Jump to content



Psu η Mobo?


kakao83

Recommended Posts

εχω αυτο το προβλημα . στα καλα καθουμενα κλεινει το pc. ειδα οτι φταιει το καλωδιο . Αλλα μηπως φταιει και το slot του mobo?

Τι κανω rma το PSU?

Link to comment
Share on other sites

Κάποια επαφή είναι. Μπορεί να μην είναι ούτε τροφοδοτικό (αυτό καθεαυτό), ούτε μητρική και απλά κάποιο απο τα crimps μέσα στο 24πινο να έχει πρόβλημα.

εχεις άλλο Psu να δοκιμάσεις;

Link to comment
Share on other sites

οχι αλλα θα βρω, πιστευω οτι το καλωδιο του τροφοδοτικου εκει καποιο απο τα pins δεν κανει καλη επαφη. ειναι λογος για RMA? απο πλαισιο το εχω παρει κ εχει 7 χρονια εγγυηση

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και είναι λόγος για RMA. Με το βίντεο και μόνο έχεις έτοιμο το RMA απο Corsair.**

Βέβαια δε θα σου στείλουν ΑΧ1200, αλλά ΑΧ1200i.

Κοίταξε μία-μία τις επαφές μέσα, μήπως κάποια μοιάζει ταλαιπωρημένη και δοκίμασε άλλο τροφοδοτικό για να το σιγουρέψεις. Αν συνεχίζει και το κάνει, ακόμα και με άλλο τροφοδοτικό, τότε έχεις θέμα επαφών στη μητρική.

Αν είσαι τυχερός θα το βρεις εύκολα, γυρίζοντας την τούμπα και κοιτώντας τις κολλήσεις του 24πιν από πίσω. Ίσως κάποια κόλληση να "έσπασε" και να στα κάνει.

Αλλά πρώτα δες το τροφοδοτικό.

**Αν δε θες να μπεις σε διαδικασία RMA μπορείς να το φτιάξεις και εσύ αν είναι κάποιο crimp

Link to comment
Share on other sites

Ακομα καλυτερα το 1200ι γιατι κλεινει κ ο ανεμηστιρας στο idle ;) . θα βρω ενα psu για δοκιμη και θα σου πω τι εκανα ;) ευχαριστω πολυ για τα tips

Υ.Γ. ξερεις ποσες μερες θα κανει το rma? πο πο τωρα ειδα το στο πλαισιο εχουν φερει το 1200ι

Corsair PSU AX 1200W 80+ Platinum Modular - Τροφοδοτικά (PSU) - plaisio.gr

οποτε δεν θα χρειαστει να μου το στειλουν κ να περιμενω(φανταζομαι τουλαχιστον , ξερω και τον υπευθηνο του service)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.