Jump to content



Psu 8 pin to 6 pin adapter


chek2fire

Recommended Posts

οσο και να ψάχνω δεν βρίσκω κάτι τέτοιο δλδ έναν αντάπτορα από 8 pin σε 6 pin. To αντίθετο υπάρχει παντού. Επειδή το τροφοδοτικό είναι 2 rail θέλω να πάρω και το άλλο 12v rail που έχει και να τροφοδοτήσω μια mining κάρτα. Αν ξέρετε να υπάρχει πουθενά διαθέσιμο θα σας ήμουν ευγνώμων...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε βάζεις το 6pin του psu επάνω στη κάρτα; Τι θα κερδίσεις με τον αντάπτορα απο τα 8pin σε 6pin?

Αν έχω καταλάβει βέβαια καλά, ψάχνεις 8pin VGA σε 6pin VGA και όχι 8pin EPS σε 6pin VGA σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τα 6 pci τα έχω ήδη χρησιμοποιήσει. Θέλω να πάρω και το άλλο 12v line τώρα της cpu και να το χρησιμοποιήσω σε ένα 6αρη molex.

Θες το 12V της cpu όπως λες.

Δηλαδή απο 8pin EPS καλώδιο να πάρεις VGA καλώδιο.

Αν έχω καταλάβει καλά τότε δε σου κάνει το παραπάνω extension

Link to comment
Share on other sites

Αρα καλά κατάλαβα. Θες το 8πινο που πάει πάνω αριστερά στη μητρική να το πας στη κάρτα γραφικών.

Ο λόγος που δε κάνει το παραπάνω απο eshop είναι ότι το VGA με το EPS έχουν διαφορετικό layout στους κονεκτορες. Δε θα κουμπώσει δηλαδή αν το αγοράσεις.

Ο λόγος είναι παρακάτω

pcie-pinout.png?m=1344803668

Το λεπόν αν θες να το κάνεις (δε ξέρω και το psu σου και αν αντέχει κλπ) το πιο απλό είναι να πάρεις ένα τέτοιο

eworld Ο κόσμος της Πληροφορικής

και να αλλάξεις το 8πιν του τροφοδοτικού.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις βάλει όλα τα 6pin σε κάρτες και πας να κάνεις κάτι εκτός προδιαγραφών. Αντέχει το τροφοδοτικό το φόρτο που θα του δώσεις;

Αυτό εννοώ αν αντέχει

Link to comment
Share on other sites

Aστο χλωμό το βλέπω γιατί ρώτησα και αυτόν που φτιάχνει τις κάρτες και μου είπε ότι καλύτερα να το ξεχάσω να συνδέσω την cpu τροφοδοσία στην κάρτα γιατί απλά θα την κάψει. Νόμιζα ότι θα μπορούσα να το κάνω. thx για τις όποιες απαντήσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.