Jump to content



Mobo για 4790k


Recommended Posts

Την Sabertooth θα κοίταζα (έχει και 5 χρόνια εγγύηση, m.2 κ.λπ.), αλλά αν υπάρχει περιθώριο στα χρήματα θα κοιτούσα και την hero. Από Gigabyte θα κοίταζα αυτήν https://www.skroutz.gr/s/4985418/Gigabyte-Z97X-UD5H-BK.html με m.2, eSata και 8 sata 3.0. Από εγγύηση και αυτή 5 χρόνια.

Αν δεν ενδιαφέρει πολύ το oc και ο αριθμός των sata ports υπάρχουν και φθηνότερες αξιοπρεπείς λύσεις. Μένουν και χρήματα για καλή ψύκτρα.

Link to comment
Share on other sites

Διότι τα λεφτά τα έχω τώρα και αν περιμένω δεν ξέρω για πόσο θα τα κρατήσω.

Έχε κατά νού και κάτι ευκαιριούλες από Χ79 που θα αρχίσουν να παρουσιάζονται. Δες π.χ. εδώ Μεταχειρισμένο - Asus Rampage IV Extreme X79 + Intel Core i7 4960X ES - Insomnia.gr. Δεν κάνω διαφήμιση. Παράδειγμα είναι. Πρόκειται να δώσεις 550€ για επεξεργαστή και μητρική. Θα αρχίσουν να πωλούνται από εδώ και πέρα τέτοια σετ. Εχθές είδα και 3930Κ στα 280€.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ευκαιριουλες..Και αυτοι για χ99+5820Κ θα πανε λογικα.

Προκειται για 6-πυρηνο κοντα στα 350€(το 400€ ακριβα μου ακουγονται) και μητρικες αντιστοιχες των παλιων (σε τιμες).

Μη τους χρυσωσετε...κριμα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Έχε κατά νού και κάτι ευκαιριούλες από Χ79 που θα αρχίσουν να παρουσιάζονται. Δες π.χ. εδώ Μεταχειρισμένο - Asus Rampage IV Extreme X79 + Intel Core i7 4960X ES - Insomnia.gr. Δεν κάνω διαφήμιση. Παράδειγμα είναι. Πρόκειται να δώσεις 550€ για επεξεργαστή και μητρική. Θα αρχίσουν να πωλούνται από εδώ και πέρα τέτοια σετ. Εχθές είδα και 3930Κ στα 280€.

Ναι δεν αντιλέγω γι'αυτές τις προσφορές. Συγκεκριμένα αν είχε εγγύηση ο 4960 θα το σκεφτόμουν σοβαρά. Σκέφτομαι επίσης και το ενδεχόμενο να κάνω λίγη υπομονή μέχρι Νοέμβρη (τότε δεν κυκλοφορούν οι νέας γενιάς intel;; ).Θα πάρω και σύντομα την gtx 780 και έλεγα μήπως τα πάρω όλα μαζί..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ευκαιριουλες..Και αυτοι για χ99+5820Κ θα πανε λογικα.

Προκειται για 6-πυρηνο κοντα στα 350€(το 400€ ακριβα μου ακουγονται) και μητρικες αντιστοιχες των παλιων (σε τιμες).

Μη τους χρυσωσετε...κριμα ειναι.

Να πάνε σε Χ99+5820Κ και να πουλάνε το θηρίο από τώρα; Και στο ενδιάμεσο τί θα έχουν; Νομίζω αργεί ακόμα το 2011-3, έτσι δεν είναι; Δεν ξέρω, 680€ για σετ επεξεργαστή-μητρικής που σήμερα κάνει 1250€ περίπου ως καινούργιο, ευκαιρία μου φαίνεται. Ο 5820Κ αναμένεται να είναι καλύτερος από τους σημερινούς mid range 6πύρηνους, όπως 4930Κ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχουν θηρια..μονο high end επεξεργαστες και ως τετοιοι κρατανε λιγους μηνες μονο.

Μετα απο σεπτεμβρη οι αγγελιες που βλεπεις θα πεσουν στο μισο.

