Jump to content



Dell UltraSharp U2412M


reinko24

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Μετά απο πάρα πολλά χρόνια θα κάνω την αναβάθμισή μου σε οθόνη θα αφήσω το TN ΚΑΙ θα πάω σε ips!

ήδη έχει γίνει παραγγελία η Dell Ultrasharp U2412M

Το θέμα μου είναι αξίζει;

έχω φάει όλο το νετ σε ελληνικά και ξένα φόρα!

οι μισοί λένε με κλειστά μάτια και οι άλλοι μισοί ΜΑΚΡΙΑ

γιατί γίνεται αυτό;δε θέλω να πάρω καινουργεια οθόνη και να είμαι συνέχεια με αποστολές πισω μπρος και εξοδα μήπως πετυχω κάποιο καλό panel ειδα πολλά για bleeding για θολά σημεία για γκρίζα σημεία...

Μήπως για να εχω το κεφάλι μου ήσυχο να πάω στο κλασικό Led me 1080p αναλυση και zero pixel για τρια χρόνια;

ή αξίζει τόσο πολύ το Ips με κάποιες υποχωρήσεις και επειδή δεν το έχω με τα ips και ιδιαιτερα με την εν λόγω εταιρεία που να διαβάσω κάποιο καλό συγκριτικό ή οτιδηποτε άλλο μπορεί να φανεί χρήσιμο;

Αν υπάρχουν προτάσεις και για άλλες οθόνε δεκτό

απλά δεν θέλω πάνω απο 24* και όχι πάνω απο 245 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Η οθονη σαν οθόνη ειναι σούπερ στα λεφτα της,εχουν αναφερθεί όμως παρτίδες με τα προβλήματα που λες.

Εγω νομίζω ότι δεν ηταν τοσο πολλές αναλογικά οι οθόνες που είχαν θέμα η "θέμα" ,απλά ειναι ενα μοντέλο που μοσχοπουλαει,το εχει πολύς κόσμος και οποτε ακούγονται και πολλα τα παράπονα που γίνονται.

Αν και έχω την εντύπωση ότι τα παράπονα ηταν ολα μαζεμένα σε μια συγκεκριμένη χρονική περίοδο,τελευταία δεν εχει τύχει να ξαναδώ κάτι...

sent from mobile

Link to comment
Share on other sites

μμμ..το μαγαζί που θα την πάρω λέει πως έχει rev 00 που στατιστικά ήταν απο τις καλύτερες παρτίδες απ όσο μου λένε τα παιδιά εκεί δεν ξέρω πόσο σωστό ή αληθές είναι αυτό αλλά αρκούμε σε αυτό...

Κυρίως γιατί είναι μια οθόνη που μοσχοπουλάει σαν ζεστή φρατζόλα

κάποιος που να την έχει απο εδώ να μου πεί εντυπώσεις αν και μέχρι αύριο μάλλον θα την έχω και εγώ!:jester:

Link to comment
Share on other sites

Όπως ειπα και σε άλλο θέμα,εμενα τη συγκεκριμένη την εχει ο κολλητός μου και ειναι παρα πολυ καλη,πολυ καλυτερη απο την lg ips 23" που εχω εγω και σε φωτεινότητα κατά πολυ ,αλλα και σε χρώματα.

sent from mobile

Link to comment
Share on other sites

Οθονάρα!με μια και μόνο λέξη!

μέχρι βέβαια να την βάλω μπροστά είχα ενα αγχος με όλα αυτα που είχα διαβάσει αλλά πάλι καλά η οθόνη δεν έχει το παραμικρό

φτου φτου!:daisy:

Το μονο αρνητικό η έλλειψη Hdmi αλλά με μετατροπέα είσαι οκ!

Τα χρώματα πεντακάθαρα και επιτέλους το μαυρο είναι μαύρο όχι γρι!!!

Link to comment
Share on other sites

μμμ..το μαγαζί που θα την πάρω λέει πως έχει rev 00 που στατιστικά ήταν απο τις καλύτερες παρτίδες απ όσο μου λένε τα παιδιά εκεί δεν ξέρω πόσο σωστό ή αληθές είναι αυτό αλλά αρκούμε σε αυτό...

