Jump to content



ακούω γνώμες


modelakias

Recommended Posts

Το kyosho ειναι στατικος μοντελισμος?

Εχεις βγαλει κινητήρες και τα λοιπά απο μέσα?

Στο λεω γιατι εχω και εγώ βενζινοκίνητα ομως.

ts4,inferno,mta4,traxxas,savage.

Μονο το savage κράτησα.

Link to comment
Share on other sites

περίπου τον Ιούλιο θα πραγματοποιηθεί 1η έκθεση στατικού μοντελισμού εδώ Σαλαμικονο. σας πρώτη μάτια πως την βλέπετε σαν αφίσα ?

2014_2.jpg

Δεν ξέρω κάτι δεν μου αρέσει.... Το φόντο δεν με ελκύει, το επανω μερος της αφίσας ειναι πολύ πυκνό απο τις φωτογραφίες, και οι χορηγοί πιάνουν πολύ χώρο στο κάτω μέρος.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν φίλε artyom όπως γράψει πάνω πάνω gamersclub υπάρχει μαγαζί ενός φίλου που πιστεύω θα έρθουν να κάνουν μια επιδειξει όσο αφορά τα μηχανοκίνητα,γιαυτό είπα ποιο πάνω ακόμα δεν είναι τίποτα σίγουρο έτσι ?(αν και δεν γράφω στατικός μοντελισμός στην αφίσα) εαν δεν έρθει θα αφαιρεθεί αυτό.

bassplayer σου είχε πει για αυτή την έκθεση ? γιατί ακόμα δεν το ξέρει καλά καλά ο δήμος...ποιος είναι ο φίλος σου ?

υπάρχει κάποιος να βοηθήσει για μια αφίσα πως να την κάνω ? π.χ. υπάρχει κάποιο πρόγραμμα γιαυτη την δουλειά ?γιατί ευρα δεν υπάρχουν πολλά, αυτό το έφτιαξα με το corel draw..φυσικά όσο ήξερα από αυτό το πρόγραμμα...

είχα φτιάξη ποιο παλιά ,άλλη άλλα δεν τους άρεσε καθόλου...παραθέτω...

2014.jpg

ευχαριστώ για τις απαντήσεις...!! icon_salut.gif

Link to comment
Share on other sites

για χώστε και εδώ να δούμε....σας αρέσει ? ...γιατί μου ακούγετε λίγο πρόστυχο ? :hmm:

:hehe:

ayto.jpg

Μπα, δε το έχεις. Πάρε ένα πρόχειρο από μένα να ξεμπερδεύεις. Κάτω από τη γραμμή βάλε ημερομηνία.

gI4EDoO.png

Α4 - 150dpi

edit: Άμα θες το gimp αρχείο πες μου.

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτώντος, άμα είναι να βγάλει κάποιος φράγκα από αυτή την ιστορία, η φωτογραφία του μοντέλου υπόκειται σε copyright. Δε ξέρω σε ποιόν ανήκει, για non commercial use δε παίζει πρόβλημα όμως.

Όχι πως θα τη δει κάποιος σχετικός στη Σαλαμίνα, απλά για να είμαστε τυπικοί.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ,τώρα βλέπω την διαφορά....ένα κάρο πράγματα έχω βάλει...:cry:

δεν είναι μονο αυτό.

πέρα την έλλειψη τεχνικής γνώσης από τα προγράμματα

A) δεν υπάρχει συνοχή

B) δεν υπάρχει ιδέα

Γ) για τον λόγο που δεν έχεις γνώσεις συνοχής μακέτας, βλέπεις πως κάτι δεν πάει καλά, αλλα δεν μπορείς να καταλάβεις τι και για αυτόν τον λόγο χώνεις ακόμα περισσότερα πράγματα γιατί νομίζεις πως κάτι λείπει.

οποτε δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα

άμα ήσουν επαγγελματίας θα έγγραφα και πολλά ακόμα, αλλα αυτά είναι αρκετά ώστε να σου λυθεί λίγο η απορία το τι και γιατί δεν πήγε καλά με τις μακέτες σου

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ,τώρα βλέπω την διαφορά....ένα κάρο πράγματα έχω βάλει...:cry:

Κοίτα, αν και δεν είμαι επαγγελματίας και εσύ δε θες ιδιαίτερα επαγγελματική δουλειά από ότι κατάλαβα οπότε ακολούθα την εξής τακτική.

Διάλεξε κάποια χρώματα. Μη πας παραπάνω από 3, θα σου βγει σκ@τ@.

Π.χ.

NdHTmsr.jpg

Googlαρε το αντικείμενο που σε ενδιαφέρει. Θες να βρεις κάτι που να μην απέχει πολύ από τα χρώματα που έχεις διαλέξει (η να μπορείς να το κάνεις να έρθει στα χρώματα που θες - π.χ. στην αφίσα το buggy το έκανα ασπρόμαυρο μιας και παίζω με άσπρο/μαύρο γκρι) και να είναι ενδιαφέρον.

