Jump to content



Συνθεση pc


sarantaris

Recommended Posts

Στον καιρό που έχω τον 3770κ ποτέ δεν έφτασα τους πυρήνες στα όρια παρά μόνο με το Intel Burn Test και κατά την διάρκεια video rendering ενός μεγάλου αρχείου (αν θυμάμαι καλά με το Sony Vegas Pro).

High temperatures i7 4770 at 100% usage - CPUs, Motherboards, and Memory - Linus Tech Tips

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=31462]pnick[/MENTION]

Mε παρεξήγησες νομίζω στο θέμα ψύξη. Προσωπικά είχα aftermarket ψύκτρα σε έναν i5 2500 non K (που δεν ήταν καθόλου ζεστός και δούλευε στοκ) απλά για να βλέπω ακόμα καλύτερες θερμοκρασίες. Όταν πήγα στον 3770Κ μάλιστα, την άλλαξα με ακόμα καλύτερη για τον ίδιο λόγο. Δεν είμαι κατά σ αυτό. Αυτό που λέω είναι ότι ο κάθε επεξεργαστής, όταν δουλεύει στοκ, αρκείται στην ψύξη με την οποία συνοδεύεται για να δουλεύει με απόλυτη ασφάλεια άσχετα αν τα νούμερα μας φαίνονται ψηλά ή όχι. Σ αυτό το θέμα, το intel burn test δεν είναι κριτήριο. Το ibt είναι τεχνητή εντελώς θέρμανση του επεξεργαστή, δεν έχει να κάνει με πραγματική χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε παρεξήγησα καθόλου (μη τα ξαναλέμε :happy:) απλά το IBT το έφερα ως παράδειγμα για να συγκρίνω το στρεσάρισμα που θα υποστεί ο 4770 με το video rendering. Είπα και πιό πάνω, ας τον πάρει αν θέλει ο άνθρωπος και ας τον τρέξει με την stock ψύξη και θα δεί αν θα χρειαστεί ψύξη σε 2η φάση. Εκτίμησή μου είναι ότι θα χρειαστεί. Μέχρι εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό έκανα το προγούμενο ποστ. Δεν έχει σχέση το στρεσάρισμα του ibt με το στρεσάρισμα σε rendering όπως δεν έχει σχέση και το στρεσάρισμα μιας κάρτας γραφικών στο πιο βαρύ παιχνίδι σε σχέση με το στρεσάρισμα με furmark. Και το ibt και το furmark είναι φτιαγμένα - στοχευμένα για να ανεβάσουν τη θερμοκρασία, όχι για να καταλήξουν σε κάποιο παραγωγικό αποτέλεσμα. Στις κανονικές εφαρμογές η θερμοκρασία ανεβαίνει ως επακόλουθο, όχι ως αυτοσκοπός. Και δεν είναι η ίδια.

Στο δια ταύτα:

Είναι καλό να πάρει κάποιος μια έστω φτηνή aftermarket ψύξη για οποιονδήποτε επεξεργαστή; Ναι είναι και το συστήνω.

Είναι αναγκαίο αυτό για να δουλέψει σωστά, εντός προδιαγραφών και με ασφάλεια; Όχι, δεν είναι.

Link to comment
Share on other sites

Μαζί μιλάμε αλλά χώρια καταλαβαινόμαστε... Το IBT είναι πράγματι εξωπραγματικό ως προς στρεσάρισμα του επεξεργαστή μόνο στα very high και extreme settings (τα οποία δεν συνιστώ γενικώς, γιατί είναι ακριβώς εξωπραγματικά). Στο high (που είναι ένα καλό-ρεαλιστικό επίπεδο φορτίου στον επεξεργαστή και στην μνήμη) τα αποτελέσματα πλησιάζουν αρκετά (τουλάχιστον στο δικό μου σύστημα) τις θερμοκρασίες που βλέπω σε video rendering που επαναλαμβάνω, είναι οι ψηλότερες θερμοκρασίες που έχω δεί στο δικό μου σύστημα (πόσο πιό απλά να το πώ ; ) και τις ξαναέχω δεί μόνο με το IBT.

Για τo αν είναι αναγκαίο ή όχι, θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Σε ένα σύστημα που προορίζεται για επεξεργασία video κ.λπ. η ψύκτρα είναι must. Αυτό βλέπω παντού, και σε Ελληνικά αλλά και σε ξένα sites. Αλλά, είπαμε. Μια δοκιμή μόνο μπορεί να πείσει τον μελλοντικό αγοραστή. Μη παίξουμε και στοίχημα...:yes4:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.