Jump to content



Αυξηση μνήμης - Λάθος ένδειξη cpu - z


Recommended Posts

Εχω το εξής θέμα...

Είχα 2χ2gb σε μια ECS x58A Black m/b

Είναι της Kingston , HyperX pc12800 στα 1600 C9 και 1.65v

Αποφάσισα να πάρω άλλα 2x2gb με ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά, μόνο λίγο πιο καινουριο μοντέλο, μιας και ακριβώς τις δικές μου δεν τις ευρισκα πουθενα.

Το πρόβλημα (?) είναι οτι sto cpu-z, τις παλιές συνεχίζει να τις βλέπει σαν pc 12800 1600mhz, αλλα τις καινουριες τις βλέπει και τις 2 σαν pc 10600 1333mhz.....

Υπάρχει θέμα ασυμβατότητας?

Θέλω να ανεβάσω τον επεξεργαστή (920 DO) στα 3500 που τον είχα και πριν...θα χω πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Κάπου υπάρχει μια ρύθμιση στο BIOS που λέει "Enable XMS Profile". Συνήθως είναι καθολική, αλλά για δες μήπως είναι ανά bank/channel στη δική σου.

Μπα...δεν έχει κάποια επιλογή....πρέπει να είναι απο οτι διάβασα και σε ενα παλαιοτερο τοπικ πρόβλημα της M/B σε σχέση με τη συχνότητα λειτουργίας των μνημών...

Το κακό είναι οτι δεν με αφήνει να ανεβάσω πάνω απο 160Mhz (3200 - 3360 Boost). 161 Κρασάρουμε και με αρκετό παραπάνω ρεύμα. Μου κάνει εντύπωση γιατι το προηγούμενο επίπεδο ήταν 185 Mhz....

Edit...διάβασα οτι είναι πρόβλημα της Μ/Β (BIOS) οταν βάζεις πάνω απο 3 RAM modules.....Καλή για τα λεφτά της η ECS αλλά πρέπει να ξέρεις τι παίρνεις...θα δοκιμάσω και θα αναφέρω πάλι.....

Έγινε επεξεργασία από scorpion8283
Link to comment
Share on other sites

Πράγματα που παρατήρησα στο manual:

Γράφει ότι δεν υποστηρίζει >1333

Λέει ότι για 4 DIMMs πρέπει να τα βάλεις στις θέσεις 1,2,4,6 για κάποιο λόγο.

Δες κι αυτό το thread με παρόμοιο πρόβλημα:

http://www.thelab.gr/mitrikes-gia-intel-epeksergastes/help-me-ecs-x58b-kai-mushkin-6gb-67554.html

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=173]Wizard![/MENTION]

Οντως για το manual? δεν το πρόσεξα και το διάβασα...πάντως τις αναγνωρίζει γενικά σαν dual channel....ίσως γενικά να έχουν θέμα τα 1-3-5 slots...

[MENTION=31928]dirving69[/MENTION]

64 bit.....

Είναι στάνταρ πρόβλημα της συγκεκριμένης m/b......το εψαξα αρκετά.....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.