Jump to content



IP cams & NAS


denz

Recommended Posts

Επειδή με ενδιαφέρει οπτικοακουστικό streaming από τις ip cams σε ipad , γι'αυτό το ρώτησα.

Νομίζω οτι το streaming στο οποίο αναφέρεσαι έχει να κάνει περισσότερο με ip video feed και όχι τόσο streaming υψηλού bitrate (.mkv .iso etc) οπότε θεωρω οτι θα σε καλυψει μια χαρά. Εκτός και αν έχω καταλάβει κατι λάθος :book:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι το streaming στο οποίο αναφέρεσαι έχει να κάνει περισσότερο με ip video feed και όχι τόσο streaming υψηλού bitrate (.mkv .iso etc) οπότε θεωρω οτι θα σε καλυψει μια χαρά. Εκτός και αν έχω καταλάβει κατι λάθος :book:

π.χ αυτήν την ip cam Foscam FI9821W με συμπίεση Η.264

Link to comment
Share on other sites

Επίσης πολυ χρήσιμη προσθήκη ειναι και το DS Cloudτο οποίο σου επιτρέπει να χρησιμοποιείς όσο χώρο θέλεις εσυ να διαθέσεις απο το Synology και να το χρησιμοποιείς ως cloud storage. Προσωπικά το έχω βολευτεί πολυ γιατι μέσω vpn ανεβάζω οτι βίντεο & φωτό απο το κινητό στο ds cloud ώστε να μην πιάνει χώρο απο το storage του κινητού...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έγινε η σύνδεση με τα πρόγραμματα που προτείνατε όλα καλά! Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

Υπάρχει τρόπος να αγοράσω ip cam license online και να μου σταλθεί ο κωδικός σε email;

Παρατήρησα επίσης μία καθυστέρηση, και στην κίνηση κάποιου μέσα στο χώρο αλλά και στο rotate της κάμερας. Της τάξεως των 2-3 δευτερολέπτων περίπου. Υπάρχει τρόπος να

μειώσω;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

[MENTION=31928]dirving69[/MENTION] , έχεις κάνει port forward στο mrouter σου; Ψάχνω εδώ και μέρες πως θα μειώσω την καθυστέρηση της κίνησης στην οθόνη που βλέπει τις κάμερες γι'αυτό ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=31928]dirving69[/MENTION] , έχεις κάνει port forward στο mrouter σου; Ψάχνω εδώ και μέρες πως θα μειώσω την καθυστέρηση της κίνησης στην οθόνη που βλέπει τις κάμερες γι'αυτό ρωτάω.

Οχι δεν έχω κάνει port forwarding οπότε δε μπορώ να σε βοηθήσω. Τα 2-3 δευτερόλεπτα που αναφέρεις τα παρατηρείς μόνο στην περιστροφή ?

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν έχω κάνει port forwarding οπότε δε μπορώ να σε βοηθήσω. Τα 2-3 δευτερόλεπτα που αναφέρεις τα παρατηρείς μόνο στην περιστροφή ?

Όχι γενικά στην παρακολούθηση. Η περιστροφή επίσης αργεί πολύ, καλά περιστροφή από smartphone δεν το συζητώ..

Link to comment
Share on other sites

Απο ταχύτητες το δικυο σου πως είναι ? Χρησιμοποιείς κάποιο switch ενδιάμεσα ?

Το δίκτυο είναι 100αρι.

Οι κάμερες είναι συνδεμένες ενσύρματα σε ένα gigabit netgear router. Ο NAS και το PC που παρακολουθώ επίσης συνδεμένα στο ίδιo switch.

Link to comment
Share on other sites

Το δίκτυο είναι 100αρι.

Οι κάμερες είναι συνδεμένες ενσύρματα σε ένα gigabit netgear router. Ο NAS και το PC που παρακολουθώ επίσης συνδεμένα στο ίδιo switch.

Σου κάνει και αποσυνδέσεις ?

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου επίσης και για zoneminder λύση. Την έχω δοκιμάσει σε Virtual machine και μια IP Cam και τρέχει μια χαρά και ασύρματα.

Υ.Γ το zoneminder είναι στην ουσία ένα λογισμικό που τρέχει μόνο του σε υπολογιστή και μετατρέπει έναν υπολογιστή σε καταγραφικό.

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου επίσης και για zoneminder λύση. Την έχω δοκιμάσει σε Virtual machine και μια IP Cam και τρέχει μια χαρά και ασύρματα.

Επειδή τυχαία είδα ότι παίζουν στα 10 fps οι κάμερες που χρησιμοποιεί ο τύπος. Εγώ τις έβαλα στα 30, μήπως είναι υπερβολή και καθυστερεί την ροή;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.