Jump to content



Ιός σε browser?


dimpap

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά!

Τις τελευταίες μέρες μου εμφανίζονται κατι διαφημήσεις(banners) στον firefox.

Δοκίμασα με chrome και με IE τα ίδια!!

Πως μπορώ να τα βγάλω γιατι μου έχουν σπάσει τα νευρα:wall::wall:

Link to comment
Share on other sites

banners εμφανίζονται σε πολλές σελίδες και αν δεν έχεις κάποιο adblock τις βλέπεις.

Αλλά επειδή μάλλον δεν εκφράστηκες σωστά για να περιγράψεις το πρόβλημα, κατέβασε το malwarebytes και κάνε μία πλήρη σάρωση

https://www.malwarebytes.org/

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας.

Μόλις μου τις βγάλει θα παρω κάποιο screenshot να σας δείξω.

Οι διαφημίσεις εμφανίζονται στο αριστερό και στο κάτω μέρος του browser.

Θα κάνω και ένα scan με malwarebytes να δω μήπως πιάσει τίποτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που μου την εβγαλε τράβηξα ενα screenshot

image10.jpg

τώρα μου την εβγαλε μόνο απο την αριστερή μεριά μερικές φορές μου βγάζει και ένα banner στο κάτω μέρος της σελιδας.

image_preview.php?i=235&u=11722120

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

ρε παιδες εχω θεμα.Μολις εκανα φορματ λογω αγορα ssd και οταν παω να μπω σε σελιδες με flash μου λεει αναβαθμισε σε flash player pro αλλιως δε συνεχιζεις.Ξερω ειναι malware.Δοκιμασα το malware bytes, δε βρηκε τπτ, το adwcleaner τπτ.Εξ αρχης συνεβη, δλδ εκανα φορματ εβαλα broswer μπηκα yahoo και εβγαζε το παραπανω μνμ.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά πράγματα:

1) Μετά την εγκατάσταση του λειτουργικού το πρώτο πράγμα που μπαίνει στο PC είναι το Antivirus.

2) Όταν κάνουμε εγκαταστάσεις προγραμμάτων προσέχουμε για toolbars και λοιπά συνοδευτικά.

Πέραν τούτου, πήγαινε αρχικά στο Programs και αφαίρεσε ότι δεν γνωρίζεις.

Μετά δες τα παρακάτω:

Link to comment
Share on other sites

thanks [MENTION=1347]jpavly[/MENTION]

εκανα reset τους broswers, το avast το εχω εξ αρχης, και εβαλα να ειναι ανοιχτο το malware bytes επι μονιμου βάσεως.Τoolbars και τέτοια εννοειται τα αποφευγω.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες έτυχα σε σοβαρότερο πρόβλημα αλλά το γράφω γιατί βρήκα λύση.

DNS Hack ήταν.Το pop up μνμ εμφανιζοταν και στο iphone του αδερφου μου και στο blade μου.

How to Remove WARNING! Your Flash Player may be out of date

News: 300,000 routers were attacked worldwide between the 4th and 7th of March through some sort of loophole that allows malware to change your router password.

Για να το λύσω μέχρι στιγμης εβαλα DNS 8.8.8.8, καθάρισα cache των broswers και απλό restart του router.Μεχρι στιγμης ολα καλά.Αν ξαναεμφανιστεί θα κάνω hard reset το router και ισως πάρω και τη wind.

Ακομα ενας γείτονας το έπαθε.

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μία ματιά εδώ, είναι αρκετά πρόσφατο θέμα:

ESET ποια router επηρεάζονται από το Win32/Sality DNS changer

Αν είχες κάποιο αδύναμο password στο router σου τύπου admin, password, 123456 θα μπορούσε να προέρχεται από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.