Jump to content



Emule & p2p


fotme

Recommended Posts

Χρησιμοποιω εδω και λιγο καιρο το emule αρκετα αξιολογο p2p ειναι λιγο αργο αλλα εχει τα παντα. Γενικα τα p2p παιρνουν αρκετο bandwidth με αποτελεσμα να κοβουν πολυ την συνδεση μου. Υπαρχει καπου στο emule kai sto kazaa καποια ρυθμιση οπου να το βαζεις ως background priority ετσι ωστε η μεγαλυτερη εμφαση να δινεται στο browsing?

question no2: Παρτατηρησα οτι στο emule οταν κατεβαζω καποιο προγραμμα μου βαζει σαν temporary ολο το μεγεθος του αρχειου με αποτελεσμα ο δισκος να γεμιζει full, υπαρχει καποιος τροπος να το αποφυγω?

thnx

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και γω κάτι για το Emule. Πως δηλώνεις κοινόχρηστα αρχεία γιατι απο

το προτιμήσεις φάκελοι και αρχεια που τα δηλώνω δεν τα εμφανίζει

Ασε που όσα αρχεία ζητάω πάντα είναι κατελλημένα και μπάινω αναμονη.

Πάιζει τίποτα με όσα δίνεις τόσα παίρνεις

Link to comment
Share on other sites

Preferences/Extended Settings/Max new connections /5 sec : 20

Σε αυτό δώσε την τιμή 15 η 10 και δοκίμασε ξανά. Για το δεύτερο που ρωτάς δεν είναι δυνατό να γίνει, αφού έτσι λειτουργεί το mule .Μπορείς όμως να φτιάξεις ένα partition περίπου 10-12G και να τα έχεις εκεί.Θα αποφύγεις το συχνό defragment του δίσκου έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blkik [Σήμερα, στις 23:51]

Να ρωτήσω και γω κάτι για το Emule. Πως δηλώνεις κοινόχρηστα αρχεία γιατι απο

το προτιμήσεις φάκελοι και αρχεια που τα δηλώνω δεν τα εμφανίζει

Ασε που όσα αρχεία ζητάω πάντα είναι κατελλημένα και μπάινω αναμονη.

Πάιζει τίποτα με όσα δίνεις τόσα παίρνεις

Αφου δηλώσεις ποιό(α) folders κάνεις share, κάνε ένα restart.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DMylonas

Δεν υπάρχει αυτό που λες για το priority..... Κοίτα το πρόγραμμα "NetLimiter".... Αυτό κοντρολάρει την ταχύτητα της σύνδεσής σου στα προγράμματα Internet...

Αυτο το προγραμμα αξιζει? μην ειναι καμια πατατα που θα τα κανει ολα που^&τα^%$να. Σε ρωταω γιατι πολλες φορες σου κανουν κακο αντι καλο. Το εχεις δικιμασει?

Οσο αναφορα την δευτερη ερωτηση

Αρχική απάντηση από fotme

Παρτατηρησα οτι στο emule οταν κατεβαζω καποιο προγραμμα μου βαζει σαν temporary ολο το μεγεθος του αρχειου με αποτελεσμα ο δισκος να γεμιζει full, υπαρχει καποιος τροπος να το αποφυγω?

thnx

εχει παρατηρησει κανεις κατι τετοιο, γιατι ειναι μεγαλη μαμακια να γεμιζει τον χωρο αδικως.
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blkik

Ασε που όσα αρχεία ζητάω πάντα είναι κατελλημένα και μπάινω αναμονη.

Πάιζει τίποτα με όσα δίνεις τόσα παίρνεις

Κάποιοι server δίνουν credits για τα αρχεία που κάνεις upload και όσο πιο πολλά credits παίρνεις τόσο πιο γρήγορα σε ανεβάζει στην "λίστα αναμονής". Απ΄ όσο γνωρίζω δεν μπορείς να δεις ποιοι server δίνουν credits και βέβαια ούτε και πόσα έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Οσο για τα προσωρινα αρχεια, αφου ετσι κ αλλιως το αρχειο θα φτασει σε αυτο το μεγεθος, ειναι καλυτερα ετσι παρα κα σου κοπει το download λογω χωρου...

eMule RuLzZz!! 1,5GB την πρωτη μερα με DSL!! :D

Link to comment
Share on other sites

οι servers δεν δίνουν credits. Απλά τα credit των άλλων αποθηκεύονται σε ένα αρχείο στον κατάλογο του emule.Εννοείται πως τα δικά μας credits είναι αποθηκευμένα στους χρήστες με τους οποίος "νταραβεριζόμαστε". Στο emule ισχύει οτι όσο περισσότερο δίνεις τόσο καλύτερη θέση στις "ουρές" αποκτάς και καλύτερα να προτιμάται το lovelace credit system και όχι το official

και ένα "χαλαρό"

post-410-1416071336,084_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fotme [Χθες, στις 23:59]

Αυτο το προγραμμα αξιζει? μην ειναι καμια πατατα που θα τα κανει ολα που^&τα^%$να. Σε ρωταω γιατι πολλες φορες σου κανουν κακο αντι καλο. Το εχεις δικιμασει?

