Jump to content



Αγορα καρτας ηχου


sapounos

Recommended Posts

καλησπερα! θελω να αγορασω μια καινουρια καρτα ηχου 5.1 με τελειο αναλογικο σημα.. δεν με ενδιαφερει το ψηφιακο (coax optical) μιας και εχω γι αυτο την Onboard. θελω ομως τον ηχο στο analog να ειναι κορυφαιας ποιοτητας. Η χρηση που θελω να κανω ειναι ταινιες παιχνιδια μουσικη! Εχω βρει την Asus Xonar Essence STX και εχω ακουσει πραγματικα τα καλυτερα γι αυτην αλλα επειδη δεν ξερω καλα για καρτες ηχου γραφω εδω περα μηπως εχετε να μου προτεινετε μια εξισου καλη λυση με λιγοτερα λεφτα! Τα ηχεια μου ειναι τα logitech z5500 και το headset μου το Razer Chimaera 5.1. Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

τελικα κατεληξα στην asus rog phoebus. όμως υπαρχουν 2 εκδοσεις.. Η solo και η κανονικη. ξερει καποιος να μου πει τι διαφορες εχουν? εκτος από το extension για τα ακουστικα... προσπαθω να βρω στο ιντερνετ και δεν μπορω να βρω κατι... εχουν άλλες διαφορες η μονο αυτή?

Link to comment
Share on other sites

Η stx είναι δικαναλη. Το ίδιο και η st. Η δεύτερη παιρνει μια έξτρα κάρτα και γίνεται πολυκάναλη. Είναι οτι καλυτερο για pci e σλοτ.

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

για gaming κανει η ST? εγω βασικα μιλουσα για τις Rog Phoebus από πανω όχι για τις ST.. αλλα αν η ST Κανει για gaming ταινιες μουσικη παω ασυζητητί γι αυτην! και μηπως η σειρα ST (st Και STX) Κανει μονο για headphones??

Link to comment
Share on other sites

για gaming κανει η ST? εγω βασικα μιλουσα για τις Rog Phoebus από πανω όχι για τις ST.. αλλα αν η ST Κανει για gaming ταινιες μουσικη παω ασυζητητί γι αυτην! και μηπως η σειρα ST (st Και STX) Κανει μονο για headphones??

Από την στιγμή που έχεις πεντακαναλο σύστημα ηχείων και θέλεις μόνο αναλογική σύνδεσή, η STX & η ST δεν σου κάνουν μιας και είναι δικαναλες όπως είπε και ο φίλος από πάνω.

Η μόνη διαφορά τους είναι πως η STX είναι pci-e ενώ η ST pci.

Στην θέση σου θα πήγαινα για Soundblaster ZXR.

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

θελω και ψηφιακη δλδ optical αλλα για αυτο εχω την καρτα του υπολογιστη. το ιδιο πραγμα ειναι μιας και την επεξεργασια την κανουν τα ηχεια στο optical. Γι αυτο θελω κατι τελειο σε αναλογικο 5.1 η 7.1. δεν θελω creative. είχα creative και θελω να δοκιμασω τις καλες τις asus τωρα. η st ειπε ο φιλος πως παιρνει επεκταση και γινεται 7.1! αν αξιζει για gaming θα την αγορασω αλλα τωρα εχω κατασταλαξει στις 2 phoebus. την solo εκδοση και την κανονικη.. απλα δεν μπορω να καταλαβω την διαφορα τους εκτος απο το extension για headphones που εχει η phoebus η κανονικη και μειωση θορυβου 50%..

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν για πιο λόγο να έχει οπτική κ ομοαξονική από την στιγμή που θα καταλήγει σε ηχεία; τα ηχεία θα έχουν καλύτερη κατά ήχου; σε καμία περίπτωση. Αν googlαρεις θα δεις τις audiophile αρετές τις st/stx για τις άλλες δεν έχω ακούσει κάτι χωρίς να αποκλείεται να είναι εξίσου Καλές.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

τελικα αγορασα την xonar phoebus solo. Την εγκατεστησα χθες αλλα δεν την εχω τεσταρει ακομα γιατι δεν προλαβα.. λιγο παντως που ειδα εχει παρα πολλα πραγματα! σημερα θα την τεσταρω το μεσημερακι!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.