Jump to content



Προβλημα σοβαρο με Amilo 1630 athlon 64bit


nio4

Recommended Posts

Μολις χθες αγορασα το νεο φορητο Fujitsu-Siemens Amilo 1630 (Atlhlon 64, 512 ram,ATI 9700 128mb...) απο το Πλαισιο Γλυφαδας και αφου του απεγκατεστησα αμεσως τα XP Home Greek (σημ. ειχε και μια αδικαιολογητη μικρη καθυστερηση οταν ανοιγοκλεινες παραθυρα και δυο φορες κολλησε το συστημα σε ασχετες φασεις χωρις καν να εχω εγκαταστησει καποιο προγραμα) του περασα τα XP Pro και καπακι το SP2 (το οποιο απο την στιγμη που εκανα κλικ στο icon εκανε περιπου 2 ωρες και 30 λεπτα να τελειωσει την εγκατασταση!!!).

Του βαζω Office 2003 και δυο τρια αλλα σοβαρα προγραμματα κι ενω δουλευε κανονικα, ξαφνικα παλι σε ασχετη φαση ΚΟΛΛΑΕΙ!!

Το κλεινω απο το power και παω να το ξανανοιξω.Το μηχανημα ειναι σχεδον ΝΕΚΡΟ!! Το μονο που αναβε ηταν το led του power on. Η οθονη, ο δισκος,τα ανεμιστηρακια,το dvdrw κλπ. ολα ΝΕΚΡΑ!! Σαν να εχεις τον Η/Υ κλειστο!! Βγαζω και βαζω την μπαταρια αλλα τιποτα. Μετα απο δεκα λεπτα περιπου κανω το ιδιο και επανηλθε!

Κοιταξα απο εδω κι απο κει ολα ενταξει φαινοντουσαν. Καποια στιγμη το κλεινω και το ξανανοιγω μετα απο πεντε ωρες περιπου. Δουλευει για δεκα λεπτα κι ενω επαιζε ενα βιντεο κολλαει και παλι τα ιδια: ΝΕΚΡΟ! ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!!

Μετα απο δυο ωρες και διαφορες προσπαθειες επανηλθε παλι.

Πηρα τηλεφωνο στο Πλαισιο και μου ειπαν απο Δευτερα να το παω και θα το στειλουν στην Fujitsu για να το ελεγξουν. Το λιγοτερο 15 μερες ειπαν θα το κρατησουν.

Εχει κανεις καμια αλλη λυση ΕΚΤΟΣ απο το να το παω για σερβις?

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να είσαι κάτοχος των προγραμμάτων που έχεις στο laptop αν σκοπεύεις να το πας πίσω για service και αν όντως σκοπεύουν να το στείλουν πίσω στην Fujitsu για να το ελέγξουν.

Link to comment
Share on other sites

ο αδελφός μου έχει ακριβώς αυτό το notebook και έχει πάνω Win XP SP2 (αγγλικά) Office και χίλια δύο άλλα, επίσης το έχει λιώσει στο 3D (να χαμήλωνε και τον ήχο γιατί μας έχει πάρει τα αυτιά). Kάντο RMA τα προβλήματα που περιγράφεις είναι αδικαιολόγητα...

Βγάζει Prime 3Dmark για ώρες να συμπληρώσω με timings στις μνήμες μη υποστηριζόμενες (Α64tweaker).

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, ευχαριστω καταρχην για τις απαντησεις σας.

Σημερα ολη μερα το δουλεψα και το ανοιγοκλεισα και δεν παρουσιασε παλι αυτο το προβλημα. Αυτο δε σημαινει οτι δεν θα το παω πισω βεβαια!

Αναβαθμιση bios για το SP2 πρωτη φορα το ακουω. Θελει να μας τρελανει τελειως ο Bill!!! Ασε που στο επισημο site δεν εχει απολυτως κανενα update για το bios οποτε λογικα δεν θα χρειαστει.

Οσο για τα προγραμματα που εχω βαλει δεν ειναι επισημα και πριν τους το παω θα ξαναβαλω το επισημο δικο τους λειτουργικο. Αυτο κανονικα δεν πρεπει να τους νοιαζει γιατι ειναι καθαρα προβλημα υλικου και οχι λογισμικου, σωστα? Παντως οπως το παρελαβα ετσι θα τους το παραδωσω.

Για εξηγησε μου B]taz το λογο που εχει ευθυνη το καταστημα και οχι η αντιπροσωπεια για να ξερω τις θα τους πω γιατι αυτοι μου ειπαν οτι θα το στειλουν στην fujitsu.

