Jump to content



Αγορα RAM


Recommended Posts

Γεια σας..!!

θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με αγορα ραμ..!

η μητρικη μου ειναι για 1333 mhz και απο bios απο οτι ειδα φτανει τα 1600mhz

σκεφτομαι να αγορασω αυτες KINGSTON KHX24C11T3K2/8X 8GB (2X4GB) DDR3 2400MHZ XMP BEAST SERIES DUAL CHANNEL KIT -

τι λετε?

Επεισης εχω κανει overclock στην cpu εως τα 3.6ghz ειμαστε καλα... (εχω 6gb ram 1333 mhz) αν παμε στα 3.8 - 4.0 δεν μου διαβαζει ολο το μεγεθος της ραμ στα 3.8 ghz = 4gb ram και στα 4.0ghz =2gb ram

μου ειπαν πως επειδη dram frequency αυξανεται αναλογα με την ταχυτητα της cpu οι ραμ μου δεν αντεχουν.. οποτε αν παρω τις παραπανω ραμ θα ειμαι οκ?

ευχαριστω πολυ..!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας..!!

θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με αγορα ραμ..!

η μητρικη μου ειναι ??? για 1333 mhz και απο bios απο οτι ειδα φτανει τα 1600mhz

σκεφτομαι να αγορασω αυτες KINGSTON KHX24C11T3K2/8X 8GB (2X4GB) DDR3 2400MHZ XMP BEAST SERIES DUAL CHANNEL KIT -

τι λετε?

Επεισης εχω κανει overclock στην cpu ??? εως τα 3.6ghz ειμαστε καλα... (εχω 6gb ram ??? 1333 mhz) αν παμε στα 3.8 - 4.0 δεν μου διαβαζει ολο το μεγεθος της ραμ στα 3.8 ghz = 4gb ram και στα 4.0ghz =2gb ram

μου ειπαν πως επειδη dram frequency αυξανεται αναλογα με την ταχυτητα της cpu οι ραμ μου δεν αντεχουν.. οποτε αν παρω τις παραπανω ραμ θα ειμαι οκ?

ευχαριστω πολυ..!!

Δώσε λιγα παραπάνω στοιχεία για να μπορέσει κάποιος να βοηθήσει.

Ποιά μητρική;

Ποιό CPU και με τι τρόπο το overclock;

Ποιά μνήμη και τι ποσότητες (2x2GB + 2x1GB = 6GB, 3x2GB = 6GB);

Link to comment
Share on other sites

βαλε την κανονικη συχνοτητα , στη cpu και ξανακανε boot για να βλεπει ολη τη ραμ και δοκιμασε καθως κανεις oc τη cpu να βαλεις και καποιες ρυθμισεις χειροκινητα στις μνημες . Βαλε manual στο ram frequency να δεις ποσο ανεβαζει τις μνημες καθως κανεις oc σε cpu.

Αν σου ανεβαζει πολυ το ram frequency αυξησε τα timings σε καποια που να ειναι σχετικα με τη συχνοτητα που βρισκεσε. Πχ για 1600 δοκιμασε με cl9 ή cl10.

Aσε voltage στο auto γι αρχη κι αν δεν κανει boot τσιμπα λιγο παραπανω την ταση απο μονος σου (at your own risk) και ξαναδοκιμασε.

Παιζει να φταιει και λιγο η μητρικη σου και οχι (μονο) οι μνημες

Link to comment
Share on other sites

ακομα ενα προβλημα που εχω πλεον ειναι οτι αν ξανα κανω o.c με τις ρυθμισεις που ειχα παλια και ολα δουλευαν οκ δεν μου ανοιγει η οθονη...κλεινω το πσ κλεινω τροφοδοτικο το ανοιγω και ανοιγει κανονικα..δεν μπορω να το εξηγησω :p

Link to comment
Share on other sites

Πολλες φορες τo max oc δεν κραταει για παντα.

Φθειροντε πυκνωτες πηνια αγωγοι κλπ και χανουν λιγο efficiency.

Οποτε ή τσιμπας λιγο παραπανω το ρευμα ή κατεβαζεις λιγο τη συχνοτητα,

Εγω πχ οταν ειχα τον i7 920 στα 4 , ειχε μεινει εκει σταθερος για 6 μηνες.

Μετα δεν καταφερα να τον κρατησω εκει ... τον πηγα 3,8 και εμεινε εκει για παντα.

Link to comment
Share on other sites

Εβαζα ακριβως οσο χρειαζοταν για να μην κρασαρει στο intel burn test.

Συνηθως αρκετα πιο κατω απ αυτο που εβαζε στο auto.

Γλιτωνεις και καμποσους βαθμους κελσιου ετσι και μεγαλωνεις και τη διαρκεια ζωης του συστηματος.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να κανεις το oc με τον τροπο που σου ειπα μηπως αλλαξει κατι και βλεπουμε.

Προσωπικα θα εκανα oc μεχρι εκει που βλεπει ολη τη μνημη χωρις προβληματα και δε θα ασχολιομουν αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.