Jump to content



Βοήθεια για δομημένη καλωδίωση δικτύου


Recommended Posts

Γεια χαρά στο forum.

Θα ήθελα την βοήθεια σας για την αναμονή καλωδίων δικτύου για το σπίτι μου.

Το "σπίτι" είναι ακόμα οικοδομή, στα τούβλα και αυτή την εβδομάδα θα έρθει

ο ηλεκτρολόγος να σκάψει για να βάλει τα κανάλια για όλα τα καλώδια.

Πρέπει να ξέρω όμως τι αναμονές χρειάζομαι για το δίκτυο από τώρα για να του πω να αφήσει.

Εγώ θέλω να έχω 4 αναμονές ethernet για PC, μια Σαλόνι και από μια σε κάθε υπνοδωμάτιο.

και άλλες 4 αναμονές ethernet για TV, μια για κάθε τηλεόραση.

Αν κάποια στιγμή στο μέλλον μπουν smartTV να βλέπουν από ένα κεντρικό δίσκο πχ ταινίες.

Αυτά τα 8 καλώδια είναι αρκετά για το δίκτυο?

Τι τύπο καλωδίου και πρίζες θα χρειαστώ?

Όλα αυτά τα καλώδια θα έρθουν σε ένα σημείο "σε ένα ντουλάπι" στο σαλόνι για να συνδεθούν

και εκεί θα έχει και την γραμμή του τηλεφώνου και μια πρίζα ρεύματος.

Τι άλλα υλικά θα χρειαστούν για να συνδεθούν μεταξύ τους και στο router?

Ο συναγερμός ξέρετε αν θέλει και αυτός καλώδιο δικτύου?

Ο ηλεκτρολόγος είναι καλός στην δουλειά του αλλά για το δίκτυο πρέπει να ξέρω εγώ τι χρειάζεται.

Πείτε μου για να ξέρω 2-3 πράγματα να του πω, μην έχω μεθαύριο άλλα σκαψίματα και μερεμέτια...

Ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία από coffeman
Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ειναι να υπάρχουν 2 καλωδια ετοιμα σε καθε αναμονη, να εχεις μηπως χαλασει το ενα, η χρειαστείς δευτερη αναμομη.

καλώδιο βαλε utp cat6 η αν σε παίρνει sftp cat6.

Ο συναγερμός θελει αλλο πολυκλωνο καλωδιο. Λογικα με 6-8 ζευγαρια. Δεν γνωρίζω αρκετα ομως. Κάποιοι συναγερμοι έχουν επιλογη να συνδεθεί σε δίκτυο και να ρυθμιζεται απο εκει.

Ενα Gigabit switch θα σε καλύψει. Ενα φτηνο τυπου TP-Link, 24πορτο θα είναι μια χαρα.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Αφού είναι στα τούβλα ακόμη, περνα ό,τι περισσότερο μπορείς. Μελλοντικά όλο και κάτι θα χρησιμεύσει. Τότε όμως θα είναι πιο δύσκολο έως αδύνατο. Σκέψου και για αυτοματισμούς (να ελέγχεις απομακρυσμένα τα φώτα, ρολά, κουζίνα, θερμοσίφωνα, θερμοστάτη θερμανσης κλπ). Επίσης μπορείς να περάσεις καλώδια ήχου για σύνδεση ηχείων σε δωμάτια και με κατάλληλο ενισχυτή να παίζεις όπου θες. Ακόμη μπορείς να περάσεις hdmi για τυχόν σύνδεση τηλεοράσεων με κάποιο κεντρικό αποκωδικοποιητή nova/cosmote ώστε να παρακολουθείς είτε από σαλόνι είτε και ταυτόχρονα από άλλο δωμάτιο. Δορυφορικά καλώδια ώστε αν έχει κάθε τηλεόραση το δικό της αποκωδικοποιητή (ενσωματωμένο ή εξωτερικό) να μπορεί να έχει και ελεύθερα ή επι πληρωμή κανάλια. Στα καλώδια συναγερμού περνα ό,τι περισσότερο γίνεται ώστε να έχεις ξεχωριστές ζώνες και όχι πχ ρολά-τζάμια σε μία ζώνη. Επίσης σκέψου αν θα χρειαστείς μελλοντικά κάμερες εσωτερικά και εξωτερικά (εκεί μπορείς είτε με πολύ κλώνο συναγερμού είτε με utp το οποίο προτιμούν πολλοί τελευταία). Τέλος στην κεντρική είσοδο πόρτα μπορείς να έχεις καλώδια Ethernet και ρεύματος για τυχόν κάμερες ή και ματάκι ηλεκτρονικό που μπορείς να ελέγχεις-απαντάς απομακρυσμένα σε περίπτωση που χτυπήσει κουδούνι.

Εντάξει, μπορεί σε κάποιους να φαίνονται υπερβολικά, προσωπικά έχω δει την ανάγκη σε όλα αυτά και στα δυο σπίτια που έχω μείνει, ωστόσο συνολικά όλα δεν ήταν εφικτό να τα έχω λόγω ότι ήταν έτοιμα σπίτια και το γκρέμισμα εκεί εκτός ότι κοστίζει περισσότερο (κόστος, στοκαρισματα, μπογιές φόβος αποτυχίας στοκαρισματος, ενόχληση γειτόνων απο σκόνη, θόρυβο σκαψίματος-ναι μου έκαναν παρατηρηση) έχει όρια πολλές φορές.

 

 * αν έχεις δυνατότητα για να στείλεις καλωδιώσεις δικτύου, συναγερμού, κάμερας, αυτοματισμού φωτισμού σε γκαράζ και αποθήκη

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.