Jump to content



vodafone branded lumia 1020


psyber

Recommended Posts

παιδιά θέλω να αγοράσω ένα nokia lumia 1020 από τη vodafone που έχω βρει μεταχειρισμένο σε καλή τιμή. θα ήθελαν να ρωτησω ένα κάτοχο ή κάποιον που γνωρίζει ποια ειναι η διαφορά μεταξύ ενός vodafone branded και ενός μη branded. υπάρχει περίπτωση να μη μπορώ να κάνω αναβαθμίσεις; τι άλλο θα πρέπει να προσέξω. ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα LG G2 branded Vodafone, και πηρα την 4.4.2 πριν 10 μερες.

Oσοι ειναι με ελληνικα unbranded ακομα την περιμενουν.

Οποτε δεν νομιζω να εχεις κανενα θεμα.

Καλο ειναι βεβαια να παρεις ενα τηλεφωνο την αντιπροσωπεια και να ρωτησεις αν καλυπτεται κανονικα απο εγγυηση εδω.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά θέλω να αγοράσω ένα nokia lumia 1020 από τη vodafone που έχω βρει μεταχειρισμένο σε καλή τιμή. θα ήθελαν να ρωτησω ένα κάτοχο ή κάποιον που γνωρίζει ποια ειναι η διαφορά μεταξύ ενός vodafone branded και ενός μη branded. υπάρχει περίπτωση να μη μπορώ να κάνω αναβαθμίσεις; τι άλλο θα πρέπει να προσέξω. ευχαριστώ προκαταβολικά.

Λοιπόν, στα windows phone κινητά από voda έκτος από το logo της voda που θα βλέπεις όταν ανοίγεις το κινητό, λείπει και η εφαρμογή data sense η οποία είναι αρκετά χρήσιμη κατ' εμέ και δεν γίνεται να εγκατασταθεί.

Τα updates θα έρχονται λίγο πιο μετά από τα unbranded κινητά.

Από την άλλη μπορείς να το πας σε ένα κατάστημα Nokia Care και να σου φλασάρουν μια unbranded rom για να έχεις data sense.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδιά πήρα το κινητό και μαρέσει αρκετά, κυρίως λόγω του υλικού του. η κάμερα περίμενα σε οξύτητα να με εντυπωσιάσει ίσως λίγο περισσότερο αλλα δεν με πειράζει. αυτό που δε με ενθουσίασε είναι η μπαταρία. το 925 που είχα πριν έπιανε οπωσδήποτε 2 μέρες ενώ αυτό βία μιάμιση. αν το ξεφλασαρω απο vodafone υπάρχει περίπτωση να βελτιωθεί; Και κάτι άλλο δεν κάνει ενημέρωση στις εφαρμογές απο μόνο του. αναγκάστηκα να βάλω το lumia pusher για τις εφαρμογές γιατί ήθελα οπωσδήποτε να έχω την επιλογή να ακυρώσω τη δονηση στα πληκτρα των windows. υπάρχει αλλη αντίστοιχη εφαρμογή που να μου λεει αν έχω την τελευταία έκδοση της κάθε εφαρμογης ωστέ να ξέρω αν χρειάζεται αναβάθμιση ή τρόπος να κάνω force τις εφαρμογές;

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία είναι ίδια με του 925 οπότε δεν θα περίμενα κάτι καλύτερο.

Έχει αναφερθεί ότι υπάρχει διαφορά στην κατανάλωση από rom σε rom αλλά δεν έχω προσωπική εμπειρία.

Για τις ενημερώσεις έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα. Το store ελέγχει μια φορά την ημέρα μόνο του για ενημερώσεις. Αν εκείνη τη στιγμή δεν έχεις ενεργοποιημένο το wifi/data δεν πρόκειται να σου εμφανίσει ενημερώσεις. Προς το παρών χρησιμοποιώ την εφαρμογή sysapp pusher και δεν νομίζω να υπάρχει καλύτερη. Βάλε αυτή.

Η λύση στο θέμα ενημερώσεων των εφαρμογών θα έρθει στα 8,1.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
παιδιά πήρα το κινητό και μαρέσει αρκετά, κυρίως λόγω του υλικού του. η κάμερα περίμενα σε οξύτητα να με εντυπωσιάσει ίσως λίγο περισσότερο αλλα δεν με πειράζει. αυτό που δε με ενθουσίασε είναι η μπαταρία.