Enduracell δεν καταλαβα καλα αυτο που ειπες: "Βγάζει Prime 3Dmark για ώρες να συμπληρώσω με timings στις μνήμες μη υποστηριζόμενες (Α64tweaker)." Μπορεις να μου το εξηγησεις?

Link to comment
Share on other sites

το BIOS είναι καινούργια έκδοση Chosenάκο?

Oι Catalyst που δίνει το Site διορθώνει το πρόβλημα με την οθόνη?

Για το A64tweaker πάνε στα tools. Προσοχή αν έχεις το CPU-Z τρέξει έστω και μια φορά στο notebook σου μη χρησιμοποιήσεις το A64tweaker για startup ποτέ. (Chosenάκο το έχω και τρέχει στο startup με το που έσκασε μύτη και δεν είχα ποτέ πρόβλημα, οπότε αν ξανακάνεις format μη βάλεις ξανά CPU-Z και δε θα έχεις πρόβλημα ;) )

Παίδες παίζει κανένα clockgen SETFSB για το SiS755, που να δουλεύει?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από enduracell [Σήμερα, στις 13:17]

το BIOS είναι καινούργια έκδοση Chosenάκο?

Oι Catalyst που δίνει το Site διορθώνει το πρόβλημα με την οθόνη?

Για το A64tweaker πάνε στα tools. Προσοχή αν έχεις το CPU-Z τρέξει έστω και μια φορά στο notebook σου μη χρησιμοποιήσεις το A64tweaker για startup ποτέ. (Chosenάκο το έχω και τρέχει στο startup με το που έσκασε μύτη και δεν είχα ποτέ πρόβλημα, οπότε αν ξανακάνεις format μη βάλεις ξανά CPU-Z και δε θα έχεις πρόβλημα ;) )

Παίδες παίζει κανένα clockgen SETFSB για το SiS755, που να δουλεύει?

Δυστυχως, ειναι η τελευταια. Και λεω δυστυχως, γιατι δεν λυνει το προβλημα. Ουτε οι Catalyst (πιο συγκεκριμενα, Omega) που παραπεμπουν λυνουν το προβλημα. Αλλα καπου στο φορουμ του support της FS (UK) πηρε το ματι μου τυπα Γερμανο που τα εκανε γυαλια καρφια στο service της FS στην Γερμανια και του δωσανε beta BIOS 1.02 το οποιο λυνει το προβλημα με την οθονη. Ο τυπος εχει βαλει το mail του στο φορουμ και του εστειλα να μου το δωσει. Μολις εχω νεα θα σας πω :)

Γιαννικα, μετα την καταστροφη και το reinstall, δεν εχω ξανατρεξει CPUz αλλα εξακολουθει να μη δουλευει... Μιλας για το 0.50 ή για το 0.31 παρεπιπτοντως;

Link to comment
Share on other sites

ομιλώ για το 0.31. Πρόσεξε γιατί εγώ δε το έχω βάλει καν το CPUz στο notebook.

Δοκίμασε και αυτό

have seen that effect before, it happens when the driver doesnt correctly load. Are you running V0.2 and V0.31 simultaneously? If it continues then you'll have to uninstall the driver by deleting the registry keys

HKLM/SYSTEM/CurrentControlSet/Service/cpuz

and

HKLM/SYSTEM/CurrentControlSet/Service/io.sys <--- old driver

reboot

then run A64Tweaker and it will reinstall the CPU-Z driver in the correct directory.

Let me know how it goes.

αν δε το έχεις δοκιμάσει είδη. (κάνε κανένα Ghost καλού κακού.

Ευχαριστώ, αν το πάρεις στα χέρια σου το 1.02 ενημέρωσε.

να και τα 24/7 με τις MT που φοράει μαμά. Παν και χαμηλότερα ορισμένα αλλά δεν είχα χρόνο να την ψάξω...

post-47-1416071352,971_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εχω στα χερια μου το ΒΙΟS 1.02c που λυνει το προβλημα με το κλεισιμο της οθονης :) :) :)

Δοκιμαστηκε και οντως δουλευει. Δεν παιζει πουθενα online αλλα εστειλα email στο support και μου ειπανε οτι "ναι" αυτο βαζουνε στα Α1630 που τους φερνουν.

Πηρα και στο ελληνικο support τηλεφωνο και τους ρωτησα και φυσικα μου ειπανε οτι αν κανω την διαδικασια μονος μου και παει κατι στραβα, χανω την εγγυηση κλπ Και αφου τον επεισα οτι θα το κανω ουτως ή αλλως μονος μου, ακολουθησε ο διαλογος:

Εγω: Κοιτα δε με παιρνει να τριγυρναω τον φορητο μου με μεταφορικες και ειδικα για μια βδομαδα το λιγοτερο, μονο και μονο για ενα BIOS update.

