Jump to content



Κολλημα win σε "welcome"


Recommended Posts

Παιδες χαιρετω.

Σε Laptop Sony-PCG-71312M (VPCEB1J1E), αγορα του 2010 (εκτος οποιας εγγυησης πια) με:

Win 7 x64 Home Edition SP1

Core i3 M330@ 2.13

4 Gb (2x2gb A-Data (PC3-8500F (533Mhz)) Dual Symmetric

Intel HD Graphics

HDD Hitachi 300Gb

και χωρις προβληματα μετα απο 4 χρονια χρησης, ξεκινησε να κολλαει στο σημειο που φορτωνει τα win μετα το welcome (το κυκλακι γυρνουσε και γυρνουσε και γυρνουσε...), οποτε γινοταν cold restart και μια-δυο επαιρνε μπρος.

Αλλα επειδη δεν πηγαινε αλλο, αρχισα τα τεστ.

-Σκληρος σε τελεια κατασταση, τσεκ με ολα τα progs, τελευταιο με το HD Sentinel.

-Updated drivers σε ολα τα επιπεδα, απο καρτα γραφικων μεχρι το τελευταιο hardware.

Γενικα ειχα καταληξει στο συμπερασμα οτι υποπτοι ηταν

α) Τα win να ειχαν αρχισει να κρασαρουν, οποτε καποιο service να κρεμαει, οποτε και δε θα μπορει να ανοιξει ποτε.

β) Ο Σκληρος να "τραγουδαει" στο σημειο που ξεκιναει τη φορτωση των win οποτε απο κει θα ηταν η κομπλα.

Για να μην πεσω σε format με την μια, μπηκα με hirens bootcd και αφου stressαρα, τσεκαρα το συμπαν και δεν επαιρνα κανενα λαθος για οτιδηποτε απο h/w, λεω θεμα λογισμικου ειναι και εκανα System Restore σε ημερομηνια νωριτερη των τελευταιων updates που ειχαν εγκατασταθει. Ολα καλα, ανοιγε το laptop.

Μετα απο 1-2 μερες, παλι τα ιδια. Ε, λεω δε το γλυτωνω το format, τα win θα φταινε.

Και κανω clean install Win7 x64 Ultimate (γνησια) και φερνω το laptop σε κατασταση τζι-τζι απο drivers, updates κλπ.

Ολα καλα παλι. Κανενα κολλημα. Και μετα απο 5-6 χρησεις, ανοιξε -κλεισε..παλι οποτε του την βαρεσει θα κολλησει στο welcome screen, θα κανω cold restart και θα παρει μπρος (μια φορα απο ολες μαλιστα πηρε με την τριτη, καθως και ενω ξεπερασε το welcome screen και ηταν ετοιμο να ανοιξει το desktop κολλησε και εκει, οποτε με ακομα ενα cold restart επιτελους ξεκινησε.)

Στο σημειο αυτο να πω οτι εκανα και defrag τον δισκο (αφου περασα τα Ultimate) με Auslogics Disk Defrag Pro και οχι μεσα απο τα win, ωστε αν ειναι θεμα σκληρου να τον εχω οσο πιο πολυ σε φορμα γινεται :magic:

Απο κει και περα, οποτε του την "τ"αβλωσει μπορει να το κανει..

Το τελευταιο που σκεφτηκα ειναι και καλα, οταν ανοιγει να μην εχει επανω καμμια usb συνδεδεμενη ωστε να μην τυχον κολλαει λογω usb την ωρα που ανοιγει. Fixmbr κλπ λυσεις δεν νομιζω να παιζουν γιατι αυτες ειναι λυσεις οταν κολλαει στο bios.

Αρχιζω να καταληγω στο συμπερασμα οτι φταιει (?) ο σκληρος (?) εστω και αν μου τον δειχνουν ολα τα τεστ οκ, να κολλαει δηλαδη καπου που δεν μπορω να φανταστω την ωρα που ανοιγουν τα win (services κλπ)..αλλα πως ρε γαμωτο, fresh install πριν 2 μερες εκανα.

Τελος να πω οτι θα βαλω και το ESET SMART SECURITY 7 και το ANTIMALWARE BYTES να σκαναρουν..ετσι για την μοστρα...:dance3:

Μπορειτε να φανταστειτε/προτεινετε κατι παραπανω απο ολα αυτα που εχω κανει και δεν εχω κανει ?

Τι μπορει να κανει τα win να κολλανε περιστασιακα και οποτε γουσταρουν στο welcome screen?

Να αρχιζω να πειραζω services? και αν ναι, ποια? Δεν ειμαι απολυτα σιγουρος ποια θα ηταν πιο βαρια ή υποπτα για κολλημα..

Πειτε καμμια ιδεα ρε παιδες..

Στη διαθεση σας για οποιαδηποτε περαιτερω πληροφορια,

Ευχαριστω,

Τακης

Έγινε επεξεργασία από tagavr
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα τα παντα, επαιξα με τα services που ανοιγουν απο msconfig->Boot tab->Selective Startup ξετικαρα load startup items, στο services εκανα hide all microsoft services, και απο αυτα που μεινανε (λιγα) ο ενοχος ηταν το service eset smart security 7, που ενω ποτε χρονια τωρα δεν χτυπαγε, αποφασισε να κομπλαρει το συμπαν.

Την απαντηση τη γραφω απλα για να δουν κι αλλοι που μπορει να τους κατσει τετοια μλκ, απλα να εχουν τον νου τους.

Καποια στιγμη θα το κανω uninstall και ξανα install μπας και συνελθει, αφου ετσι του "τ"αβλωσε μπας και του φυγει.

Ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον.

Υ.Γ.

Απο τις πολλες δοκιμες που εκανα με τα services σε safe mode και σε κανονικο mode, δε θυμαμαι ακριβως τωρα για να ειμαι ειλικρινης 100%, αλλα αν θυμαμαι καλα το εκανε και στο safe mode οντως.

Οπως και να χει, και αφου ο σκληρος ειναι οκ σιγουρα, ο υποπτος θα ηταν σιγουρα (στην περιπτωση μου στα services).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.