Jump to content



Ανταπτορας δισκου


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Ονομάζομαι Δημήτρης και ξέρω γενικά λίγα για τους υπολογιστές.

Θα επισυνάψω κάποιες φωτογραφίες και θέλω τη βοηθειά σας.

Φωτογραφίες 5420,5442 είναι ο σκληρός δίσκος και η θέση του σκληρού ενος υπολογιστή.

Φωτογραφία 0539 είναι η "ταινία" που κουμπώνει ο σκληρός δίσκος απο έναν άλλο υπολογιστή.

Θέλω να μου πείτε εάν υπάρχει κάτι σαν κονέκτορας έτσι ώστε να βάλω τον πρώτο σκληρό στον δεύτερο έτσι ώστε να του εγκαταστήσω ένα λογισμικό που εγκαθίσταται μόνο μέσω του δεύτερου υπολογιστή.Επίσης τονίζω ότι η ταινία του δεύτερου σκληρού είναι κολλημένη απευθείας πάνω στην πλακέτα.

Δεν ξέρω αν σας μπέρδεψα περισσότερο και οι περιγραφές μου είναι αόριστες και γελοίες αλλά δεν μπορώ αλλιώς..συγχωρέστε με και διατίθεμαι να δώσω όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες.

Ευχαριστώ.

post-32504-1416078485,4717_thumb.jpg

post-32504-1416078485,7195_thumb.jpg

post-32504-1416078485,8806_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λογικά απ' ότι κατάλαβα χρειάζεσαι κάτι τέτοιο.

157zs3q.jpg

Άρα ψάξε για 68 pin to 44 pin IDE adapter απλά δες λίγο πόσα pin χρειάζεσαι απ΄την μεριά του σκληρού και βέβαια πόσα είναι με την ταινία που θέλεις να τον συνδέσεις. Απ' όσο μπόρεσα και είδα πρέπει να είσαι 68 to 44 αν δεν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση σου. Ηταν τελικα τοσο απλο. Να ρωτησω και κατι αλλο? Ειναι λογικο αυτο που παω να κανω? Δηλαδη αν το κανω ετσι ο σκληρος δισκος θα τρεξει στον αλλο υπολογιστη?

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι δεν κοιταξα..μου εφτασε η απαντηση σου..περιμενω πρωτα να βεβαιωθω και για καποιες αλλες παραμετρους και μετα να προχωρησω σε οποιαδηποτε αγορα..σε ευχαριστω για την διαρκη πληροφορηση!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.