Στοκος: Ενταξει δεν ειναι και η πιο δυσκολη διαδικασια, ενας εκτελεσιμος updater ειναι που τρεχει απο Windows και τα κανει ολα μονος του, δεν εχει παραμετρους τιποτα. Απλα δε μου επιτρεπεται να στο δωσω...

Εγω: Ναι το ξερω, το εχω ηδη.

Ρουλης: Και που το βρηκες; Αφου απαγορευεται το support (εμεις) να στο δωσουμε οσο εινα beta...

Εγω: Μου το εδωσαν απο το FS support της Γερμανιας.

Φιογκος: Α, μαλιστα... Τελος παντων, καλο θα ητανε οταν θα κανεις την διαδικασια να εχεις αναμμενο το φορητο μεσω UPS.

Eγω: Αφου εχει μπαταρια, θελει και UPS;

Λακης: Α ναι, και ετσι γινεται...

Εγω: Λοιπον ευχαριστω, τελικα το 1.02c BIOS το εχετε; Το θελετε;

...

*τουτ*τουτ*τουτ*

----------------------

Οσοι το θελετε, στειλτε ΡΜ με το email σας (να παιρνει 900Kb attachment)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από periklis

Αυτά τα προβλήματα στο συγκεκριμένο μοντέλο τα εμφανίζει σε όλους ή απλα έτυχε στο συγκεκριμένο παλικάρι που άνοιξε το θέμα?

Το μονο κοινο και αναμενομενο προβλημα ειναι η οθονη που δεν ξαναναβει αφου κλεισεις το καπακι (monitor) για >1 λεπτο και το ξανασηκωσεις.

Τα υπολοιπα που αναφερει ο nio4 ειναι συγκεκριμενα για κομματι που πηρε.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

Εγω: Κοιτα δε με παιρνει να τριγυρναω τον φορητο μου με μεταφορικες και ειδικα για μια βδομαδα το λιγοτερο, μονο και μονο για ενα BIOS update.

Στοκος: Ενταξει δεν ειναι και η πιο δυσκολη διαδικασια, ενας εκτελεσιμος updater ειναι που τρεχει απο Windows και τα κανει ολα μονος του, δεν εχει παραμετρους τιποτα. Απλα δε μου επιτρεπεται να στο δωσω...

Εγω: Ναι το ξερω, το εχω ηδη.

Ρουλης: Και που το βρηκες; Αφου απαγορευεται το support (εμεις) να στο δωσουμε οσο εινα beta...

Εγω: Μου το εδωσαν απο το FS support της Γερμανιας.

Φιογκος: Α, μαλιστα... Τελος παντων, καλο θα ητανε οταν θα κανεις την διαδικασια να εχεις αναμμενο το φορητο μεσω UPS.

Eγω: Αφου εχει μπαταρια, θελει και UPS;

Λακης: Α ναι, και ετσι γινεται...

Εγω: Λοιπον ευχαριστω, τελικα το 1.02c BIOS το εχετε; Το θελετε;

...

*τουτ*τουτ*τουτ*

----------------------

Οσοι το θελετε, στειλτε ΡΜ με το email σας (να παιρνει 900Kb attachment)

:rofl:

Tο flashάρα και γω και όντως διορθώνει αυτό το πρόβλημα. Απλά ότι και να κάνετε μη το πάρετε από το Chosen σε rename μορφή από το MSN :rofl: (ένα από τα κόλπα του για να μη πιάσω 39pi :p ) πλάκα κάνω δε θα έχετε πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από periklis

Chosen οπως ειδα εχεις και το ιδιο μοντελο, αξιζει η αγορα του συγκρεκριμενου laptop? 'Η υπάρχει κάτι καλύτερο στα ίδια λεφτά?

3 μηνες μετα την αγορα του, εξακολουθει να ειναι πολυ δυνατο κομματι κατα τη γνωμη μου.

Τωρα που λυθηκε και το μοναδικο προβλημα που εχει εντοπιστει παντου (με το προαναφερθεν BIOS) δεν εχει αλλο κοινως διεγνωσμενο ελαττωμα.

Ενα αρνητικο του ειναι οτι δεν ειναι και πολυ καλη λυση για Mobility. Ειναι βαρυ, εχει βαρυ τροφοδοτικο και (θεωρητικη) αυτονομια 2.5 ωρων, την οποια την μετρησα 1 ωρα και 40 λεπτα, αφου εγκατεστησα 1Gb μνημης και σκληρο 5.400rpm.

