Jump to content



e-mail backup σε εταιρεια


Recommended Posts

Θελουμε στην εταιρεια που δουλευω να κραταμε καπως αυτοματα backup τα email μας.

Χρησιμοποιουμε IMAP οποτε ειναι στον server αποθηκευμενα, αλλα ο χωρος ισως τελειωσει συντομα. Οποτε ψαχνουμε τροπο να γινεται καποιο auto-backup.

Εχουμε επισης και ενα server που εχουμε προσβαση μεσω vpn απο απομακρισμενα γραφεια, και τοπικα ενα readynas.

Yπαρχει τροπος το readynas ή ο server να τραβαει backup απο το outlook ή τον mail server καπως;

Link to comment
Share on other sites

Ρύθμισε το outlook να κάνει autoarchive παλιά μηνύματα και κατόπιν, με οποιονδήποτε τρόπο σε βολεύει (το readynas σίγουρα θα μπορεί) ρύθμισε να γίνεται backup το pst file που δημιουργείται.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις τα pst στα documents και με sync on να έχεις αντίγραφο στον server. Και κάθε εβδομάδα αυτούς τους φακέλους backup στο nas.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Με ποιον τρόπο θα μπορέσω να αρχειοθετήσω τα emails ανά αποστολέα (αυτόν που μου στέλνει emails) και επίσης να δημιουργείται ένας φάκελος ξεχωριστά (εκτός outlook) για κάθε αποστολέα με τα emails του μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Το είδα, ευχαριστώ!

Νομίζω όμως ότι δεν έχει επιλογή για να αποθηκευτούν εκτός outlook . Άρα θα πρέπει να κάνω φακέλους ανά εταιρεία (μέσα στο outlook) , να κάνω μετακίνηση τα συγκεκριμένα emails εκεί και μετά να το σώσω σαν .pst ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα προσέξει το εκτός Outlook.

Δεν νομίζω ότι γίνεται αυτό που θες και δεν βλέπω και το λόγο γιατί να θες να το κάνεις.

Επίσης δεν μπορείς να αποθηκεύεις σε ξεχωριστό pst για κάθε αποστολέα.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Υπάρχει τρόπος να αποθηκεύσω ότι email υπάρχει στο Outlook 2013 με φίλτρο αναζήτησης ανά μήνα;

Και αν φυσικά γίνεται μαζικά για όλους τους λογαριασμούς που έχω συνδεμένους πάνω.

Έγινε επεξεργασία από denz
Link to comment
Share on other sites

Η αρχειοθέτηση που παρέχει το Outlook είναι σε φακέλους μέσα στο pst ή στο server.

Το φίλτρο ανά μήνα μπορείς να το ρυθμίσεις στο Autoarchive ώστε να σώζεις τα pst ανά ημερομηνία/περίοδο.

Άρα μήπως το ζητούμενο δεν είναι backup αλλά archiving;

Backup του Exchange μπορείς να πάρεις και από το Windows Server backup

Use Windows Server Backup to back up Exchange: Exchange 2013 Help

Δεν ξέρω τι έκδοση Windows και τι Exchange έχεις, αλλά υποστηρίζεται από τα 2003.

Αν παρόλα αυτά θέλεις να επικεντρωθείς στο archiving, ίσως χρειαστείς κάποιο εξειδικευμένο εργαλείο (από 3ο κατασκευαστή) που να σου δίνει περισσότερες επιλογές και κυρίως αυτοματοποιημένη διαδικασία για να μην τα κάνεις ένα-ένα με το χέρι.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.