Jump to content



amd fx αλλα ποιος ?


nikonick

Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους,

έχω αποφασίσει να πάρο ένα καινούργιο pc με επεξεργαστή amd fx για video rendering και εγγραφη αλλα και επεξεργασία ήχου

δεν ξέρω εάν οι διαφορες μεταξύ τον fx 4300, fx 6300 και fx 6350 είναι πολύ μεγάλες

επίσης θα ήθελα να μάθω εάν η level3 cache έχει οποιοδήποτε όφελος στους χρόνους του rendering

ευχάριστο

Link to comment
Share on other sites

Για rendering πας κατευθείαν σε AMD FX 8320 8-C0RE 3,5/4,0Ghz 16MB CACHE . γιατί οι πολλοί πυρήνες στο rendering κάνουν την διαφορά .

http://www.skroutz.gr/s/2524847/AMD-FX-8320-Box.html?from=most-popular&keyphrase=amd+fx+8320

Παρέα με μια GIGABYTE GA 970A-UD3P ή μια GIGABYTE 990FXA-UD3 R3.0 και είσαι κομπλέ ! Οι μητρικές αυτές έχουν 10-φασική τροφοδοσία για το cpu .

http://www.skroutz.gr/s/4046503/Gigabyte-GA-970A-UD3P.html?keyphrase=970a+ud3p

http://www.skroutz.gr/s/344340/Gigabyte-GA-990XA-UD3.html?from=autocomplete&keyphrase=990xa-ud3

Βάλε και μια aftermarket ψύκτρα για χαμηλό θόρυβο και χαμηλές θερμοκρασίες. Κάποια COOLERMASTER HYPER 212+ ή κάποια A50 ή κάποια THERMALRIGHT 120M .

Link to comment
Share on other sites

σε καλημερίζω φιλε adpanos και ευχάριστο για τα links

για μητρική σκεφτούμε την gigabyte ga-78lmt-usb3 για τον λόγο ότι έχει ide controller και έχω 2 ide dvdrw drives

για επεξεργαστή σκεφτούμε τον fx 6350 λόγο μεγαλύτερης level3 cache που έχει και νομίζω αυτό βοηθα παρα πολύ τις εργασίες rendering (δεν είμαι 100% σίγουρος)

σίγουρα 8 πυρήνες είναι καλύτεροι από 6 αλλα νομίζω ότι ο 6350 δεν είναι και πολύ κατώτερος από αυτόν που προτείνεις

για κάρτα γραφικών προς το παρόν δεν θα πάρο γιατί με βολεύει η ενσωματωμένη κάρτα τις μητρικής και έτσι και αλλιώς το sony vegas που έχω δεν βασίζεται στην κάρτα γραφικών για rendering (μονο το sony vegas 12 θέλει αρκετά καλή κάρτα γραφικών)

τώρα εάν ξέρει κανένας φίλος να μας πει πεσισσοτερα για την level3 cache καλός

Link to comment
Share on other sites

Οχι ο 6350 είναι αρκετά κατώτερος του 8320 σε rendering κ.λ.π. Ασε που ο 8320 σε ένα κλόκι ανεβαίνει πολύ παραπάνω ποσοστιαία από τον είδη πουσαρισμένο 6350 !

Μητρική θα πάρεις με νέο chip με SATA III (A970/SB950) και τίποτα λιγότερο ! Να προσέξεις η μητρική να έχει 10-φασική τροφοδοσία για να αντέχει .

Αν θες να χρησιμοποιήσεις τα IDE DRIVES σου απλά παίρνεις μια IDE σε PCI κάρτα και ξεμπερδεύεις !

Αν και εγώ θα έβαζα με 15€ ένα SATA DVD-RW και θα ξεμπέρδευα !

Δεν αξίζει να πάρεις μητρική με chipάκι 5ετίας μόνο και μόνο για τα IDE DVD-Roms.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα adpanos

καλε λες φιλε μου

θα κοιτάξω τότε για τιμές από ελλάδα (skroutz) αφού είναι πολύ πιο φτηνά εκεί τα εξαρτήματα από τι εδώ στην κύπρο

ίσος να παο και σε μεγαλύτερο fx εάν βάλω το τροφοδοτικό που έχω που είναι στα 500 watts

κάσα έχω οποτε γλιτώνω και κάποια χρήματα από εκεί

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.