Αλλα δεν το ηθελα για "βολτες", για να ειμαι ειλικρινης εψαχνα για δυνατο desktop που να δικαιολογει αναβαθμιση απο τον Athlon XP που ειχα στα 10.5Χ249MHz και να ειναι οσο το δυνατον πιο ελαφρυς για τυχον lanparties και για μια επικειμενη (μεγαλη) μετακομιση που επαιζε την εποχη που τον πηρα. Εψαχνα αναμεσα στα Shuttle για mini-workstation και εφαγα την φλασια και πηρα τον Α1630. Δεν καταλαβαινει Jesus, απιστευτο εργαλειο. Οσο για το SiS755 που εχει στην καρδια του, ειχα τους ενδιασμους μου και ακομα και τωρα δεν ξερω τις επιδοσεις του σε αμεση συγκριση με αλλη αντιστοιχη πλατφορμα φορητου, αλλα ξερω να πω οτι επρεπε να σκισω registry και system restore για να δω μια μπλε οθονη, 2.5 μηνες μετα την αγορα του. Γρανιτης.

Ομορφη δημιουργια, προσεξε μονο τα features του (γενικος κανονας στις αγορες φορητων) για να μη βρεθεις προ εκπληξεων. Πχ. δεν εχει PS2, Serial & floppy αλλα εχει Svideo, Parallel, Infrared, Wireless (11b), ενσωματωμενο τριπλο card reader, DVDRW και ηχο 5.1 (με συνδεσεις για τα καταλληλα ηχεια).

Αν εισαι στο ψαξιμο για φορητο, ψαξου πρωτα τι το χρειαζεσαι να κανει και μετα δες τις αντιστοιχες επιλογες.

Ο συνδιασμος Α64 3400+ και Mobility Radeon 9700 Pro 128Mb δεν συγκρινεται με τιποτα αλλο στις επιδοσεις, με κατι αλλο σ' αυτα τα λεφτα, αλλα αμα π.χ. δε σε ενδιαφερουν τα παιχνιδια, μπορεις να βρεις ελαχιστα μικροτερες επιδοσεις, με τα ιδια features και πολυ καλυτερη αυτονομια σε ενα Centrino των 1.400 ...

@Endu: το process timer μου λεει 40.210" :)

Link to comment
Share on other sites

και γω κατέληξα στο FS γιατί έψαχνα καλές επιδόσεις σε 3D και CPU σε DTR, κοίταξα και για Dothan αλλά ξεφεύγουν πάρα πολύ και μάλιστα με intel integrade GPU :(

Αρχική απάντηση από Chosen

@Endu: το process timer μου λέει 40.210" :)

σύμφωνα με αυτά που έχω δει στο μηχανάκι μου (desktop) στο 39.700 θα δεις 39 ;)(τα +700 είναι η διάρκεια του checking του αποτελέσματα+ ταμπέλα μάλλον)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εχμ, περασαν μερες απο την τελευταια απαντηση αλλα επειδη πρεπει δευτερα-τριτη να παραγγειλω επιτελους το Laptop μου θα ηθελα να ρωτησω αν τελικα με το FS ειστε 100% ικανοποιημενοι και αν αξιζει μια μικρη 'αναβαθμιση' στα 3700 αντι για 3400 ...

Βεβαια δεν ξερω αν τελικα ο amd64 3400 ή 3700 εχουν μεγαλη διαφορα απο

centrino 1.8 (p m)

P4M 530/540/550

P4 3.2/3.4

.....

επισης κατι ασχετο (εχω πολλες απορειες τι να κανουμε)..... ειναι καλυτερη καρτα η 9700 SE η σκετο η 9700 (και οι 2 128ΜΒ) και τελος... η Χ600 ειναι καλυτερη απο 9700 ;

μιλαμε ΠΑΝΤΑ για φορητους ε....

Link to comment
Share on other sites

ειμαι μεταξυ αυτων ...γενικα :) ..

Fujitsu-Siemens AMILO M 1424 Intel Pentium M 1,8 GHz/512MB/80GB/DVD±RW DL

cebop TOP 900 Intel Pentium M 745, 1.8 Ghz/1024MB/80GB/DVD±RW

Fujitsu-Siemens AMILO A1630 AMD Athlon64 3700+ 2,4GHz/512MB/60GB/DVD±RW DL

Fujitsu-Siemens Amilo A 1630 AXA 3.2 A64 3200/512MB/80GB/DVD+RW DL

ACER 1524 WLMI

ASUS A4764GUP XPP Intel Pentium M 3,2GHz/512MB/80GB/DVD±RW

ACER 1801 WSMI

ACER 1663 WLMI

ολα εκτος του acer 1801 και του ACER 1524 WLMI εχουν 9700 ενω το 1801 εχει Χ600 και το 1524 εχει go5700

υποψη οτι ο φορητος θελω να ειναι ικανος για τα παντα! :)... αλλα να ειναι σαυτα που παραθετω :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.