Jump to content



Overclocking Core i7 Haswell


eliasmao

Recommended Posts

Καλησπερα στην παρεα. Απο μερα σε μερα περιμενω τα εξης:

Intel i7 4770k

Asus maximus formula vi c2

Corsair vengeance pro 16gb1866mhz

Corsair h100i

Επειδη ειναι το πρωτο overclock που θα δοκιμασω να κανω , μηπως υπαρχει κανενας οδηγος βοηθειας?? η να μην το δοκιμασω καθολου μπας και κανω τιποτα... λαθος κ βαλω τα κλαματα μετα!!!

Στάλθηκε από το GT-I8190 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οι επεξεργαστές και κάρτες που έχουν καεί από overcklock είναι ελάχιστες μπροστά στα μυαλά που έχουν καεί από αυτό το θέμα.Να δεις οικογένειες να πεινάνε προκειμένου ο καμένος να πάρει επεξεργαστή και κάρτες με το επίδομα ανεργίας,πιστεύοντας ότι γίνετε κάποιος.

Γιαυτό προχώρα και μην φοβάσαι ότι θα πάθει κάτι.Ο επεξεργαστής δεν καίγεται εύκολα.Πρέπει να θες να τον κάψεις.Το μυαλό σου μόνο πρόσεχε μελλοντικά Ηλια,γιατί αυτό δεν επανέρχεται με τίποτα.

Και μεγια τα νέα parts.

Link to comment
Share on other sites

Οι επεξεργαστές και κάρτες που έχουν καεί από overcklock είναι ελάχιστες μπροστά στα μυαλά που έχουν καεί από αυτό το θέμα.Να δεις οικογένειες να πεινάνε προκειμένου ο καμένος να πάρει επεξεργαστή και κάρτες με το επίδομα ανεργίας,πιστεύοντας ότι γίνετε κάποιος.

Γιαυτό προχώρα και μην φοβάσαι ότι θα πάθει κάτι.Ο επεξεργαστής δεν καίγεται εύκολα.Πρέπει να θες να τον κάψεις.Το μυαλό σου μόνο πρόσεχε μελλοντικά Ηλια,γιατί αυτό δεν επανέρχεται με τίποτα.

Αυτο ξανα πεστο!!!! Μην σου πω οτι δεν θα το κανω και καθολου!! Ετσι και αλλιως παιχνιδια δεν παιζω.. μονο επεξεργασια βιντεο , φωτογραφιας και 3d animation δουλευω.. αν ειναι να δω διαφορα θα το δοκιμασω!!

Στάλθηκε από το GT-I8190 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να αράξεις και να συνεχίσεις να ασχολείσαι με την τέχνη σου που είναι και super.

Το 1Ghz παραπάνω θα σου εξασφαλίσει μειωμένο χρόνο στα rendering που θα κάνεις αλλά μέχρι εκεί. Τον χρόνο που θα ξοδέψεις για να παίζεις με μνήμες , κάρτες, ρεύματα κτλ αφιέρωσε τον στο να μάθεις καμιά 50άρια tutorials για texturing, materials και photoshop περισσότερα. Aν σου μπει και κανα μικρόβιο, κλάφτα μετά, αντι για brushes, vertices, polygons και keyframes θα μιλάς για ψύκτρες, fans, πάστες (θερμοαγώγιμες) και τρούφες.

Να σου θέσω και το ερώτημα στην γλώσσα που καταλαβαίνεις:

Πιο είναι πιο όμορφο;

Αυτό;

21583_intel%204770k%20best%20overclock%20bclk.jpg

ή αυτό;

_ekho_buda_wip003.jpg

Δοκίμασε το για να δεις περι τίνος πρόκειται. Μετά όμως, stay clean.

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη υπόθεση το μειωμένο render.....Δε μιλάμε για στατικό φραμε Αλλά για πολλα.Εκεί κερδίζεις τεράστιο χρόνο.btw snips,8 millions πολυγωνα είναι μόνο η φωτο που ανέβασες!!!!!

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και τα δυο είναι όμορφα,και το κάθε ένα έχει το δικό του ενδιαφέρον.

Αρκεί να γίνετε με υγεία και μέτρο,και όχι παθιασμένα,και να αποτελεί το μοναδικό σου ενδιαφέρον όλου του 24ωρου σου.Δυστυχώς υπάρχουν και αυτοί,και ακομη πιο δυστυχώς,το κάνουν εις βάρος όλων των πλησίον τους.Αυτό δεν λέγετε χόμπυ,λέγετε κατάντια.

