Jump to content



OnePlus One - Ο νεος επωνυμος Κινεζος


Recommended Posts

Kαι εδω ερχονται κανονικα στα mail.

 

------

 

Για να δουμε και τι θα δουμε στο 1+2.

 

Χωρις να συμπαθω την CM, στο 1+1 την λατρεψα.

AOSP με πολυ χρησιμες πινελιες, με τρομερο θετικο τα themes, και ωραιο φινιρισμα Lockscreen + Camera app.

 

Λογω Ινδιας, βλεπω να τα σπανε με την CM παντως και να φαμε καμια μεγαλη ξενερα. Θα το σκεφτω αν εχει AOSP, οτι αλλο ξεκιναει με -1 για μενα σε σχεση με το 1+1.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι το +2 βγαίνει σαν αντικαταστάτης του +1. Μάλλον βγαίνει σα δεύτερο μοντέλο με στόχο φθηνότερες αγορές.

 

btw, ανακάλυψα ένα bug με τη 44S. Αν έχεις ενεργοποιημένα τα profiles, κάνει overide τα ringtones που έχεις βάλει σε χρήστες, με το default.

Προσωρινή λύση είναι η απενεργοποίση των profiles, μέχρι να το διορθώσουν (έχει γίνει report).

Link to comment
Share on other sites

Η θεση των ηχειων τωρα ειναι απλα αθλια.

Και εγω το ιδιο setup με σενα εχω για μουσικη, αλλα καταριεμαι καθε φορα που βλεπω ενα video στο youtube ή παιζω ενα παιχνιδι σε landscape.

 

Ασε που ο ηχος ερχεται μονο απο δεξια (ή αριστερα), οπως κρατας το κινητο κλεινεις και τις τρυπες και χαμηλωνει η ενταση.

 

 

Κατα τα άλλα, δεν εχω απολυτως κανενα παραπονο απο το κινητο. Ειναι near-perfect συνδυασμος hardware + software.

Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις θέμα με το GPS ? μου κάνει κατι κουλά. με φουλ σήμα μπερδευεται όλη την ώρα. Ειδικά αμα βάλω το high accuracy που νομιζω ενεργοποιει κανονικό gps γινεται πανικός.

 

Με το iphone ήταν πολύ γρηγορο, οποτε δεν ξερω αν πρεπει να του δώσω περισσότερο χρόνο.

Έγινε επεξεργασία από Bonito
Link to comment
Share on other sites

Μη γελάσεις.. αλλά μήπως είσαι κάτω από κάνα μεταλλικό υπόστεγο/ελενίτ; Μόνο τότε τρελαίνεται το gps..

Το gps εμένα είναι ταχύτατο. Αν έχει ξαναπιάσει μάλιστα σε ένα σημείο, πιάνει αμέσως ακόμα και μέσα από το σπίτι, χωρίς να βγω καν στο μπαλκόνι. Μιλάμε για κάτω από 30".

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι, κάπως έτσι.. ουσιαστικά το aGPS παίρνει κι από τις κυψέλες της κινητής και από τα γύρω wifi που έχει καταγράψει η google που είναι (ναι, το κάνει) και σε βρίσκει αμέσως.

Εσύ επέλεξε το device only (όχι το high accuracy) και θα παίξει μπάλα μόνο το gps. Βάλε κι αυτή την εφαρμογούλα και θα δεις πόσο γρήγορα πιάνει, τι σφάλμα δίνει κ.λπ.. Εγώ βγήκα στο μπαλκόνι και κάρφωσε αμέσως. Σφάλμα μου έβγαλε μόνο 5 μέτρα νομίζω. Παρακάτω δύσκολα θα πάει, μια και πάμε σε άλλης κλάσης gps (στρατιωτικά κλπ)  :p

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κάπως έτσι.. ουσιαστικά το aGPS παίρνει κι από τις κυψέλες της κινητής και από τα γύρω wifi που έχει καταγράψει η google που είναι (ναι, το κάνει) και σε βρίσκει αμέσως.

Εσύ επέλεξε το device only (όχι το high accuracy) και θα παίξει μπάλα μόνο το gps. Βάλε κι αυτή την εφαρμογούλα και θα δεις πόσο γρήγορα πιάνει, τι σφάλμα δίνει κ.λπ.. Εγώ βγήκα στο μπαλκόνι και κάρφωσε αμέσως. Σφάλμα μου έβγαλε μόνο 5 μέτρα νομίζω. Παρακάτω δύσκολα θα πάει, μια και πάμε σε άλλης κλάσης gps (στρατιωτικά κλπ)  :p

 

Ευχαριστώ, θα το δοκιμάσω έτσι. Το αφήνω ανοιχτό το gps (device only) ? Ή τρώει full μπαταρία;

Link to comment
Share on other sites

το άλλο που ήθελα να ρωτήσω είναι τι ρυθμίσεις να βάλω για πιο σταθερές φωτογραφίες;

 

Εχω παρατηρήσει απο πολύ καλές έως πολύ μέτριες φωτογραφίες με παρόμοιο φώς. 

Link to comment
Share on other sites

Όλα στο auto και το zoom στο continuous έχω εγώ.. 

Βέβαια αν έχω χρόνο και διάθεση, θα επιλέξω κάποιο έτοιμο scene το οποίο θα βολεύει το αντικείμενο που φωτογραφίζω.. π.χ. νύχτα/σπορ (γρήγορο κλείστρο) κ.λπ...

Το μόνο που ανοίγω ή κλείνω κατά βούληση είναι το φλας. Είναι θέμα νοημοσύνης και λογικής πότε χρειάζεται κ πότε κάνει ζημιά  :D

Link to comment
Share on other sites

εγω εβαλα raw και κολλησε η καμερα, εδιχνε μαυρο η μπροστινη και χρειαστηκα reboot.

 

 

ηρθα τα jbl και το μικροφωνο κανει τα ιδια παρασιτα και ειναι αδυναμο. Software ή hardware issue? Γενικα  εχω θέματα με τον ηχο. Μπερδευει το ηχειο με το ακουστικο, μερικες φορες οταν εχω bluetooth και ερχετε ειδοποιηση - γυρναει για δευτερολεπτα τον ηχο στο κινητο και παιζει τον ηχο της ειδοποιησης απο το bluetooth. και κυρίως έχω παρασιτα και χαμηλη ενταση στο μικροφωνο οταν ειναι συνδεδεμένα ακουστικά (δοκιμασα και τα 2 one plus - pistons/jbl).

 

edit1:

Εδω καποιος αναφερει παρομοι προβληματα

 

τι λετε;

 

edit2:

 

Διαβάσα οτι και καλα το ειχαν φτιαξει αλλα σε πολλους παραμενει το προβλημα και η μονη λυση ειναι να κανω root το κινητο. Μαλλον δε θα το γλυτωσω. Τι επιπτωσεις θα έχω απο το root? Για παραδειγμα όταν βγεί το update για lolipop?

Έγινε επεξεργασία από Bonito
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.