Jump to content



Recommended Posts

Δεν θα κάνω πλήρες review μιας και υπάρχουν ήδη άπειρα στο Internet, αλλά θέλω να καταθέσω άποψη για το συγκεκριμένο NAS μιας και με ένα search δεν βρήκα κάτι εδώ.

Έψαχνα να βρω ένα backup NAS για τις φωτογραφίες μου κυρίως και μετά από έρευνα βρήκα το Thecus N2310. Εδώ θέλω να κάνω μια παρένθεση, η οποία δεν είναι διαφήμιση. Μπήκα στο site της msystems και είδα ότι είχαν διάφορα NAS της Thecus, αλλά δεν είχαν το συγκεκριμένο, πράγμα το οποίο μου έκανε εντύπωση γιατί ήταν τρομερό όσων αφορά το λόγο απόδοση/κόστος. Τους έστειλα ένα mail και μετά από λίγο μου απάντησαν ότι θα το έχουν την επόμενη μέρα και μάλιστα το έβαλαν στον κατάλογο τους. Respect.

Όσων αφορά το στήσιμο είναι πολύ εύκολο. Του έβαλα 2 δίσκους 3T Red της WD σε Raid-1 και σε λίγη ώρα ήταν όλα έτοιμα. Σχεδόν plug-n-play φάση. Εκτός από την αρχή που μπουτάρει και για 5 λεπτά περίπου που είναι θορυβώδες, μετά είναι απόλυτα ήσυχο ακόμα και κατά την διάρκεια read/write. Το συνέδεσα πάνω σε ένα gigabit wireless router της Buffalo (WZR-HP-G300NH) και άρχισα τις δοκιμές. Τα αποτελέσματα θεαματικά....

attachment.php?attachmentid=62126&stc=1&d=1400260486

Η δοκιμή είναι με ένα μεγάλο ISO, καθώς με τα raw αρχεία από τις φωτογραφίες ήταν περίπου 40-60MB/sec.

Απ' αυτά που έχω δει νομίζω ότι είναι πραγματικά ένα αξιοπρεπές NAS για τα λεφτά του και τίμιο για ότι προσφέρει.

Φυσικά δεν λείπουν και τα αρνητικά, τα οποία μέχρι στιγμής έχω βρει αυτά:

- Δεν υποστηρίζει wake-on-lan. Μπορείς να το κάνεις shutdown από το web interface, αλλά το ξυπνάς μόνο από το power button

- Δεν κάνει spin down τους δίσκους όταν είναι σε idle.

Στα θετικά είναι τα εξής:

- Τιμή!

- Ταχύτητα

- Λειτουργικό σύστημα (linux)

- Πολύ καλό web interface (Thecus OS)

- Αθόρυβο (παρόλο που σε κάποια reviews διαβαζα ότι είναι λίγο θορυβώδες, μπορεί να είμαι και κουφός βέβαια)

- Μ' άρεσε και η σχεδίαση του (θέμα γούστου)

Γενικά μου έχει αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις. Μακράν... Όποιος σκέφτεται να προβεί στην αγορά NAS ας το έχει στο νου του.

Τέλος ελπίζω με την κίνηση αυτή της Thecus να παρασύρει και άλλες εταιρίες σε αντίστοιχη πτώση τιμών και μεγαλύτερο ανταγωνισμό.

Μερικά αξιόπιστα reviews:

Smallnetbuilder

Wegotserved

post-5249-1416078422,826_thumb.png

Έγινε επεξεργασία από Jaco
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.