Jump to content



3114 SATA controler προβλημα? sp2?


nikoskrhth

Recommended Posts

Κοπέλια εχω την dfi lanparty nf2 ultra b με τον 3114 εσωματωμενο sata controler.

εχω το 16-9 final βιος και τους τελευταιους drivers 1007 του 3114 πανω στα winxp sp2. εχω τρεις δισκους 2χ80 μαχτορ RAID 0 και 1χ120 μαχτορ μονο του. οι δυο 80 που ειναι stripe παιζουν σφαιρατα αλλα εχω προβλημα με τον 120αρι>αν τον εχω συνδεμενο πριν το boot δεν τον βλεπουν τα windows αν τον συνδεσο οταν ειμαι στο desktop τον windows τοτε τον βλεπει αλλα αν κανω restart παλι τον χανει. οταν τον βλεπουν τα windows και παω να γραψω απο τους 2χ80 raid 0 στον 120 τοτε το συστημα παγωνει κανοντας κατι τρελα την μια βγαζει κοκκινη οθονη την αλλη μαυρη και μετα ο 120αρις θελει chkdsk για να διορθωσει την λαθος αντιγραφη.

τι λετε να φταιει ο 3114 που ειναι απο το bios sata raid? τα windows xp sp2? oi sata raid drivers toυ 3114?

Υ.Γ. σε ενους φιλου μου με παρομοιο συστημα εχει 2χ160 μαχτορ raid 0 ,winxp sp1, και raptor 36 παιζει μια χαρα το συστημα

και κατι αλλο raid5 εχει δουλεψει κανεις με 3 δισκους? πως παει απο επιδωσεις? εχει διαφορα με 3δισκους raid0? γιατι ειδα οτι εβγαλε drivers raid5 η siliconimage

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.