Θα συμφωνήσω με τον Snips,stay clean.

Στο θέμα μας τώρα.Η μητρική σου διαθέτει ρυθμίσεις για αυτόματο overclocking μέχρι ένα πολύ ικανοποιητικό βαθμό υπερχρονισμού.Μέχρι τα 4.6 τα κάνει όλα μόνη της.Από εκεί και πέρα αν σε τραβήξει το σπορ διαβάζοντας πολλά από εδώ μέσα σε λίγο καιρό θα κάνεις θαύματα.Όλα σιγά σιγά όμως και με σύνεση.Και προ πάντων χωρίς φόβο.και πάθος.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια παν μετρον αριστον.Δε νομίζω να υπάρχει κάποιος που να μην συμφωνεί με αυτο.το να ανεβάσει με δυο τρία κλικ τον επεξεργαστή, δε το κάνει παθιασμένο Ούτε καμένο μυαλό.αντίθετα...Είναι απο τις λίγες περιπτώσεις που συμφέρει να κάνεις οβερκλοκινγκ.Όσο κερδίζεις χρόνο καλο ειναι.και δε μιλαμε για ενα δυο λεπτα αλλα ώρες ολοκληρες.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οι περιπτώσεις προγραμμάτων επεξεργασίας ή 3D σχεδίου, είναι αυτές για τις οποίες αξίζει κανείς να κάνει oc κατά την δική μου άποψη. Εγώ είδα μεγάλη διαφορά στους χρόνους. Κάποτε έφτασα τον 3770κ στα 4.5 stable (ήταν χειμώνας και η H80i έκανε δουλειά) και η διαφορά στο rendering ήταν περίπου 25% γρηγορότερα. Μεγάλη υπόθεση. Στο 4.2 που είμαι τώρα είναι περίπου 10-12% γρηγορότερα από την stock ταχύτητα.

Ήπιο overclocking μέχρι 4.2-4.3 GHz μπορεί να γίνει εύκολα. Το 4.2 για τον Haswell μπορεί να το φτάσει κανείς και με Auto σε όλα, απλά αλλάζοντας το Turbo. Κατά 99% σταθερό θα είναι και χωρίς προβλήματα και τρελές θερμοκρασίες. Γιατί να μη το δοκιμάσει κανείς με μία-δυό κινήσεις; Για μένα αξίζει. Εκεί που δεν αξίζει (πάλι δική μου συντηρητική άποψη) είναι για gaming, γιατί ούτως ή άλλως δεν υπάρχει όφελος. Αν γίνει απλά για εκμάθηση, καλό είναι να μη γίνεται κάτι ακραίο και μπαίνει σε ρίσκο το πανάκριβο hardware.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για τις αποψεις σας. Θα πειραματιστω λιγο.. και αν καταφερω κατι εχει καλος.. εξαλλου απο τον E7500 duo core και τα 4gb ram που δουλευα πριν... θα δω αρκετη διαφορα στο rendering πιστευω..

Στάλθηκε από το GT-I8190 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εμενα ειναι σταθερο στα 4.3 εχω δηλωσει 1.270 ειναι πολλα V για 24/7?

Αν η θερμοκρασίες είναι εντάξει, το voltage δεν σε απασχολεί. Μέσα στα λογικά πλαίσια είναι.

Link to comment
Share on other sites

Στο Prime95 να τις κρατάς κάτω από 80°. Σε πραγματικό στρεσάρισμα κάτω από 75°. Η Intel μου φαίνεται ότι δίνει 72° σαν ανώτατη φυσιολογική θερμοκρασία λειτουργίας για τον 4770κ. Πάντα υπάρχει αέρας για 2-3 βαθμούς παραπάνω. Όχι ότι αν φτάσεις 85° θα πάθεις τίποτα, αλλά προσπαθούμε να κρατάμε την θερμοκρασία κάτω από αυτά τα όρια που σου είπα, για να είμαστε σίγουροι ότι ο επεξεργαστής μας θα είναι οκ για καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Processors — Processor operation temperature FAQ

Είναι η θερμοκρασία που δίνει το BIOS και σύμφωνα με την Intel τα third-party προγράμματα που την μετράν την δίνουν με αρκετά μεγάλη ακρίβεια. Για λεπτομέρειες στο link.

Tcase is the temperature measurement using a thermocouple embedded in the center of the heat spreader. This initial measurement is done at the factory. Post-manufacturing, Tcase is calibrated by the BIOS, through a reading delivered by a diode between and below the cores.

....

Most third-party applications are reporting the processor temperature fairly accurately.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.