Για αυτό το παράδειγμα ας πούμε αυτό.

2gzBK2K.jpg

Άνοιξε το πρόγραμμα ζωγραφικής σου (κατέβασε το gimp άμα δεν έχεις) και φτιάξε με τα χρώματα σου κάποιο σχέδιο. Δε χρειάζονται τρελά πράγματα, π.χ. ένα απλό πλαίσιο είναι μια χαρά:

B3Sz7oC.jpg

ή

vfXpWPX.jpg

κτλ

Κότσαρε το αντικείμενο σε μία θέση λαμβάνοντας υπ'όψιν ότι πρέπει να βάλεις και κείμενο. Το αντικείμενο που θα βάλεις να ξέρεις ότι πρέπει επίσης να "οδηγεί" το μάτι στο κείμενο. Φτιάχτο ώστε να πλησιάζει στα χρώματα που έχεις επιλέξει. Κάπως έτσι:

VCECz3D.jpg

Η μούρη του αεροπλάνου οδηγεί το μάτι πάνω. Ώρα για κείμενο. 1-2 γραμματοσειρές το πολύ. Χρώμα από την ίδια παλέτα που χρησιμοποίησες και στο πλαίσιο. Στη περίπτωση μου κίτρινο κείμενο σε κόκκινο background ή κόκκινο κείμενο σε κίτρινο background. Τελικό:

BaaKmrb.jpg

Το βλέπεις το τρίγωνο που δημιουργείται από τη μούρη του αεροπλάνου προς το κείμενο; Αυτό εννοούσα με το να "οδηγεί" στο κείμενο.

Done. ~30 λεπτά. Δεν είναι επαγγελματική δουλειά αλλά παλεύεται.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, αν και δεν είμαι επαγγελματίας και εσύ δε θες ιδιαίτερα επαγγελματική δουλειά από ότι κατάλαβα οπότε ακολούθα την εξής τακτική.

Διάλεξε κάποια χρώματα. Μη πας παραπάνω από 3, θα σου βγει σκ@τ@.

Π.χ.

NdHTmsr.jpg

Googlαρε το αντικείμενο που σε ενδιαφέρει. Θες να βρεις κάτι που να μην απέχει πολύ από τα χρώματα που έχεις διαλέξει (η να μπορείς να το κάνεις να έρθει στα χρώματα που θες - π.χ. στην αφίσα το buggy το έκανα ασπρόμαυρο μιας και παίζω με άσπρο/μαύρο γκρι) και να είναι ενδιαφέρον.

Για αυτό το παράδειγμα ας πούμε αυτό.

2gzBK2K.jpg

Άνοιξε το πρόγραμμα ζωγραφικής σου (κατέβασε το gimp άμα δεν έχεις) και φτιάξε με τα χρώματα σου κάποιο σχέδιο. Δε χρειάζονται τρελά πράγματα, π.χ. ένα απλό πλαίσιο είναι μια χαρά:

B3Sz7oC.jpg

ή

vfXpWPX.jpg

κτλ

Κότσαρε το αντικείμενο σε μία θέση λαμβάνοντας υπ'όψιν ότι πρέπει να βάλεις και κείμενο. Το αντικείμενο που θα βάλεις να ξέρεις ότι πρέπει επίσης να "οδηγεί" το μάτι στο κείμενο. Φτιάχτο ώστε να πλησιάζει στα χρώματα που έχεις επιλέξει. Κάπως έτσι:

VCECz3D.jpg

Η μούρη του αεροπλάνου οδηγεί το μάτι πάνω. Ώρα για κείμενο. 1-2 γραμματοσειρές το πολύ. Χρώμα από την ίδια παλέτα που χρησιμοποίησες και στο πλαίσιο. Στη περίπτωση μου κίτρινο κείμενο σε κόκκινο background ή κόκκινο κείμενο σε κίτρινο background. Τελικό:

BaaKmrb.jpg

Το βλέπεις το τρίγωνο που δημιουργείται από τη μούρη του αεροπλάνου προς το κείμενο; Αυτό εννοούσα με το να "οδηγεί" στο κείμενο.

Done. ~30 λεπτά. Δεν είναι επαγγελματική δουλειά αλλά παλεύεται.

μια χαρά είναι.

(μονο που μου θυμίζει κομμουνιστική προπαγάνδα)

προσωπική συμβουλή, προτίμησε να μην ξύνει τίποτα τις άκρες, και να είναι λέκο το φόντο, από την στιγμή που θα τυπώσεις μικρή ποσότητα και δεν θα ξακριστεί (κοπούν οι ατύπωτες πλευρές του χαρτιού) το χαρτί

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω Volrath χρησιμοποίησα την πρώτη που μου έβαλες πολύ καλό !!! ευχαριστώ όλους!! τι να κάνουμε σε αυτό το θέμα είμαι τελείως άσχετος,ευρα δεν υπάρχουν...κοιτάω όσο γίνεται ποιο οικονομικά... .ωραίο το p-51 mustang που έβαλες στο παράδειγμα σου Volrath..:clap:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.