Jump to content



Windows Tablet


FANISTELROOY

Recommended Posts

Επειδη η αδερφη μου εχει ενα αρχαιο P4 desktop, σκεφτομουν να της παρω ενα windows tablet.

Αν εχω καταλαβει σωστα, το windows tablet ειναι σαν κανονικο pc σε λειτουργιες; δλδ παιρνει τα ιδια προγραμματα κλπ;

Αν ναι τοτε ειναι καλη φαση.

Οποτε πειτε και μερικες προτασεις.

Χρηση οτι κανουν οι περισσοτερες γυναικες που δεν ειναι σαν την Καρμεν:p

-Ιντερνετ

-facebook

-youtube

-music

Xρημα μεχρι καμια 300αρια ευρω.

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να βάλεις μια χαρά πληκτρολόγιο ποντίκι με otg k Bluetooth... Η οθόνη στις 8 ίντσες και με ανάλυση στα 1280Χ800 πιστεύω πως είναι αρκετά ικανοποιητική. Ίσως θα μπορούσε να έχει και λίγο μεγαλύτερη ανάλυση. Με την φωτεινότητα γύρω στο 40 % μου έδωσε 6 ώρες αυτονομία με το WiFi ανοιχτό. Αν στρώσει κιόλας πιστεύω ότι το 8ωρο θα είναι σίγουρο. Μπορεί να παίξει το civ 5 σε medium /low settings. Κάνε μια αναζήτηση στο YouTube bay trail gaming και θα καταλάβεις την δύναμη του.

Ένα κακό είναι ότι δεν έχει έξοδο για hdmi και έτσι δεν μπορείς να συνδέσεις εύκολα εξωτερική οθόνη. Έχει κάτι μεσοβεζικες λύσεις μέσω της USB αλλά δεν το έψαξα παραπάνω. Δεν μου άρεσαν επίσης τα πλαϊνά πλήκτρα της έντασης και το power. Θα μπορούσαν να είναι ποιοτικότερα

Link to comment
Share on other sites

Τα Asus Vivotab note 8 και Dell venue 8 pro που αναφέρθηκαν παραπάνω είναι οι 2 διμοφηλεστερες λύσεις, σαν μηχανήματα είναι πολύ κοντά αλλού να υπερέχει λίγο το ένα αλλού το άλλο. Δύσκολη απόφαση... Προσωπικά μάλλον στο Asus θα πήγαινα.

Υπάρχει και το lenovo ThinkPad 8 που θα έλεγα ότι είναι και μια κατηγορία πάνω, αλλά δεν υπάρχει Ελλάδα και φεύγει από το price point.

Μπορείς να βάλεις μέσω της usb και bluetooth ότι θα έβαζες και σε ένα desktop!

Edit: και το Asus Transformer Book t100 αξίζει να το δεις.

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

To Asus Transformer book T100 φαινεται καλο! Λογικα ειναι σαν ενα λαπτοπ με αποσπομενο πληκτρολογιο, δλδ εχει τις ιδιες συμβατοτητες σε εφαρμογες και ιδιες λειτουργιες.

Απλα δεν μπορεις να αλλαξεις δισκο, ραμ κλπ.

Εχει και hdmi που τα αλλα δεν εχουν.

Αν ηταν και FullHD θα ηταν ακομα καλυτερο...

Link to comment
Share on other sites

Είχα χρησιμοποιήσει ένα πριν λίγο καιρό.

Καλό χρυσό το Windows λειτουργικό αλλά αυτή η οθόνη μου καθόταν στον λαιμό άθλια ανάλυση και πιξελ που τα έβλεπες από μακριά.Δν ξέρω ίσως να έχω συνηθίσει πλέον στο fhd nexus 7 Μ.

Sent from my LG-P990 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλή η Fhd αλλά δεν μπορώ να πω ότι μου λείπει όταν κάθομαι σε 15αρι Laptop ας πούμε, πόσο μάλλον σε 8-10 ίντσες, δεν λέω θα είχαμε καλύτερη ευκρίνεια σίγουρα αλλά τουλάχιστον σε φορητές συσκευές μπορώ να ζήσω και χωρίς. Και το λέω αυτό έχοντας 2560x1440 27αρι στο desktop.

Επίσης υπάρχει ένα αρνητικό όσο αφορά την μεγάλη ανάλυση στα Windows, ενώ μπορείς να κάνεις scale το λειτουργικό, υπάρχουν εφαρμογές που δεν ακούν και αν έχεις 1200p σε 8.3 ίντσες όπως το lenovo έχεις ένα θέμα. Αυτό σε desktop, σε μέτρο όλα οκ.

Βέβαια από το hdmi μπορείς να πάρεις Fhd στην οθόνη-τηλεόραση.

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλή η Fhd αλλά δεν μπορώ να πω ότι μου λείπει όταν κάθομαι σε 15αρι Laptop ας πούμε, πόσο μάλλον σε 8-10 ίντσες, δεν λέω θα είχαμε καλύτερη ευκρίνεια σίγουρα αλλά τουλάχιστον σε φορητές συσκευές μπορώ να ζήσω και χωρίς. Και το λέω αυτό έχοντας 2560x1440 27αρι στο desktop.

Επίσης υπάρχει ένα αρνητικό όσο αφορά την μεγάλη ανάλυση στα Windows, ενώ μπορείς να κάνεις scale το λειτουργικό, υπάρχουν εφαρμογές που δεν ακούν και αν έχεις 1200p σε 8.3 ίντσες όπως το lenovo έχεις ένα θέμα. Αυτό σε desktop, σε μέτρο όλα οκ.