Οσο αναφορα την δευτερη ερωτηση εχει παρατηρησει κανεις κατι τετοιο, γιατι ειναι μεγαλη μαμακια να γεμιζει τον χωρο αδικως.

To προγραμμα είναι απο τα καλύτερα Ρ2Ρ απλώς αργεί συνήθως να πάρει "μπρος"

και είναι χρήσιμο για όσους ειναι 24/7 ονλινε και όχι για αυτους που μπάινουν 2-3 ωριίτσες

Επίσης ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ με e-mule/e-donkey είνια ενημερωμένο Antivirus kai Firewall γιατί με το δικτυο του μεταδίδονται ΑΠΕΙΡΑ μαμούνια

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια έχω δηλωμένα τα αρχεία ως κοινόχρηστα σε όλους και έχω επιλέξει έναν υποφάκελο με φακέλους και υποφακέλους mp3s.

Επιλέγοντας τον φάκελο οι υποφακελοί του δεν τσεκάρονται. Πρέπει να τους επιλέξω έναν έναν? Σπαστικό δεν έιναι?

Ειναι χωρισμένα ανα είδος/τραγουδιστή /αλμπουμ μιλάμε για δεκάδες υποφακέλους

Αυτο το kademlia τι είναι γιατι δεν του δίνει πρόσβαση ο zonealarm. Είναι σημαντικό?

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι έχω ένα σοβαρό πρόβλημα με το μουλάρι. κάποιες στιγμές με κόβει απο το ιντερνετ, (256) και πρέπει να κάνω επανεκκίνηση του πισι μου. αυτό συμβαίνει όταν κάνω ταυτόχρονα serf και κατεβάζω με το μουλάρι. όταν έχω σκέτο το μουλάρι δεν έχει πρόβλημα.

έχω κατεβάσει τις συνδέσεις σε 100 μπάς και φταίει αυτό.

έχει κανείς καμιά ιδέα γιατί συμβάινει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από liberto

εγώ πάλι έχω ένα σοβαρό πρόβλημα με το μουλάρι. κάποιες στιγμές με κόβει απο το ιντερνετ, (256) και πρέπει να κάνω επανεκκίνηση του πισι μου. αυτό συμβαίνει όταν κάνω ταυτόχρονα serf και κατεβάζω με το μουλάρι. όταν έχω σκέτο το μουλάρι δεν έχει πρόβλημα.

έχω κατεβάσει τις συνδέσεις σε 100 μπάς και φταίει αυτό.

έχει κανείς καμιά ιδέα γιατί συμβάινει αυτό?

Νομίζω ότι είναι πρόβλημα του modem σου. Σθνήθως το κάνουν τα modem που δίνει ο ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

blkik, To kad είναι δίκτυο με sources σαν το ed2k.Κάνει πιο εύκολη την ολοκλήρωση ενός αρχείου,αφού βρίσκει επιπλέον "πηγές" να κατεβάσει.Καλό είναι να του επιτρέψεις την πρόσβαση.

liberto,το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι οτι το modem σου(ποιό είναι δεν μας είπες) μπουκώνει από τα απανωτά con και crash-αρει.Δοκίμασε να χαμηλώσεις τα max new connections(βλέπε #4 post)

Link to comment
Share on other sites

Ναι καλά το θέμα είναι πως θα δώσω στο zonealrm να καταλάβει τι port θα αφήσει ανοιχτό.

Εχω δώσει πλήρη πρόσβαση στο emule αλλα μπλοκάρει το port του kad

Το άλλο με τους φακέλους που ρώτησα. Πρεπει να τους τσεκάρω έναν έναν φακελο-υποφάκελο-υποφάκελο του υποφακέλου κλπ

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια port χρησιμοποιούν(δλδ αφού είσαι με highID στο mule θα έπρεπε αυτόματα να μπαίνεις και στο kad) αλλά το help και το forum του mule αναφέρουν: ZoneAlarm is reported to cause problems with eMule. It is not recommended.

Για το δεύτερο που ρωτάς,φτιάξε ένα μόνο αρχείο με αυτά που θέλεις να κάνεις share.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blkik

Ναι καλά το θέμα είναι πως θα δώσω στο zonealrm να καταλάβει τι port θα αφήσει ανοιχτό.

Εχω δώσει πλήρη πρόσβαση στο emule αλλα μπλοκάρει το port του kad

Για δοκινασε να πας στο program control tou zonealarm και βαλε τσεκ sto Kad ως access trusted kαι internet.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.