Jump to content



Δ.Ε.Η. και Διακοπές ρεύματος


Recommended Posts

Λοιπόν θα μπω κατευεθείαν στο ψητό. Από εχθες το βράδυ μέχρι σήμερα, μάλιστα όταν άρχισα να γράφω το θέμα, έχει πέσει το ρεύμα περίπου 7-8 φορές. Είναι από την Δ.Ε.Η. γιατί έπεσε σε όλο το τετράγωνο. Η ερώτηση μου είναι απλή: Σε περίπτωση που καεί κάποια ηλ. συσκευή (μέχρι τώρα κάηκε, δεν παίρνει μπρος καθόλου οπότε συμπεράνω ότι κάηκε, μια 32αρα τιβι η οποία ήταν και σχετικά καινούργια), είτε είναι πισι είτε τιβι είτε το micro, υπάρχει περίπτωση να ζητήσεις τα ρέστα από την Δ.Ε.Η. μιας και η ίδια ευθύνεται για τις διακοπές αυτές? Το έχει προσπαθήσει κανείς αυτό? Ή πρέπει να βασίζεσαι σε κάποιου είδους ασφάλεια και ότι εγγυήσεις έχεις από τις συσκευές? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, μόνο που βλέπω έχουν βάλει ανώτατο όριο τα 300€ τα οποία δεν φτάνουν ούτε για την μισή τιβι. Απαράδεκτο απλά. Εδώ έχω 2 υπολογιστές, όχι μεγάλου κόστους αλλά όχι και 300€, 2 τιβι και διάφορες άλλες ηλ. συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

H ΔΕΗ σε αποζημιώνει ΜΟΝΟ στην περίπτωση που κοπεί ο ουδέτερος. Επίσης τα 300€ είναι ανά συσκευή, όχι στο σύνολο, αλλά περάσεις τα 1000€ στο σύνολο (δεν είμαι σίγουρος για το νούμερο), μετά θέλει διαδικασία με εμπειρογνώμονες κλπ για να τα διεκδικήσεις.

Όταν είχαν μπει οι εναλλακτικοί στο παιχνίδι, είχε κατέβει πρόταση για νομοσχέδιο, να σε αποζημιώνουν 500€ για κάθε συσκευή, από οποιοδήποτε πρόβλημα και όχι βλάβη στον ουδέτερο. Με την αποτυχία όμως του όλου σχεδίου, το νομοσχέδιο δεν ψηφίστηκε ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

H ΔΕΗ σε αποζημιώνει ΜΟΝΟ στην περίπτωση που κοπεί ο ουδέτερος. Επίσης τα 300€ είναι ανά συσκευή, όχι στο σύνολο, αλλά περάσεις τα 1000€ στο σύνολο (δεν είμαι σίγουρος για το νούμερο), μετά θέλει διαδικασία με εμπειρογνώμονες κλπ για να τα διεκδικήσεις.

Όταν είχαν μπει οι εναλλακτικοί στο παιχνίδι, είχε κατέβει πρόταση για νομοσχέδιο, να σε αποζημιώνουν 500€ για κάθε συσκευή, από οποιοδήποτε πρόβλημα και όχι βλάβη στον ουδέτερο. Με την αποτυχία όμως του όλου σχεδίου, το νομοσχέδιο δεν ψηφίστηκε ποτέ.

Τυχαίο? Δεν νομίζω. :)

Πάντως να ζητάνε τα κερατά τους ξέρουν, να εισάγουν πανάκριβα ρεύμα από εξωτερικό, ενώ μπορούν να εκμεταλλευτούν την εσωτερική και φθηνότερη αγορά, ξέρουν, να ρίχνουν το ρεύμα και να παραπονιούνται για υπερφόρτοση και έλλειψη ξέρουν. Τι να πεις ρε γμτ...:wall:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.