Jump to content



H γνώμη σας για ADSL modem... ΓΡΗΓΟΡΑΑΑΑ


morph

Recommended Posts

Τελικά ακύρωσα το us robotics 9106 (λόγω έλλειψης διαθεσιμότητας). Μου ενεργοποίησαν την ADSL και ΔΕΝ ΕΧΩ MODEM. Αύριο πρωί πρωί πάω να πάρω modemακι. Θέλω γρήγορα τη συμβουλή σας για το τι να προτιμήσω.

Modem / switch 4 port (για γραμμή ISDN)

1. Alcatel 510i

2. Zyxel (ποιό? Δεν είχα χρόνο να ψάξω είναι καλύτερα από τα alcatel?)

3. Αλλο? Επειδή πάντα υπάρχει το περιθώριο για καλύτερη λύση.

Θα έχω σύνδεση Forthnet και αυτοί πουλάνε τα zyxel. Παίζει το ενδεχόμενο να υπάρχει καλύτερη συμβατότητα με το δύκτιό τους?

Η γραμμή μου είναι σε DSLAM alcatel ή intracom (αν αυτό παίζει ρόλο)

Τελικά η λύση του modem / Wireless access point (όπως ήταν το usr9106) ίσως να μην πολυ-βολεύει μιας και το ασύρματο δεν θα το χρησιμοποιώ συνέχεια και θα έχω πρόβλημα μήπως μοιράζω ιντερνετ στη γειτονιά όταν θα λείπω. Αν είναι ξεχωριστά, σβήνω το wifi και ησύχασα. (bβα'ιβαια το κόστος διπλασιάζεται, αλλά...)

Περιμένω εναγωνίως τις γνώμες σας μέχρι αύριο πρωί.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου...

Καμιά γνώμη?!?

και καίγομαι να έχω adsl και να είμαι ακόμη με την ISDN.

Μερικές πληροφορίες για το στήσιμο:

Αυτή τη στιγμή έχω σε 5πορτο swich 4 pc και print server.

λέω να πάρω modem με 4 ports. Βάζω 2pc, wirless (μονο access point χωρίς ethernet ports) και στην τελευταία πόρτα του modem το 5port swich στο οποίο θα υπάρχουν το print server κ άλλα 2 pc. Δεν θα δουλέψει έτσι? (ώστε όλοι να βλέπουν ιντερνετ κ να ανταλλάσσουν αρχεία)

Link to comment
Share on other sites

Συμφαίρει το swich να είναι:

1. το μοντεμ και πάνω του να μπαίνει το wap ή

2. το wireless access point και πάνω του να μπαίνει το μοντεμ?

Σε λίγες ώρες πρέπει να το έχω. Πείτε τις τελευταίες ιδέες...

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το Zyxel 652R είναι εφάμιλλο του 9106 σε επιδόσεις και ποιότητα και δοκιμασμένο από πολλούς. Είναι modem/router. Το 652Η είναι το ίδιο με ενσωματωμένο switch και υποστήριξη traffic shaping. Το 652HW έχει επιπλέον και WiFi.

All-in-one μοντέλο υπάρχει και από την Linksys που είναι καλή εταιρία, δεν ξέρω όμως πως συγκρίνεται το μοντέλο της με το 652HW.

Μεμονωμένα wireless access points βγάζουν και η Zyxel και η Linksys.

Ψάξτο λίγο να δεις τι συνδυασμός σε συμφέρει. Θα σου κοστίσει αρκετά παραπάνω από το 9106 βέβαια...

Όσο για την ασφάλεια του ασύρματου δε βλέπω λόγο να ανησυχείς. Ενσωματώνει συστήματα πιστοποίησης και κρυπτογράφησης που είναι πολύ δύσκολο να παρακαμφθούν.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.