Jump to content



Επεσε νερο πανω σε λαπτοπ!!


Recommended Posts

Ο αδελφος μου εριξε νερο πανω στο λαπτοπ του καταλαθος και το λαπτοπ εκλεισε!!! Το εβγαλε απο την πριζα και το στεγνωσε με πιστολακι ! Αλλα και πάλι δεν ανοιγει !!! τωρα τι γινεται? Α, υπαρχει καποιος τροπος να σωσει μερικα αρχεια που εχει στον σκληρο δισκο ? Μπορω να συνδεσω τον σκληρο δισκο του λαπτοπ στον επιπεδο υπολογιστη μου ετσι απλα? θα υπαρχει καποιο προβλημα με windows αμα το κανω αυτο? ειδα πως υπαρχουν και καποιες εξωτερικες θηκες που βαζεις τον σκληρο μεσα και λειτουργει ως USb αλήθεια ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς το λαπτοπ βραχυκύκλωσε οπότε τέλος. Με την ελπίδα ο σκληρός να έχει επιβιώσει, τον βγάζεις από το λαπτοπ και τον συνδέεις σε ελεύθερη sata θύρα μητρικής ενός άλλου υπολογιστή. Εναλλακτικά τον βάζεις σε κενή θήκη USB και τον συνδέεις επίσης σε άλλο υπολογιστή. Αν ο δίσκος έχει σωθεί, θα δεις τα αρχεία σας μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναδοκίμασε να το ανοίξεις σε 2-3 μέρες... Το πιστολάκι κακή ιδέα νομίζω. Ο σκληρός λογικά δεν θα έχει πρόβλημα. Εκτός αν έπεσε σε καμιά μπανιέρα μέσα, που λέει ο λόγος.

Link to comment
Share on other sites

θα δοκιμασω να το ανοιξω σε 2-3 μερες οπως ειπες..τον σκληρο του λαπτοπ θα τον συνδεσω σαν δευτερο σκληρο δισκο στο pc μου? η μητρικη μου δεν νομιζω να εχει θυρα/καλωδιο για δευτερο σκληρο οποτε εαν βγαλω τον σκληρο μου και συνδεσω του λαπτοπ δν θα υπαρχει προβλημα ε? αυτη ειναι η μητρικη μ! GIGABYTE - Motherboard - Socket 775 - GA-G31M-ES2C (rev. 2.x) ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ποσες θύρες εχεις πιασμένες αλλα αν ειναι sata ο δισκος απο το λαπτοπ, τοτε θεωρητικά εχεις υποδοχες για να τον συνδέσεις.

Για να λες κιολας "σαν δευτερο σκληρο δισκο " λογικά έχεις περισευμα. οποτε το συνδεεις με ενα σατα καλωδιο και με τροφοδοσία και εισαι κομπλε. πρεπει να είσαι ατυχος να να εχει χαλάσει ο δίσκος εκτός αν του εριξες μια σκάφη νερό

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ποσες θύρες εχεις πιασμένες αλλα αν ειναι sata ο δισκος απο το λαπτοπ, τοτε θεωρητικά εχεις υποδοχες για να τον συνδέσεις.

Για να λες κιολας "σαν δευτερο σκληρο δισκο " λογικά έχεις περισευμα. οποτε το συνδεεις με ενα σατα καλωδιο και με τροφοδοσία και εισαι κομπλε. πρεπει να είσαι ατυχος να να εχει χαλάσει ο δίσκος εκτός αν του εριξες μια σκάφη νερό

ο υπολογιστης μου εχει εναν σκληρο δισκο 500gb εαν βγαλω αυτον τον δισκο και βαλω τον δισκο του λαπτοπ με τα καλωδια που θα βγαλω απο τον δικο μου δισκο δεν θα υπαρχει προβλημα ε? (sorry λαθος διατυπωση,δεν μου περισευουν καλωδια)

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπωθηκε και παραπάνω άσε τον κανα 3 ήμερο, αλλά βάλε κάθε μέρα από πάνω το πιστολάκι να τον στεγνώνεις τουλάχιστον 2 φορές την ημέρα, και αν δεν ανήκει την τρίτη μέρα σημαίνει ότι έχει καεί η μητρική. Οπότε πάει για ανακύκλωση μιας και τα ανταλλακτικά για τα λάπτοπ είναι συνήθως ακριβά. :flag:

