Jump to content



Ψοφάνε οι δίσκοι μου;;;


Recommended Posts

Είχα παρατηρήσει από καιρό πρόβλημα στο ssd life για τον vertex 3 γιατί είχε πέσει ξαφνικά η ζωή του στο 86%!

cuBaUeF.png

Απόψε κι ενώ βλέπω μια σειρά, παρατηρώ κάποια κολλήματα στο βίντεο και τσουπ κολλάει όλο το σύστημα. Τα βίντεο κι όλο το data bank υπάρχει στον άλλο σκληρό, έναν seagate 1tb.

Ανοίγω hard disk sentinel και βλέπω αυτό!!! :-O:-O:-O

gdfDRy3.png

Τρέχω αύριο να πάρω σκληρό;;;; :flag:

Τα έχω δει όλα! :-O

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

συνεχίζω στο ίδιο θέμα.. μια κι έχει σχέση... αν μπορεί ένας αντμίν, ας αλλάξει το θέμα σε "πρόβλημα με τον vertex 3" ή κάτι τέτοιο..

ο σκληρός που θα αντικαθιστούσε τον seagate 1tb ήρθε σήμερα κι έτσι άνοιξα το σύστημά μου για να τον τοποθετήσω.

Μέχρι σήμερα έπαιζε κανονικά ο ssd μου, ενώ ο seagate είχε αφαιρεθεί, για να μην δουλεύει καν.. είχε πέσει κι η "ζωή" του στο 11%.

Βάζω λοιπόν το νέο σκληρό και bootάρω.. (από τον vertex 3).

Έλα όμως που ο vertex είχε άλλα σχέδια κ πλέον τον bios δεν τον αναγνώριζε.. έτσι το σύστημα μου έλεγε να του δώσω άλλο bootable disk, μια και έβλεπε μόνο τον νέο 1tb (wd black). Βρε καλό μου, βρε χρυσό μου, τίποτα...

Είδα πως υπάρχει θέμα με vertex που ξαφνικά ψοφάνε ή δεν αναγνωρίζονται (googling), μα δεν ξέρω αν μπορώ να κάνω κάτι. Επίσης όταν ανάβω το σύστημα, βλέπω κανονικά το πράσινο ledάκι του που ανάβει, που σημαίνει πως ο σκληρός ζει ακόμα..

Τέλος έπαιξα με τα settings ahci, idea και raid αλλά καμία διαφορά.. επίσης δοκίμασα να βγάλω τον άλλο σκληρό κ το dvd μου κ να bootάρω μόνο με τον ssd, αλλά κ πάλι τίποτα.

Τι κάνω; Τον πήρα στη μασχάλη κ πάω για rma ή έχω ελπίδες; :rip:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Εφόσον δεν τον αναγνωρίζει καν το bios ... (και σε διαφορετικές sata θύρες)...πάει για αντικατάσταση.

(δοκίμασες να αλλάξεις και την παροχή ρεύματος, αν και είναι long shot )

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε ο cakrit, δοκιμή αλλαγής SATA cable και SATA power cable.

Αλλαγή θύρας σίγουρα και επίσης αν έχεις εξωτερικό enclosure, δοκίμασε να τον χώσεις μέσα.

Αν δεν παίξει με τίποτα από όλα αυτά, τότε RMA OCZ. Είναι καλοί στο RMA τους οπότε δεν θα έχεις θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα με άλλο ρεύμα και με άλλες sata.

Δεν τον βλέπει πουθενά. Μάλιστα όταν τον βάζω σκέτο, μου πετάει ένα μήνυμα η μητρική πως για κάποιο λόγο δε μπορεί να κάνει boot από εκεί και να πάω στα compatibility settings της μητρικής..

Πήρα στο πλαίσιο κ μου είπαν πως τον πήρα 18/1/2012, οπότε λέω να πάω κατευθείαν εκεί για να μου τον αντικαταστήσουν. Απλά το πράσινο ledάκι, μου έδινε ελπίδες μπας κ ξυπνήσει..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.