Jump to content



Κομμένο pin σε μητρική


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, έχω μία μητρική της msi

MSI Global P7N SLI Platinum / P7N Zilent

η οποία έχει ενα κομμένο pin. Υπάρχει τρόπος να το αντικαταστήσω ή με καμιά μόντα να γίνει δουλεία ???:hmm:

IMG_20140607_200547.jpg

IMG_20140607_200827.jpgIMG_20140607_200840.jpg

IMG_20140607_200854.jpg

IMG_20140607_200900.jpg

IMG_20140607_200847.jpg

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

Link to comment
Share on other sites

Την δοκίμασες αν λειτουργεί κανονικά??

Αν δεν βγάζει πρόβλημα η σφάλμα σε τίποτα??

Πολλές μητρικές με 2-3-και 4 πιν να λείπουν δουλεύουν κανονικά.

Αν είσαι τυχερός και αυτό που λείπει είναι τροφοδοσία ρεύματος η γείωση θα δουλέψει χωρίς κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Την δοκίμασες αν λειτουργεί κανονικά??

Αν δεν βγάζει πρόβλημα η σφάλμα σε τίποτα??

Πολλές μητρικές με 2-3-και 4 πιν να λείπουν δουλεύουν κανονικά.

Αν είσαι τυχερός και αυτό που λείπει είναι τροφοδοσία ρεύματος η γείωση θα δουλέψει χωρίς κανένα πρόβλημα.

Πάνω είχα έναν q9500 που τώρα κάθετε...το πρόβλημα είναι ότι μετά από κάποια ώρα το pc κλείνει από μόνο σε τυχαίες στιγμές...

Τα έχω αποκλείσει όλα τα άλλα οτι δημιουργούν πρόβλημα άρα μας μένει η μητρική...

Link to comment
Share on other sites

Πάνω είχα έναν q9500 που τώρα κάθετε...το πρόβλημα είναι ότι μετά από κάποια ώρα το pc κλείνει από μόνο σε τυχαίες στιγμές...

Τα έχω αποκλείσει όλα τα άλλα οτι δημιουργούν πρόβλημα άρα μας μένει η μητρική...

Άλλαξε τα σλοτ των μνημών.Βάλε την κάρτα σε άλλο σλοτ,και Χ8 να είναι δεν χάνεις τιποτα,Αλλαξε τα sata.

Όλα αυτά μήπως αποφύγεις την λειτουργία του πιν που λείπει. Το ότι λειτουργεί έστω και με πρόβλημα αργότερα είναι καλό δείγμα ότι μπορεί να παρακάμψεις την λειτουργία αυτού του πιν.

Υπάρχουν σχεδιαγράμματα στο google που μπορείς να βρεις τι λειτουργία κάνει το συγκεκριμένο πιν.

Παλεψέτο.υπάρχουν πολλές πιθανότητες να λειτουργήσει κανονικά η μητρική.

Έγινε επεξεργασία από venex58
Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε τα σλοτ των μνημών.Βάλε την κάρτα σε άλλο σλοτ,και Χ8 να είναι δεν χάνεις τιποτα,Αλλαξε τα sata.

Όλα αυτά μήπως αποφύγεις την λειτουργία του πιν που λείπει. Το ότι λειτουργεί έστω και με πρόβλημα αργότερα είναι καλό δείγμα ότι μπορεί να παρακάμψεις την λειτουργία αυτού του πιν.

Υπάρχουν σχεδιαγράμματα στο google που μπορείς να βρεις τι λειτουργία κάνει το συγκεκριμένο πιν.

Παλεψέτο.υπάρχουν πολλές πιθανότητες να λειτουργήσει κανονικά η μητρική.

Τα έχω κάνει όλα...μνήμες, κάρτα, τροφοδοτικό, σκληρούς...μέσα από ένα pdf της intel για αυτό το pin λέει asynch gtl+

αλλα δεν έχω ιδέα τι ειναι τούτο...:p

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε εδώ που κάποιος από το lab το έφτιαξε μόνος του.

http://www.thelab.gr/mitrikes-gia-intel-epeksergastes/kollisi-se-pin-cpu-21538.html

Και κάπου αλλού δεν θυμάμαι που, ένας άλλος έβγαλε πινάκι από άλλη μητρική και το κόλλησε στη θέση του σπασμένου με αγώγιμη κόλα που αγόρασε από κατάστημα ηλεκτρονικών.Το κατάστημα το θυμάμαι,το σαιτ δεν θυμάμαι.Έσταξε λίγη κόλα μέσα στο πινάκι και το έβαλε με ένα τσιμπιδάκι.Μάλιστα έλεγε ότι η κόλα στέγνωσε γρήγορα σαν logo.Μετά από αυτό του δούλεψε κανονικά.

Όλα αυτά βέβαια θέλουν μικροχειρουργική και γαϊδουρινή υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε εδώ που κάποιος από το lab το έφτιαξε μόνος του.

http://www.thelab.gr/mitrikes-gia-intel-epeksergastes/kollisi-se-pin-cpu-21538.html

Και κάπου αλλού δεν θυμάμαι που, ένας άλλος έβγαλε πινάκι από άλλη μητρική και το κόλλησε στη θέση του σπασμένου με αγώγιμη κόλα που αγόρασε από κατάστημα ηλεκτρονικών.Το κατάστημα το θυμάμαι,το σαιτ δεν θυμάμαι.Έσταξε λίγη κόλα μέσα στο πινάκι και το έβαλε με ένα τσιμπιδάκι.Μάλιστα έλεγε ότι η κόλα στέγνωσε γρήγορα σαν logo.Μετά από αυτό του δούλεψε κανονικά.

Όλα αυτά βέβαια θέλουν μικροχειρουργική και γαϊδουρινή υπομονή.

Για το link που έβαλες...το ανάποδο δεν είναι ? Δηλαδή έσπασε το pin από το cpu...εκτός αν δεν κατάλαβα εγώ...

Link to comment
Share on other sites

Για το link που έβαλες...το ανάποδο δεν είναι ? Δηλαδή έσπασε το pin από το cpu...εκτός αν δεν κατάλαβα εγώ...

Δεν παίζει ρόλο αν είναι στον cpu ή στην μητρική.

Στην μητρική βέβαια είναι πιο δύσκολο να κάνεις δουλειά.

Μέχρι και το 775 κάτι μπορείς να κάνεις,γιατί από 1150 και πάνω δεν χωράει ούτε καρφίτσα να μπει,και είναι και πλαγιαστά τα πιν.

Τι να σε κάνω!!!! Μένεις και μακρυά.Μόνο και μόνο για την εμπειρία θα το προσπαθούσαμε το θέμα.

Έγινε επεξεργασία από venex58
Link to comment
Share on other sites

Αν πάρω απο άλλη μητρική θα ταιριάζει ? Έχω μια Asus αλλά φαίνονται οτι είναι διαφορετικά...

Δεν μπορώ να σου απαντήσω σε κάτι που δεν βλέπω.

Όμως δεν έχεις να χάσεις και τίποτα να το προσπαθήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.