Link to comment
Share on other sites

οταν μια ηλεκτρονικη συσκευη βρεχεται απο "κατι" οι ΑΜΕΣΕΣ ενεργειες ειναι:

1 βγαζουμε οποιαδηποτε πηγη τροφοδοσιας υπαρχει (αν ειναι δυνατο και τις εσωτερικες μπαταριες) ΑΜΕΣΑ

2 (προαιρετικα και αναλογα τη συσκευη) βουταμε πλεκετες κτλ (η ολοκληρη τη συσκευη ) σε απιονισμενο νερο σε κουβα που εχει πλυθει πολυ καλα με το ιδιο νερο ή σε μιγμα νερου και καθαρου οινοπνευματος (σε καποιες περιπτωσεις θελει ειδικα χημικα που προοριζονται γι αυτο το σκοπο)

3 στεγνωνουμε τουλαχιστο για 24 ωρες (σε εργαστηριακες συνθηκες με ειδικα heaters... σε περιβαλλον σπιτιου με κατω απο 25 βαθμους και αγνωστη υγρασια θελει παραπανω)

4 ξαναβαζουμε μπαταριες τροφοδοσιες κτλ και αναβουμε τη συσκευη με την ελπιδα πως θα δουλεψει (αν τη σβησουμε αμεσως μετα το μπανιο εχει 99.9999% πιθανοτητες να λειτουργησει σωστα)

Τωρα σχετικα με την περιπτωση σου, μην πολυανοιγεις τροφοδοσιες, περιμενε 2-3 μερες και τοποθετησε το λαπτοπ στο πιο ξηρο δωματιο που εχεις, κι απο κει και περα κατα 90% στη χειροτερη τουλαχιστο ο δισκος θα λειτουργησει

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει που όλοι του λέτε να περιμένει 2-3 μέρες... Ναι...περίμενε 2-3 μέρες να κάνει καλή οξείδωση το νερό, για να χαλάσει μια και καλή... :p ... Αν το laptop είναι -χρέπι, αρχαίο, μπρίκι- μπορεί και να συμφωνούσα στο σενάριο του να το παρατήσεις. Αν όμως σε καλύπτει με τις δυνατότητες του, πήγαινε το ΑΜΕΣΑ σε κάποιο service για να στο φτιάξουν. Πάνω από 50-60€ δεν νομίζω να πάει (εκτός εαν θέλει και νέο πληκτρολόγιο, οπότε θα πάει λίγο παραπάνω). * Πιστολάκι ΜΟΝΟ με χλιαρό αέρα... ο ζεστός αέρας δημιουργεί..ψαλίδα :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Επεσε νερο πανω στο λαπτοπ πριν καμια βδομαδα αλλα λειτουργουσε μια χαρα ολες τις μερες εως τωρα. Μεχρι που το ανοιξα και καθως πατουσα τα κουμπια για τον κωδικο προσβασης εγραφε δικα του. Πχ το α το εκανε δ4 και κατι τετοια !!! Παει για πεταμα ή μπορω να σωσω κατι ??

Link to comment
Share on other sites

Τί μάρκα είναι το λάπτοπ? Μάλλον πάς για πληκτρολόγιο... και εάν είναι αυτό μόνο, είσαι τυχερός! Πρίν το αγοράσεις (το πληκτρολόγιο) και το πληρώσεις σιγούρεψέ το, διότι εάν δέν, τότε θα σου μείνει ένα καινούργιο πληκτρολόγιο στα χέρια...

 

 

 

...για να μαθαίνουμε, υπάρχουν και laptop με waterproof πληκτρολόγιο αλλά είναι λίγο ακριβά...

Δεν μας είπες τι μάρκα είναι το λάπτοπ που έκανε "μπάνιο"...

Ειδικά εάν είναι κανένα τούρμποΧ, ΜΗΝ το κουράζεις... κράτα ότι μπορείς (RAM, CPU, HDD...) και μην κουράζεσαι ούτε εσύ!

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.