Jump to content



Seagate Update Firmware


Recommended Posts

Καλησπερα, εχω το Lenovo G510 και εχει απανω τον ST1000LM014. Εχω κατεβασει το Seatools και αλλο ενα προγραμματακι και μου βγαζει οτι εχω το SM15 version στο bios. Το SM16 ειναι το τελευταιο, οποτε ενω το εχω κατεβασει και εκτελεσει ενα .exe που σου φορμαρει ενα stick-ακι, οταν το τρεχω απο bios κατι δε παει καλα και μαυριζει η οθονη και χρειαζεται να κλεισω το ρευμα (νομιζω δε μπαινει καν στη διαδικασια να πειραξει το bios).

Ξερει κανεις να βοηθησει; Εχω φαει ολο το ιντερνετ και δεν εχω βρει κατι βοηθητικο. Ευχαριστω.:nothing:

post-4602-1416078463,6349_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από BIOS δεν παίζει να το τρέχεις. Από DOS ίσως.

Έχω το ίδιο laptop. Το BIOS update δεν είναι απαραίτητο σε όλους τους δίσκους. Προσπάθησα και εγώ με τον δικό μου που ήταν WD αλλά έλεγε τελικά ότι δεν χρειάζεται το update το ίδιο το πρόγραμμα. Δεν ξέρω τι διορθώνει το update αλλά δεν είναι γενικό firmware update. Είναι ειδικό για τροποποιημένο firmware που είχαν κάποιοι δίσκοι μάλλον βγαίνοντας πακέτο με το laptop από το εργοστάσιο.

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει λογος να το κανεις εκτος αν διορθωνει προβληματα οπως το γνωστο των 7200.11 που brickαρε ο δισκος ξαφνικα.

if it aint broke, dont fix it

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

Από BIOS δεν παίζει να το τρέχεις. Από DOS ίσως.

Έχω το ίδιο laptop. Το BIOS update δεν είναι απαραίτητο σε όλους τους δίσκους. Προσπάθησα και εγώ με τον δικό μου που ήταν WD αλλά έλεγε τελικά ότι δεν χρειάζεται το update το ίδιο το πρόγραμμα. Δεν ξέρω τι διορθώνει το update αλλά δεν είναι γενικό firmware update. Είναι ειδικό για τροποποιημένο firmware που είχαν κάποιοι δίσκοι μάλλον βγαίνοντας πακέτο με το laptop από το εργοστάσιο.

DOS εννοουσα ναι. Και Bios εννοεις firmware. :p

δεν υπαρχει λογος να το κανεις εκτος αν διορθωνει προβληματα οπως το γνωστο των 7200.11 που brickαρε ο δισκος ξαφνικα.

if it aint broke, dont fix it

Ρωτησα και το support και δεν εχουν release notes. Μαλλον θα ειναι κατι πολυ μικρο. Απλα σκευτομουν μηπως κανει πιο efficient το SSD κομματι.

Περα απο αυτα πως γινεται το firmware στους seagate? Ετρεξα το .exe και εφτιαξε θεωριτικα ενα bootable με το .iso μεσα, αλλα δε το ειδα να δουλευει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.