Βέβαια από το hdmi μπορείς να πάρεις Fhd στην οθόνη-τηλεόραση.

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk

Καλά το λάπτοπ είναι άλλη υπόθεση έχει να κάνει με το ποσό κοντά το έχεις στα μάτια.

Σε ταμπλετ η διαφορά είναι μεγάλη πάντως.

Sent from my LG-P990 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω εδώ κι ενα μηνα περιπου το Asus T100TA (bay trail με dock keyboard ) . Σε γενικές γραμμές θα συμφωνήσω με τον DJD. Διαφορετική φιλοσοφία απ τα ipad/android. Έχεις ενα κανονικό λειτουργικό. Κοινώς ειναι εργαλείο πρώτα.

Eπειδη φαινεται καλη φαση το συγκεκριμενο ταμπλετ/λαπτοπ, θελω μερικες ερωτησεις.

1. Μπαταρια λεει μεχρι 11 ωρες. Εννοει να το λειτουργεις συνεχεια για 11 ωρες; ή αν πχ το αφησεις και λιγο στην ησυχια του μπορει να σου βγαλει και ολοκληρη μερα οπως πχ τα android tablet/κινητα;

2. full desktop application compatibility? κατεβαζεις δλδ το exe και το εγκαθιστας; αν θες καποια εφαρμογη φυσικα που δεν υπαρχει στο store...

3. Γενικα απο θεμα αποκρισης;

4. δεξι κλικ με touch στην οθονη πως κανεις οταν εισαι στο desktop mode?

Ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

1.αν το αφήσεις-κλειδώσεις πέφτει για ύπνο όπως όλα τα tablet

2.full Windows 8.1 τρέχει, οτι τρέχεις στο desktop με 8.1 θα τρέξει και σε αυτό. Τηρουμένων πάντα των αναλογιών σε επεξεργαστή ισχύ, μην περιμένεις να παίξεις Battlefield 4 πχ...

3. Δεν έχω δει κανένα παράπονο στην απόκριση, υπάρχουν πολλά review στο νετ, πριν τα Χριστούγεννα το είχα δει το είχαν και σαν μηχάνημα επίδειξης, αν κάνεις μια βόλτα παίζει να το έχουν ακόμα (Mediamarkt νομίζω)

4. Δεν ξέρω :p

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1.αν το αφήσεις-κλειδώσεις πέφτει για ύπνο όπως όλα τα tablet

2.full Windows 8.1 τρέχει, οτι τρέχεις στο desktop με 8.1 θα τρέξει και σε αυτό. Τηρουμένων πάντα των αναλογιών σε επεξεργαστή ισχύ, μην περιμένεις να παίξεις Battlefield 4 πχ...

3. Δεν έχω δει κανένα παράπονο στην απόκριση, υπάρχουν πολλά review στο νετ, πριν τα Χριστούγεννα το είχα δει το είχαν και σαν μηχάνημα επίδειξης, αν κάνεις μια βόλτα παίζει να το έχουν ακόμα (Mediamarkt νομίζω)

4. Δεν ξέρω :p

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk

1. αρα δεν θελει φορτισμα ολη την ωρα. Συμπεριφερεται οπως τα αλλα ταμπλετ.

2. οχι battlefield δε νομιζω να θελει να παιξει η αδερφη μου

Link to comment
Share on other sites

Από το δικό μου είμαι ψιλοαπογοητευμένος σε web browsing. Είναι άβολο γιατί πολύ απλά το λειτουργικό δεν είναι 100% έτοιμο για touch. Ο μόνος browser που παίζει "σωστά" είναι ο IE, αλλά είναι αργός, κολλάει κι έχει αρκετά προβληματάκια.

Link to comment
Share on other sites

Από το δικό μου είμαι ψιλοαπογοητευμένος σε web browsing. Είναι άβολο γιατί πολύ απλά το λειτουργικό δεν είναι 100% έτοιμο για touch. Ο μόνος browser που παίζει "σωστά" είναι ο IE, αλλά είναι αργός, κολλάει κι έχει αρκετά προβληματάκια.

Φανταζομαι εχεις δοκιμασει και σε desktop mode και σε tablet mode, σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Σε desktop mode κι αν είναι άβολο, δεν έχεις zoom καθόλου και πρέπει να παίζεις με τα μικρά κουμπάκια. Βέβαια σε desktop chrome/firefox παίζουν μια χαρά, οπότε εξαρτάται τι θα σε βολέψει.

Link to comment
Share on other sites

Σε desktop mode κι αν είναι άβολο, δεν έχεις zoom καθόλου και πρέπει να παίζεις με τα μικρά κουμπάκια. Βέβαια σε desktop chrome/firefox παίζουν μια χαρά, οπότε εξαρτάται τι θα σε βολέψει.

Με μπερδεψες ετσι οπως το εγραψες...:crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

Όταν είσαι σε desktop mode, δεν έχεις καθόλου pinch to zoom. Επίσης όλα τα κουμπάκια κτλ (back/forward/stop etc) είναι πολύ μικρά. Σε desktop mode όμως και ο chrome και ο firefox δουλεύουν κανονικά.

Σε metro mode, μόνο ο IE δουλεύει όπως "πρέπει", αλλά έχει τα προβλήματα που είπα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.