Jump to content



Overclokατάσταση σε CPU και ΡΑΜ


Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες έχω μερικές απορίες σχετικά με overclokατάσταση σε cpu και ram.Λοιπόν από cpu έχω E6600 σε P5N32 – SLI SE DELUXE(Μάπα το καρπούζι δηλαδή:confused:)..Το πολύ που έχω καταφέρει να ανεβάσω το cpu είναι στα 2.8Ghz άντε 2.9 από εκεί και πέρα για παραπάνω όσο ρεύμα και αν έχω δώσει dead ..Τώρα από μνήμες έχω 3Gb Ocz 800Mhz λοιπόν το ερώτημα μου κυρίως αφορά στο FSB : DRAM. Όταν είμαι στα 2.8 και αφήσω μνήμες στα 800 αν δεν κάνω λάθος το FSB : DRAM πρέπει να είναι 7: 9 η κάπου εκεί γύρω και αν κατεβάσω τις μνήμες σε 626 είναι 1:1 και ρωτώ τι είναι καλύτερο για FSB : DRAM ?? Επίσης αν γνωρίζει κανένας καμιά ρύθμιση για την συγκεκριμένη μητρική ώστε να πάει more Ghz καλοδεχούμενη:p

Link to comment
Share on other sites

1/1 ειναι η καλυτερη ρυθμιση. Ειναι προτιμοτερο να τρέχεις σε 1/1 και λιγο χαμηλοτερη συχνοτητα παρα το αντιθετο. Διαφορες θα δεις στα συνθετικα μεταπρογραμματα, αλλα σε real time εφαρμογες δεν υπαρχει διαφορα, οποτε 1/1 νομιζω θα ειναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Σε κόβει τόσο χαμηλά; Περίεργο μου φαίνεται. Όταν λες 3GB RAM εννοείς προφανώς 3 dimms των 1GB, έτσι; Δοκίμασε με ένα-ένα τα dimm αρχικά να δεις μήπως και είναι ελαττωματικό κανένα... Σε real time όπως είπε και ο Dr. δεν έχει μεγάλη σημασία. Άστο εκεί που παίζει ψηλότερα τις μνήμες κατά τη γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

για να εχεις 3GB RAM υπαρχουν 2 συνδιασμοι.

-2x1GB+1GB

-2x1GB+2x512MB

oποιον συνδιασμο και να εχεις, επειδη ειναι αρκετα τα dimm δοκιμασε να δωσεις λιγη παραπανω ταση στο chipset. Και παλι ομως το overclock Με 3 η 4 dimm ειναι δυσκολο.

αν χρειαζεσαι πανω απο 2GB RAM καλυτερα παρε ενα kit 2x2GB ;)

Link to comment
Share on other sites

1/1 ειναι η καλυτερη ρυθμιση. Ειναι προτιμοτερο να τρέχεις σε 1/1 και λιγο χαμηλοτερη συχνοτητα παρα το αντιθετο. Διαφορες θα δεις στα συνθετικα μεταπρογραμματα, αλλα σε real time εφαρμογες δεν υπαρχει διαφορα, οποτε 1/1 νομιζω θα ειναι οκ.

ο 1:1 διαιρετης δεν ειναι σε ολες τις μητρικες/πλατφορμες/chipsets ο καλυτερος...

Για παραδειγμα το 975 παιζει πιο γρηγορα με 1:1,το 965 με 4:5,κ.ο.κ

Για να βρεις ποιος ειναι ο καλυτερος διαιρετης στην συγκεκρημενη μητρικη απαιτει αφενος προσωπικο ψαφιμο και δοκιμες (32m/winrar bench/sandra,ktl) και αφεταιρου λιγο ψαξιμο για να δεις αλλοι κατοχοι της ιδιας μητρικης τι αποτελεσματα βγαζουν.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.