απενεργοποιώντας το 3g και χρησιμοποιώντας το κυρίως σαν τηλέφωνο έχει πιάσει και 3 μέρες αυτονομία. το σημειώνω σαν πρόσθετη πληροφορία για όποιον ενδεχομένως ενδιαφερθεί να το αγοράσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...
Έκανα την ενημέρωση! Πολλά καινούρια πράγματα. Χρειάστηκε καμποση ωρίτσα αλλα όλα οκ!

Sent from my RM-875_eu_greece_376 using Tapatalk

παιδιά να επισημανω ότι το data sense πλέον υπάρχει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Για λεει για λεει...

To ψηνω το 1020, περιμενω καμια αγγελια της προκοπης στο insomnia.

Τελικα σε εχει σταματησει σε τιποτα το brand της voda;

Εσυ voda ειχες ουτως ή αλλως;

Γραψε καμια εντυπωση απο την συσκευη, καλες και κακες.

Τελος, αν ξερει κανεις, αν μου το φερουν απο αγγλια unbranded θα παιζει κανονικα εδω με wind/vodafone?

Link to comment
Share on other sites

Πριν το 8.1 χωρίς το data sense, παραλιγο να έχω θέμα με υπερβολική χρέωση δεδομένων που εγινε εν αγνοία μου. Τωρα που υπάρχει κανονικά δε νομίζω ότι υστερεί σε κάτι. Αν όμως δε σου χρειάζεται η κάμερα , πήγαινε σε 925 ή 930 που είναι σημαντικά πιο λεπτά. Πάντως καλύτερο υλικό κατασκευής απο το 1020 δεν παίζει. Και οσο το δίνουν στο ινσομνια το βρίσκεις καινούριο.

Link to comment
Share on other sites

To 925 ειναι δυστυχως μονο 16GB, πολυ λιγα, ~24 εχω τωρα στο 4ετιας Ν8.

Το 930 πανακριβο ακομα.

Το 1020 new ~250 euro το εχεις πετυχει καπου;

Καπου εκει παιζει μτχ. αλλα λεω να περιμενω να φτασει γυρω στο 200αρι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Παιδιά για να μην ανοίγω νεο θέμα, πως τα πάνε ταδικα σας 1020 απο ένταση κατά τη διάρκεια της κλήσης;. Εμένα τελευταία η ένταση ακομα και στο 10/10 δεν ειναι ικανοποητικη με αποτέλεσμα να δυσκολεύομαι ναακουσω το συνομιλητη μου αν δε βρίσκομαι σε απόλυτα ήσυχο περιβάλλον. Με χρήση ακουστικού ή ηχειου αντίθετα , η ένταση ακομα και 4/10 ειναι ικανοποιητικη. Για δώστε λιγο feedback.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

μιας και υπάρχει αυτό το θέμα, είπα να μην ανοίξω καινούριο. Σήμερα για πρώτη φορά έπεσε το 1020 στο πάτωμα. Το αποτέλεσμα ήταν σούπερ. Η οθόνη ράγισε σε χίλια σημεία. Ωστόσο η προστατευτική ζελατίνα συγκράτησε τη ζημιά και το κινητό δουλεύει απροβλημάτιστα. Το πουλάω λοιπόν 200 ευρώ!!!  Όχι... Πλάκα κάνω... Ηθελα να ρωτήσω αν υπάρχει ομοιοπαθής για να μου πει ένα ενδεικτικό κόστος. Η λειτουργία αφής δεν έχει επηρρεαστεί οπότε εικάζω ότι η βλάβη περιορίζεται στο τζάμι που ακουμπάμε. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Λογικά με αυτά που λες έσπασε το digitizer, διαφορετικά πας για ολόκληρη οθόνη.

Για δες εδω http://www.ebay.com/itm/For-Nokia-Lumia-1020-Front-LCD-Screen-Display-Digitizer-Touch-Glass-Frame-New-T-/201328367158?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2ee01b1636

Έγινε επεξεργασία από knight_77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.