλω την ράμ.

Με το ultrabook της Samsung το ativ book 7 είχα το ίδιο πρόβλημα και του έβαλα 8gb από 4gb που ειχε. Βέβαια στο ultrabook ζορίζεται και η cpu γιατί είναι i5 αλλά της σειράς U δηλαδή διπύρηνος.

Με τα 8gb στο ultrabook έχω σε χρήση συνήθως τα 7gb και λίγο παραπάνω οπότε δεν έχει τον αέρα που θα επρεπε.

Επίσης κάτι που ξέχασα να αναφέρω είναι πως έχω αρκετά αρχεία προς επεξεργασία του Word και PDF παράλληλα ανοιχτα συν τις καρτέλες στον περιηγητή.

Μήπως δεν θα είναι overkill τα 16gb; γιατί από την χρήση της ram πιστεύω τόσο χρειάζομαι για να έχει και λίγο αέρα το μηχανημα.

Δεν έχω virtual δισκάκι πάνω ούτε χρησιμοποιώ virtualization!

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

8 Gb ειναι ηδη overkill γι αυτα που περιγραφεις.

Τωρα το γιατι στο ultrabook σου max-αρει, αυτο εχει να κανει με το οτι η ραμ σου χρησιμοποιειται και για τα γραφικα, κατι που δε συμβαινει με τα desktops

Link to comment
Share on other sites

*Αυτήν τη στιγμή είμαι με win7 64bit, 4gb με τον 4770k και έχω ανοιχτές γύρω στις 50 καρτέλες στο chrome και δεν καταλαβαίνει τίποτα το σύστημα.

με την ενσωματωμένη να έχει το 1GB, έχω διαθέσιμη 2,94GB προς το παρόν επειδή κάνω κάτι μικρο αλλαγές στο σύστημα μου.

Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτομαι και αυτό το σενάριο δηλαδή AMD APU.

Είδα από την CES κάτι βιντεακια της AMD για τους kaveri και περιμένω να κυκλοφορησουν ώστε να έχω μια καλύτερη εικόνα!

Από ότι κατάλαβα θα πατάνε σε μητρική fm2+ ή κάνω κάποιο λαθος;

Και επίσης αν κινηθώ προς apu λογικά θα θέλει και μια ψήκτρα aftermarket; ανεβάζουν περισσότερη θερμοκρασία σε σύγκριση με Intel!

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτομαι και αυτό το σενάριο δηλαδή AMD APU.

Είδα από την CES κάτι βιντεακια της AMD για τους kaveri και περιμένω να κυκλοφορησουν ώστε να έχω μια καλύτερη εικόνα!

Από ότι κατάλαβα θα πατάνε σε μητρική fm2+ ή κάνω κάποιο λαθος;

Και επίσης αν κινηθώ προς apu λογικά θα θέλει και μια ψήκτρα aftermarket; ανεβάζουν περισσότερη θερμοκρασία σε σύγκριση με Intel!

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Καλα καταλαβες πανω σε fm2+ θα πατανε.Βεβαια δεν ξερουμε και σε τι τιμες θα ερθουν στην Ελλαδα.Οσο αφορα την ψυκτρα μπορεις να περιμενεις να μαζεψεις καποια χρηματα και να πας https://www.skroutz.gr/s/3906692/CoolerMaster-Seidon-120V.html.

Βαρια χρηση δεν του κανεις περα απο τα πολλα tabs οποτε θα εισαι οκ.Αν βεβαι σε χωραει το κουτακι που ψιλο αμφιβαλλω μπορεις να πας και σε evo 212

Edit: Λογικα θα την χωρεσει το κουτακι https://www.skroutz.gr/s/418744/CoolerMaster-Hyper-212-EVO.html?from=autocomplete&keyphrase=evo+212

Link to comment
Share on other sites

Καλα καταλαβες πανω σε fm2+ θα πατανε.Βεβαια δεν ξερουμε και σε τι τιμες θα ερθουν στην Ελλαδα.Οσο αφορα την ψυκτρα μπορεις να περιμενεις να μαζεψεις καποια χρηματα και να πας https://www.skroutz.gr/s/3906692/CoolerMaster-Seidon-120V.html.

Βαρια χρηση δεν του κανεις περα απο τα πολλα tabs οποτε θα εισαι οκ.Αν βεβαι σε χωραει το κουτακι που ψιλο αμφιβαλλω μπορεις να πας και σε evo 212

Edit: Λογικα θα την χωρεσει το κουτακι https://www.skroutz.gr/s/418744/CoolerMaster-Hyper-212-EVO.html?from=autocomplete&keyphrase=evo+212

Σκεφτόμουν αν πάω σε amd να κάνω μια μικρή υπέρβαση στο budget και να βάλω την ψήκτρα της corsair H60.

Βέβαια θα χρειαστούν και λίγο πιο ψηλά χρονισμενες μνήμες ραμ πχ στα 1866 ή 2133 λόγω του ότι είναι apu.

To κουτί από ότι έχω δει χωράει μέχρι και την ψήκτρα της corsair την H100i.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτόμουν αν πάω σε amd να κάνω μια μικρή υπέρβαση στο budget και να βάλω την ψήκτρα της corsair H60.

Βέβαια θα χρειαστούν και λίγο πιο ψηλά χρονισμενες μνήμες ραμ πχ στα 1866 ή 2133 λόγω του ότι είναι apu.

To κουτί από ότι έχω δει χωράει μέχρι και την ψήκτρα της corsair την H100i.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Πας σε https://www.skroutz.gr/s/346476/G-Skill-SNIPER-F3-14900CL9D-8GBSR.html αν θες σε 1866.Η ψυξη παραμενει δικια σου επιλογη παντα.Απλα με ενα καλο airflow και cable managment μεσα στο κουτακι θα εισαι οκ με οτι και να βαλεις!

Μπορεις να πας και σε συνθεση intel οπως ειπαν και τα παιδια

Link to comment
Share on other sites

Πας σε https://www.skroutz.gr/s/346476/G-Skill-SNIPER-F3-14900CL9D-8GBSR.html αν θες σε 1866.Η ψυξη παραμενει δικια σου επιλογη παντα.Απλα με ενα καλο airflow και cable managment μεσα στο κουτακι θα εισαι οκ με οτι και να βαλεθς!

Οκ, σε ευχαριστώ πολύ!

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.