Jump to content



Πρώτη φορά Linux


3likos

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Αρχικά να πω ότι δεν έχω σχεδόν καθόλου ιδέα από linux και διανομές. Η μόνη επαφή που έχω είναι ελάχιστη απλή δουλεια (σερφάρισμα, κείμενο κλπ) σε pc της σχολής που φέρουν debian. Εχω κάνει και μία εγκατάσταση σε ένα παλιό σαράβαλο pc αλλά δεν ξαναασχολήθηκα ούτε θυμαμαι τι εγκατέστησα και πώς τα κατάφερα.

Ανοίγω λοιπόν αυτό το thread για να ζητήσω συμβουλές αφού πλέον ήρθε η ώρα να ασχοληθω πιο σοβαρά. Η ευκολία να ανοίγεις ένα τερματικό και να γραφεις C αλλά και κάποια μαθήματα της σχολής μου που ουσιαστικά "απαιτούν" να δουλεύεις σε linux κλπ αλλά και η περιέργια μου να ξεφύγω από τα windows με οδήγησαν στην απόφαση να βάλω 2ο λειτουργικό.

Μερικά στοιχεία ακόμη: Οι βασικές δουλειές που θα κάνω θα είναι κώδικας (C, ίσως C++ και μελλοντικά και άλλες γλώσσες) και ότι άλλο προκύψει.

Καθ'οδόν βρίσκεται intel ssd 180gb που θα φιλοξενήσει σίγουρα τα windows 7 αλλά και τη διανομή linux Που θα επιλέξω αφού για τα windows μου αρκούν 100-120gb.

Οι πρώτες απορίες

1)Ποια διανομή να προτιμήσω? Οι περισσότεροι μου λένε debian αλλά και κάποιοι προτείνουν mint

2) Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσεξω σχετικά με τον ssd και τα αρχεία κλπ?

3) Θα υπάρχει και σκληρός δίσκος για τα αρχεία (ταινίες,τραγούδια και ότι δε χρειάζεται να τρώει χώρο στον ssd). Πως θα συσχετίσω στα linux το που θα πάει κάθε φάκελος? (οκ στα windows απλά τα μεταφέρεις όπου γουστάρεις)

αυτά για αρχή!

Ευχαριστώ:D

Link to comment
Share on other sites

Λεπτομέρειες θα σου πουν οι γνώστες. Εγώ, εφόσον κάνεις δοκιμές, αυτό που προτείνω είναι, βάλε ένα VMWare Workstation (ή όποιο άλλο αντίστοιχο) και στήσε εύκολα όσες διανομές θέλεις, κάνε ότι πειράματα θέλεις και όταν αποφασίσεις, τότε μπες σε διαδικασία partitioning & dual boot.

Link to comment
Share on other sites

1) Διανομή εννοείται Linux Mint και ΟΧΙ Debian καθώς μιλάμε για καθημερινή χρήση. Το Debian είναι λουκούμι για server αλλά δεν κάνει για νέους ειδικά χρήστες.

2) Η μητρική σου είναι UEFI; Το partition table του δίσκου πρέπει ναναι GPT. Από εκεί και πέρα στήνεις τα partition π.χ. όπως παρακάτω:

Δίσκος λειτουργικού

EFI System Partition (ESP) ~550MB

MSR (Microsoft Reserved partition) ~128MB

Windows 7/8 ~

Linux Root (/) ~ 30GB

Δευτερεύον δίσκος

Linux Home (/home) ~ 200GB

Linux Swap (swap) ~ 4GB

Windows Data (/windata) ~ τα υπόλοιπα

Στον SSD περνάς μόνο τα άκρως απαραίτητα και στον δίσκο που έχεις τα δεδομένα κόβεις 2 κομμάτια επιπλέον. Ένα για το /home που θα έχουν τα αρχεία τους οι χρήστες σου και ένα για το swap (το pagefile των windows) που θα ταλαιπωρήσει τον ssd σε άλλη περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

1) Διανομή εννοείται Linux Mint και ΟΧΙ Debian καθώς μιλάμε για καθημερινή χρήση. Το Debian είναι λουκούμι για server αλλά δεν κάνει για νέους ειδικά χρήστες.

2) Η μητρική σου είναι UEFI; Το partition table του δίσκου πρέπει ναναι GPT. Από εκεί και πέρα στήνεις τα partition π.χ. όπως παρακάτω:

Δίσκος λειτουργικού

EFI System Partition (ESP) ~550MB

MSR (Microsoft Reserved partition) ~128MB

Windows 7/8 ~

Linux Root (/) ~ 30GB

Δευτερεύον δίσκος

Linux Home (/home) ~ 200GB

Linux Swap (swap) ~ 4GB

Windows Data (/windata) ~ τα υπόλοιπα

Στον SSD περνάς μόνο τα άκρως απαραίτητα και στον δίσκο που έχεις τα δεδομένα κόβεις 2 κομμάτια επιπλέον. Ένα για το /home που θα έχουν τα αρχεία τους οι χρήστες σου και ένα για το swap (το pagefile των windows) που θα ταλαιπωρήσει τον ssd σε άλλη περίπτωση.

Η μητρική μου είναι αυτής της υπογραφής . Νομίζω δεν ειναι UEFΙ αν και δεν ξέρω τι ειναι. Αυτο με το GPT πως το κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.