Ενα 10% να μη το εχουν πανω σε clock2clock?(με 4930K ..ελεω αρχιτεκτονικης αντιστοιχη διαφορα 3770Κ με 4770Κ δλδ)

Nα μην εκμεταλευτουν και το native pci 3.0 x4 m.2 slot του χ99?

Aπο τωρα που μιλαμε εχει ηδη τιγκαρει και αυτο και απλα θα πεφτουν οι τιμες πλεον.

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

O 4960X είναι ο κορυφαίος εμπορικός επεξεργαστής αυτήν την στιγμή που μιλάμε. Μετά πάμε στους Xeon. Για αυτό είπα "θηρίο". Δεν νομίζω ο 5820Κ να είναι καλύτερος από αυτόν. Είναι πολύ μεγάλη η ψαλίδα. Απο τον 4930Κ, να δεχτώ την εκτίμηση ότι έτσι θα είναι.

Τέλος πάντων. Φιλολογικά όλα αυτά. Στο δικό μου φτωχό μυαλό ένας επεξεργαστής των 900€ με μια μητρική των 350€ να πωλούνται 680€ μου φάνηκε ευκαιρία. Το αν θα φτηνύνουν κι άλλο, δεν ξέρω. Εδώ ακόμα κρατάνε τιμές κάτι παλιότεροι 980Χ. Αν είναι, πρέπει να βιαστώ να σπρώξω τον 3770Κ όσο προλαβαίνω...:blink:

Έγινε επεξεργασία από pnick
Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που το συνηθες ειναι να κανεις oc σε αυτους τους επεξεργαστες ...ολοι ειναι θηρια.Αν μεινουμε σε νορμαλ ψυξεις..αερας βαρια νερο..λιγο πολυ στα ιδια mhz θα πανε..με τη πλαστιγγα να γερνει στον νεοτερο (ελεω ipc).

Η αρχικη τιμη αγορας ειναι ανευ σημασιας..Λογικα παιζει να βρεις και fx-60 να τον δινουν κοψοχρονια πλεον(ουτε 50€ δεν αξιζει να τον παρεις) αν και καποτε εκανε και αυτος 1000€.

Κοινως οπως εχει 1000ειπωθει ..το hiend κραταει λιγο καιρο την αξια του.

εδιτ

Αν είναι, πρέπει να βιαστώ να σπρώξω τον 3770Κ όσο προλαβαίνω...:blink:

Αν σου λειπουν και χρειαζεσαι επιδοσεις απο παντου..καντο.Αλλιως δεν κερδιζεις κατι το ιδιαιτερο.Περα απο benching/rendering δε παει καπου αλλου το μυαλο μου που θα τους χρειαστεις.

Απλα περιμενε να φθηνυνουν και oi ddr4.. και αποφασιζεις μετα:p

Προφανως αν εχεις τα λεφτα και το χρονο να αλλαζεις πλατφορμα συχνα-πυκνα...why not.

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάποια ανάγκη να τον αλλάξω τώρα. Απλά σκέφτομαι την απαξίωση που θα έχει σε 6 μήνες από τώρα. Τώρα μπορώ να τον δώσω 280€ μαζί με την μητρική. Τότε τί θα πιάνει; Λεφτά δεν υπάρχουν, αλλά σκέφτεσαι καμιά φορά ότι κάτι πρέπει να δίνεται την καλύτερη στιγμή, γιατί λεφτά ούτε αύριο θα υπάρχουν...:smoke: (εκτός αν είσαι ο bravo Giorgo)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ευκαιριουλες..Και αυτοι για χ99+5820Κ θα πανε λογικα.

Τελικά, από ό,τι είδα δείγμα από review είναι. Γράφει ES και για αυτό δεν έχει εγγύηση. Είπα κι εγώ... Τρελάθηκε ο άνθρωπος;

Link to comment
Share on other sites

Τί χρήση κάνεις; Εκτός από gaming ασχολείσαι με κάτι άλλο; Με βαριά προγράμματα επεξεργασίας ας πούμε; Και αν ναι, ερασιτεχνικά;

Κοίτα η σχολή μου είναι τέτοια όπου απ'τα επόμενα εξάμηνα θα χρησιμοποιώ και "βαριά" προγράμματα. Μέχρι τώρα όμως δεν..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.