Jump to content



Acer Aspire 5102 WLMi fan problem (stops)


anthis

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!!

Αν έχει κανείς καμμιά γνώμη ας πει...

Έχω ένα Acer Aspire 5102 WLMi.. Εργοστασιακά είχε Windows XP ή Vista και κάποιος το είχε φορμαρει και έσβησε το εργοστασιακό partition

Έβαλα XP με όλους τους Driver και έχω πρόβλημα με το FAN του CPU!! Εν ολίγοις μόλις πάνε να φορτώσουν τα windows κλείνει!

Στο BIOS τρέχει κανονικά το fan όπως και επίσης αν πάω να τρέξω Hirens Boot CD. Αν πάω να φορτώσω π.χ. από το HBCD Mini Windows Xp ή 7 μολις πάνε να φορτώσουν ο ανεμιστήρας κλείνει!

Στο MeMtest π.χ. δουλεύει κανονικά

Αν πάω να βάλω linux ubuntu live CD κλείνει πάλι!

Έχει ξαναδεί κανένας τέτοιο κουλό? Είναι θέμα fan, μητρικής ή software??

Ψάχνω άκρη και δεν βρίσκω HELP! :jester:

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμενο μοντελο δεν εχει always on fan mode αφου εχει το e-managment

Μετα απο λιγη ωρα αφου μπει στο λειτουργικο δεν ανοιγει καποια στιγμη ?

Αν δεν παρουσιαζει προβλημα υπερθερμανσης τοτε εισαι κομπλε.

Link to comment
Share on other sites

Thanks για τη γρηγορση απαντηση καταρχιν!!

Η αληθεια ειναι οτι νομιζω πως δεν ανοιγει, θα τρεξω τωρα prime να το στρεσαρω να δω!!

Το e-management ειναι εφαρμογη driver που πρεπει να εγκαταστησω??

EDIT: οπως ειπα δεν εχω καποια εξτρα εφαρμογη βαλμενη, παντως εβαλα prime95 να τρεξει και ακομα και στους 75 βαθμους δεν ανοιξε το φαν!! (ειναι ανοιχτο το λαπτοπ καμμια ωρα γενικα)

Να το αφησω παραπανω?? Δεν θα επρεπε να ανοιγει? Τωρα με βαση απο κατω που χει ανεμιστηρες και ανοιγμενο το καπακι, με τον δικο του ανεμιστηρα να μη γυρναει

κανει idle στους 56 βαθμους, θα ηθελα καπως να εκανα force τον ανεμιστηρα να τρεξει

EDIT 2: Εγκατέστησα το Acer empowering Technology Framework το οποιο ηθελε και το .Net Framework 1.1, τρεχει κανονικα αλλα παλι το φαν παπαλα τπτ, καποιο setting πρεπει να ειναι δεν ειναι δυνατον

EDIT 3: Το λαπτοπ μονο του κλεινει απο υπερθερμανση αν το πιεσεις δηλαδη αν παιζεις βιντεο, προσπαθω να εγκαταστησω το ePower της Acer αλλα μου ζηταει το Acer empowering Technology Framework 3.0 ενω εγω εχω βαλει το 2.5 νομιζω που βρηκα στο softpedia

Δεν βγαζω ακρη :p Help! :p

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό είναι να μην λειτουργεί ο αισθητήρας της θερμοκρασίας. Αν πιάνει το χέρι σου ψάξε στο ίντερνετ για always on fan mode. Δίνεις 5βολτ και ηρεμησες

Στάλθηκε από το GT-S7562 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.