Jump to content



πρόβλημα με projector/ "χιονάκια"


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Μήπως υπάρχει κάποιος που θα μπορόυσε να με διαφωτίσει στο εξής ερώτημα μου? : O projector μου ενώ προβάλει κανονικά δείχνει χιονάκια παράλληλα σε ολο το εύρος της προβολής, τι φταίει? θέλει μήπως αλλαγή λάμπας? η μάρκα του είναι acer x1130dlp. Αν όντως θέλει αλλαγή λάμπας αξίζει τον κόπο ή να πάρω καινούριο ?

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

καινούριο πρότζεκτορ αντί να αλλάξεις λάμπα;! τι λες ρε μαν οθ λάμπες είναι αναλωσιμες σε αυτά...

δε νομίζω ότι φταίει η λάμπα (δεν εχω εμπειρία βέβαια) (πολλές φορές το γράφουν με μήνυμα)

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, απ' ότι κατάλαβα από την περιγραφή σου το πρόβλημά σου (και δικό μου πριν λίγο καιρό βέβαια...) είναι ότι υπάρχει σκόνη στους εσωτερικούς καθρέφτες και τον φακό σου.

Άν πιάνουν τα χέρια σου άν όμως εε... μπορείς να τον ανοίξεις και να καθαρίσεις όλα αυτά τα σημεία που ανέφερα προηγουμένως.

Μετά απο αυτό θα τα βλέπεις τζάμι.

Στην δική μου περίπτωση το πρόβλημα αυτό δημιουργήθηκε απλά επειδή τον κατέβασα να τον καθαρίσω εξωτερικά και φυσώντας τον μπήκε και άλλη σκόνη. Διπλή ταλαιπωρία επειδή τον έχω στο ταβάνι , χρειάστηκε να τον ξανακατεβάσω και να τον λύσω ολοκληρωτικά για να καθαριστούν τα πάντα από μέσα.

Σου εφιστώ την προσοχή στην ταινία των χρωμάτων και βέβαια σε όλους του καθρέφτες, επίσης μην ακουμπίσεις την λάμπα με γυμνά χέρια αλλά γενικά αν θες να την "γυαλίσεις" λίγο μόνο με μαλακό πανί ίσα ίσα να απομακρίνεις την σκόνη από πάνω.

Κατά τα άλλα δεν νομίζω να αντιμετωπίσεις ιδιαίτερη δυσκολία.

Αν δεν είσαι σίγουρος όμως ότι θα τα καταφέρεις απευθύνσου σε κάποιον ειδικό.

Έγινε επεξεργασία από kazaboy
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.