Κυρίως γιατί είναι μια οθόνη που μοσχοπουλάει σαν ζεστή φρατζόλα

κάποιος που να την έχει απο εδώ να μου πεί εντυπώσεις αν και μέχρι αύριο μάλλον θα την έχω και εγώ!:jester:

Ολες τωρα οι 2412Μ REV00 ειναι την ημερομηνια παραγωγης να κοιταξεις

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικη! Νομίζω ότι είναι ακόμα από τις οθόνες με καλό vfm, ειδικά εάν θέλεις > 1080 γραμμές. Αν θέλεις ακόμα καλύτερη χρωματική απόδοση (πχ 2413) ή πιο νέο πάνελ (πχ 2414), αρχίζει να ανεβαίνει το κόστος...

Το ίδιο βέβαια και για αντίστοιχα μοντέλα άλλων εταιρειών.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλημέρα, έχεις κάποιος άποψη για την U2312HM ??? Βλέπω ότι είναι οικονομικότερη κατά 60€ από την 2412 και σκέφτομαι να την προτιμήσω. Κάποια γνώμη ή αν έχει ακούσει κάποιος για πιθανά προβλήματα?

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλημέρα, έχεις κάποιος άποψη για την U2312HM ??? Βλέπω ότι είναι οικονομικότερη κατά 60€ από την 2412 και σκέφτομαι να την προτιμήσω. Κάποια γνώμη ή αν έχει ακούσει κάποιος για πιθανά προβλήματα?

Ευχαριστώ πολύ!

Έχω 5 :whistle2: (3 στο σπίτι και 2 στην δουλειά). Τις δουλεύω καθημερινά εδώ και 2 χρόνια στο περίπου, ξεκίνησα με μια και πήρα τις άλλες σιγά σιγά..

Η διαφορές είναι:

  • 23" vs 24"
  • 1920x1080 vs 1920x1200
  • Η 24" έχει "Display Port Hub" (που κάνει κανα 100€ αν θες να αγοράσεις), και μπορείς να συνδέσεις αρκετές με ένα καλώδιο από το pc (γνωστό ως daisy chain)!!

Κατά τα άλλα νομίζω και λίγες διαφορές ακόμα με τις εισόδους (2 DVI vs 1 DVI).. αλλά όχι κάτι τραγικό

Μια γενική άποψη για τα "προβλήματα", που δεν ξέρω αν είναι 100% σωστή αλλά από όσο έχω διαβάσει, αυτά κατάλαβα:

Λόγο ότι ήταν μια από τις πρώτες IPS Led με σχετικά πολύ καλή ποιότητα και καλή τιμή με αρκετές ωραίες λεπτομέρειες όπως ΤΈΛΕΙΑ βάση που γυρνάει 90 μοίρες / ανεβοκατεβαίνει / γυρνάει / είναι VESA, usb hub κτλ. πούλησαν σαν τρελές (είναι μια από τις ποιο αγορασμένες οθόνες τις τελευταίας 5ετίας).

Όταν βγήκαν στην αρχή, κάπου στο 2011-2012 (REV00), είχαν κάποια προβληματάκια (παιδικές ασθένειες) όπως λίγο κιτρινισμένο πάνελ ή backlight αστοχίες (και αντικαταστάθηκαν πολλές στην εγγύηση) που βελτιώθηκαν σχετικά γρήγορα στα REV03-REV04-REV05, στα μέσα του 2012 είχε βγει ήδη η REV04 (ή REV03, δεν είμαι σίγουρος πρέπει να κοιτάξω) η οποία ήταν η πρώτη που πήρα (αφού την είχα δουλέψει λίγο σε έναν πελάτη, την ερωτεύθηκα). Μερικούς μήνες μετά πήρα 2 από αυτές στην δουλειά (REV06, τέλη 2012), άψογες σαν την REV04. Αρχές του 2013 πήρα άλλες 2 για το σπίτι, αυτήν την φορά REV00 :hmm: με ελάχιστα κιτρινισμένο πάνελ το οποίο το καταλάβαινα μόνο δίπλα δίπλα με την REV04 και backlight bleeding το οποίο είναι εμφανές μόνο όταν η οθόνη είναι τελείως μαύρη (όχι τραγικά πράγματα, αλλά είναι λίγο απογοήτευση όταν η παλιότερη είναι καλύτερη και όταν το παρατηρείς σε 3xMonitor setup ότι η μία είναι διαφορετική..). Μετά τα τέλη 2012 ΌΛΕΣ βγαίνουν σαν REV00 (μηδένισαν τα REV και αλλάζει μόνο η ημερομηνία κατασκευής).

