Jump to content



USB extension cable


Recommended Posts

Αν χρησιμοποιεις επεκτατικο καλωδιο (για να μην σκυβω πισω απο τον υπολογιστη για να κουμπωνω) επηρεαζει καθολου τις ταχυτητες μεταφορες καθως και το ρευμα που περνουν οι δισκοι (οσον αφορα τους 2.5")?

Link to comment
Share on other sites

Αν χρησιμοποιεις επεκτατικο καλωδιο (για να μην σκυβω πισω απο τον υπολογιστη για να κουμπωνω) επηρεαζει καθολου τις ταχυτητες μεταφορες καθως και το ρευμα που περνουν οι δισκοι (οσον αφορα τους 2.5")?

Στην πράξη έχω δει ότι επηρεάζει και το ρεύμα και την ταχύτητα των δεδομένων... πχ, στα ρεύματα, έχω τεστάρει 1, 2 και 4 μέτρα καλώδιο για φόρτιση κινητού. Στο 1 μέτρο ήταν φυσιολογική usb φόρτιση.. Στα άλλα καλώδια ο χρόνος φόρτισης ανέβηκε δραματικά. Τα ίδια και με την ταχύτητα των δεδομένων... Στο 4άρι, ανάλογα την συσκευή, μπορεί ο υπολογιστής να μην την έβλεπε καν. Φαντάζομαι και αυτός είναι ο κύριος λόγος που όλοι οι εξωτερικοί σκληροί έχουν τόσο μικρά usb καλώδια.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο είναι το μέγιστο θεωρητικό μήκος για μεταγωγή δεδομένων;;

Μόνο για τα data, όχι το ρεύμα.

5 μέτρα, θεωρητικά.

Αν θες περισσότερο, παίζουν τα active usb, ή μπορεί να γίνει χρήση usb hub με εξωτερική τροφοδοσία ρεύματος, σαν repeater.

Link to comment
Share on other sites

5 μέτρα, θεωρητικά.

Αν θες περισσότερο, παίζουν τα active usb, ή μπορεί να γίνει χρήση usb hub με εξωτερική τροφοδοσία ρεύματος, σαν repeater.

Θέλω να τραβήξω USB στο σαλόνι μου από το HTPC στο καναπέ δίπλα. 15 μέτρα καλώδιο γύρω γύρω. Έλεγα να βάλω δικτύου και να περάσω τα data μόνο και στο καναπέ δίπλα που έχω μπρίζα να βάλω ένα hub. Αλλά νομίζω ότι τα data έχουν κάποιο περιορισμό σχετικά με το delay.

Στο wikipedia λέει το εξής "USB2 high-speed (480 Mbit/s) uses transactions within each micro frame (125 µs)".

Link to comment
Share on other sites

Οπως λεει και το παιδι ποιο πανω , 5 μετρα θεωρητικά, και παντα ανάλογα την συσκευή και ποσο ποιοτική ειναι η επέκταση . εχω δει και 2 5αρια να παίζουν σε στικακι wifi. το θεμα ειναι οτι οι απώλειες ειναι δραματικές . Ξέρω οτι υπάρχουν ενισχυμένα καλώδια που θεωρητικά δεν χανουν .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.