Jump to content



Περίεργο πρόβλημα με την ταχύτητα του Internet.


Ilias83

Recommended Posts

Αντιμετωπίζω ένα περίεργο πρόβλημα με τον υπολογιστή μου, το οποίο έχει αρχίσει να γίνεται ενοχλητικό τον τελευταίο καιρό.

Η normal ταχύτητα που συνήθως έχω είναι 7.5Mbps πάνω κάτω.

Αυτό σε όποιον υπολογιστή στο σπίτι και αν μετρήσω (3 + 1 Laptop), όπως επίσης και στα 2 κινητά και στην τηλεόραση και στο Home Theater.

Όλα συνδέονται μέσω ενός Router Netgear R7000.

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω όμως αφορά αποκλειστικά έναν και μόνο υπολογιστή (που τυχαίνει να είναι και ο προσωπικός μου).

Σε τυχαίες στιγμές η ταχύτητά μου πέφτει στο 1.5Mbps και μένει σταθερά εκεί, ενώ την ίδια στιγμή όλες οι άλλες συσκευές έχουν κανονικότατη ταχύτητα.

Δεν αφορά συνεπώς τον πάροχό μου.

Όταν μιλάω για σταθερά, εννοώ πως στη μέτρηση π.χ. στο speedtest.net το γράφημα δεν έχει καθόλου πάνω και κάτω, σαν κάτι να με κόβει εκεί.

Έχω αλλάξει 2 κάρτες Wi-Fi USB TP-Link και πρόσφατα αγόρασα μία PCIe Gigabyte GC-WB867D-I.

Παρά το γεγονός πως συνδέεται με το Router με ταχύτητα συνήθως 525Mbps η ταχύτητα του Internet παραμένει σταθερά αργή.

Επανέρχεται σε τυχαία φάση μόνη της και πάντα σιγά σιγά ανά 0.5Mbps.

Δεν είναι θέμα Hardware, αφ' ενός γιατί έχω δοκιμάσει 3 διαφορετικές κάρτες με την ίδια συμπεριφορά και αφ' ετέρου γιατί το DLNA δουλεύει σωστά και ο υπολογιστής μπορεί να κάνει Stream στην τηλεόραση κανονικότατα ταινίες των 25GB.

Έχω τσεκάρει εκτεταμένα για Malware ή οτιδήποτε τέτοιο και δεν υπάρχει κάτι.

Επιπλέον το πρόβλημα υπήρχε πριν και μετά από format.

Ειλικρινά ψάχνω στο internet αρκετό καιρό και δεν έχω βρει κάτι.

Είμαι ένα τσακ πριν δοκιμάσω άλλο λειτουργικό.

Αν έχετε οποιαδήποτε ιδέα παρακαλώ ενημερώστε με.

Link to comment
Share on other sites

Aν συνδεθείς ενσύρματα από τον προσωπικό σου υπολογιστή που εμφανίζει το πρόβλημα στο router συνεχίζει να το κάνει?

Η αλήθεια είναι πως δεν έχω δοκιμάσει καθώς το Router είναι αρκετά μακριά.

Link to comment
Share on other sites

Όταν εμφανιστεί το πρόβλημα αν μπεις στο Interface του router εκείνη την στιγμή και δεις τις πληροφορίες της γραμμής τα δεδομένα είναι τα ίδια με αυτά που αναφέρεις?Δηλαδή η πτώση στην ταχύτητα υπάρχει και στην σελίδα του router?

Επίσης δεν υπάρχει και κανένας άλλος client συνδεδεμένος εκτός από τις συνήθεις συσκευές σου στο router?

Υποθέτω δοκίμασες να είναι συνδεδεμένος μόνο ο προσωπικός σου υπολογιστής και τίποτα άλλο πάνω στο router ασύρματα (τηλεόραση,κινητό ή laptop) και πάλι εμφάνισε το πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, πτώση ταχύτητας δεν υπάρχει στην σελίδα του Router.

Και φυσικά έχω δοκιμάσει πολλές φορές απομονώνοντας τον υπολογιστή μου και μόνο κλείνοντας οτιδήποτε άλλο μπορεί να απασχολεί το internet για να δω αν οφείλεται σε αυτό.

Τέλος θυμήθηκα πως έχω δοκιμάσει με απλό καλώδιο Ethernet και δεν είχα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Στις ασύρματες κάρτες δικτύου έβαζες σαν drivers του κατασκευαστή ή κάποιον της microsoft?

Επίσης έχεις κανένα firewall στο pc?Όταν το πρόβλημα εμφανίζεται το network utilization πως είναι? Για να το δεις αυτό ανοίγεις το resource monitor και πας στο Network tab.Βλέπεις τίποτα περιέργο κάτι που να στέλνει μεγάλη κίνηση στο network?

Ξανακοίταξε μια τα καλώδια επίσης.Δοκίμασε και απο κανένα live linux cd.

Link to comment
Share on other sites

Έχω Comodo, το κάνει και με και χωρίς αυτό.

Drivers βάζω του κατασκευαστή (TP-Link και Gigabyte αντίστοιχα)

Sto Resource Monitor, όλα φυσιολογικά. Τρέχουν svchost.exe, System (με ελάχιστα B χρήσης συνολικά) πέρα από το Chrome.

Επίσης το ίδιο γίνεται είτε τρέξω Speedtest από τον IΕ.

Καλώδια δεν έχω να κοιτάξω.

Για linux θα κοιτάξω άμεσα. Μέσα στις σκέψεις είναι πως με την συγκεκριμένη εγκατάσταση Win7 (είναι Original MSDN) νομίζω πως είχα πάντα πρόβλημα με το δίκτυο.

Σκέφτομαι να πάω σε Win8.1, απλά δεν είμαι να αγοράζω αυτή τη στιγμή λειτουργικά και έχω χρόνια να χρησιμοποιήσω σπασμένα (οπότε δεν μου κάθεται καλά ούτε για δοκιμή).

Link to comment
Share on other sites

Μόλις επέστρεψα σπίτι και τρέχω Ubuntu από USB. (Έχω πάντα μια έτοιμη εγκατάσταση σε ένα USB μου)

Φυσικά όλα δουλεύουν άψογα και η ταχύτητα internet είναι σταθερότατη στο 7.82 όπως και σε όλες τις υπόλοιπες συσκευές.

Θα δοκιμάσω άλλη εγκατάσταση Win από άλλο δισκάκι όταν βρω κάτι αυθεντικό και επανέρχομαι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εν τέλη δοκίμασα με άλλη έκδοση Win 7 και με μια δανεική κόπια Win 8.1 χωρίς να την ενεργοποιήσω και δουλέυουν άψογα.

Κάποιο θέμα είχε η MSDN έκδοση των Win7 που είχα λογικά...

Τέλος καλό, όλα καλά.

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια nucleus.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.