Τι έγινε? Φήμες λένε ότι η Dell ανακύκλωσε τις "χαλασμένες" οθόνες που είχανε επιστραφεί, και έριξε και την ποιότητα γενικά στις καινούργιες U2312HM στον βωμό του κέρδους :rant:

Δεν ξέρω αν τις ξανά βελτίωσαν έκτοτε (μέσα του 2013 που το έψαχνα). Γενικός είμαι ευχαριστημένος, καθώς και οι "χειρότερες" εκδόσεις τους είναι ικανοποιητικές (για εμένα).

Επίσης έχουνε καλό service (από ότι έχω ακούσει για Ελλάδα) και εδώ (Γερμανία) στην εταιρία έχουμε εξυπηρέτηση σε 24 ώρες στον χώρο μας (χωρίς κάποιο έξτρα κόστος), τηλέφωνο σήμερα και αύριο το πρωί θα έχω αντικατάσταση στο γραφείο μου (μέχρι να ελένξουν / επισκευάσουν κτλ). Μια φορά χρειάστηκε μέχρι στιγμής για ένα laptop btw από όσο ξέρω.

Δεν ξέρω αν θα ξανά έπαιρνα Dell (λόγο της ελάττωση τις ποιότητας), αλλά σίγουρα δεν θα την απόφευγα..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε να 'σαι καλά πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου. Μάλλον θα καταλήξω σε αυτήν...Οι διαφορές που έχουν δεν με χαλάνε ιδιαίτερα και προτιμώ να αγοράσω την οικονομικότερη. Για προβλήματα γενικότερα έψαχνα και ήσουν πολύ κατατοπιστικός...και απ'ότι βλέπω έχεις χρησιμοποιήσει και πολλές από δαύτες :upside: Αν κάποιος άλλος έχει αγοράσει τώρα τελευταία ας πει μια γνώμη....

Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

εγώ την πήρα πολύ προσφατα είναι rev00 αλλά κατασκευή είναι 2013 νοέμβριο

άψογη απ όλες τισ αποψεις πήγα σε 1920x1200 και δεν νομίζω να ξαναπάω σε 1080p οι διαφορές είναι αρκετά εμφανής!

Πίστευα πως τα 24 σε τόσο κοντινή απόσταση θα είναι κουραστικά ελα που έκανα λάθος όμως και ποιο πολύ κουραζόμουν στην 21 lg που είχα πριν

Την πήρα απο egate το οποιο την ειχε και στην ποιο χαμηλή τιμή για ελλάδα προσωπικά σου λέω να κάνεις υπομονή να μαζέψεις κάποια χρήματα και να πας στην U2412Mκαι οχι στην 23...θα κερδίσεις πολλά απο την ανάλυση επίσης έχει τόσα Usb πάνω που συνδέεις οτι μπορείς να φανταστείς επίσης είναι ενοχλητική η απουσία hdmi αν θες να βάλεις κονσόλα πάνω η κάποιο blue ray αλλα με κόστος 13ευρώ παίρνεις hama μετατροπέα dvi το hdmi και κάνεις δουλειά σου άψογα!

Την προτείνω ανεπιφύλακατα!

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικη! Νομίζω ότι είναι ακόμα από τις οθόνες με καλό vfm, ειδικά εάν θέλεις > 1080 γραμμές. Αν θέλεις ακόμα καλύτερη χρωματική απόδοση (πχ 2413) ή πιο νέο πάνελ (πχ 2414), αρχίζει να ανεβαίνει το κόστος...

Το ίδιο βέβαια και για αντίστοιχα μοντέλα άλλων εταιρειών.

Ευχαριστώ!

ααα και για τα ms που λένε οι εταιρείες μπούρδες είναι ποιο πολύ shadowing έιχα στην Lg με 2 ms που είχε ενω στην dell μπορώ να πώ πως ακόμα και σε τρελές ταχύτητες στο Grid 2 δεν έχω παρατηρήσει blur ή shadow...!

την έχω ερωτευθεί!:inlove:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.