Jump to content



Ερώτηση για επιλογή μνήμης DDR2...


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!

Πρόσφατα ο κουμπάρος μου, έφερε ένα παλιό pc που είχε για να του κάνω αναβάθμιση.

Το θέμα είναι ότι είχε επάνω μόνο 512Mb μνήμη με αποτέλεσμα να σούρνεται και μόνο με

την εγκατάσταση των νέων Windows 7 32Bit που του έβαλα και θέλω να του την πάω

στα 4Gb (όσο σηκώνει η μητρική του δηλαδή)

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι: Η μητρική του γράφει στα specifications ότι υποστηρίζει μάξιμουμ

4gb ram DDR2, μέγιστης ταχύτητας 533Mhz.

Αν του βάλω στα 667Mhz που μπορώ να τις βρω ευκολότερα, θα έχει κάποιο πρόβλημα;

Η μητρική του είναι αυτή εδώ... Προδιαγραφές - GA-8I945GZME-RH - 945GZ - Chipset Socket 775 - Μητρικές - GIGABYTE

Όποια βοήθεια στην απορία μου, καλοδεχούμενη!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς με 32bit λειτουργικό μέγιστη μνήμη που θα βλέπει το σύστημα είναι 3 GB. θες 64bit για να δει πάνω από 3GB.

Συνήθως δεν υπάρχει θέμα αλλά καλό θα ήταν να κοιτάξεις την σελίδα του κατασκευαστή. Λογικά δεν θα έχει κανένα θέμα γιατί 533 και 667 βγήκαν πάνω-κάτω μαζί. Πιθανώς να έχεις και καλύτερα timings. Πάντως μην πας σε 800 γιατί έχει είναι το χάος.

Υ.Γ. Αν κοιτάς να βάλεις 4GB για να έχεις και dual channel δεν ξέρω κάτα πόσο θα δεις διαφορές σε επιδόσεις σε τόσο παλιά μητρική. Σε μια παλιά asrock που το δοκίμασα πάντως με benchmark δεν έβλεπε το σύστημα αξιόλογη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

H Crucial, που σου δίνει μνήμες με εγγύηση ότι θα δουλέψουν σωστά, δε δίνει συνδυασμό για 4GB, άρα το πιθανότερο να έχεις θέμα. Καλό θα ήταν να πας στα 2GB και να μην το ρισκάρεις.

Crucial English Euro Store - scanner listing

Link to comment
Share on other sites

H Crucial, που σου δίνει μνήμες με εγγύηση ότι θα δουλέψουν σωστά, δε δίνει συνδυασμό για 4GB, άρα το πιθανότερο να έχεις θέμα. Καλό θα ήταν να πας στα 2GB και να μην το ρισκάρεις.

Crucial English Euro Store - scanner listing

Πάντως απ' ότι είδα απο την Crucial, δεν θα πρέπει να έχω πρόβλημα και με 667Μhz modules...

Αν την παω στα 3gb με ένα 2άρι και ένα 1gb module, δεν θα είναι έστω καλύτερα

απο το να παω στα 2gb μόνο;;;

Link to comment
Share on other sites

Βασικά τώρα τελευταία έχουν αυξήσει το density σε μνήμες. Ότι και να πάρεις βεβαιώσου ότι είναι double sided γιατί με one-sided 2 GB dimm προβλέπω πιθανό πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.