Jump to content



Ξερει κανεις αν υπαρχει μητρικη s939...


Chosen

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από enduracell [Σήμερα, στις 15:44]

φαίνεται ήπιες πολύ ψες, οπότε δε σε παρεξηγώ :p

Ναι το τσάι ήταν πολύ βαρύ! :p Δεν φταίω εγώ πάντως. Παρασύρθηκα από την σελίδα της Anus: http://www.asus.com/products/mb/socket754/k8s-mx/overview.htm

Link to comment
Share on other sites

καλά τι βλάκες? έχουν βάλει μια PCIe 1x και δε έχουν βάλει 16x, πολύ φοβάμαι μην είναι χώμα το AGP (το έχουν βάλει πάνω σε κανένα PCI ή δε ξέρω γω)

τελικά έχεις δίκιο Βασίλη το mobo υποστηρίζει κανονικά DC :p

Link to comment
Share on other sites

Eγω θα σου προτεινα την MSI με το ATi express 200 chipset, φαινεται πολυ καλο. Απο τελη δεκεμβριου θα ειναι διαθεσιμο.

http://www.monarchcomputer.com/Merchant2/merchant.mv?Screen=PROD&Store_Code=M&Product_Code=110473&Category_Code=A64MB

Και αυτην εδω την foxconn http://www.overclockers.co.uk/acatalog/copy_of_FoxConn.html

Link to comment
Share on other sites

Ωραια, ας διευκρινησω κατι εδω: πρεπει αμεσα (και εννοω σημερα-αυριο) να εχω ενα πισακι να στησω Exchange Server 2003 για να φρεσκαρω και να αναπροσαρμοσω τις γνωσεις μου απο τα 2000 που ειχα κανει εκπαιδευση.

Αυτη η δουλεια δεν μπορει να γινει στο λαπτοπ, πρεπει να γινει σε 2ο πισι. Η ευκολη/γρηγορη λυση λεγεται ECS+Celeron και ολα οnboard και καθαριζουμε με 300.

Το θεμα ειναι οτι θελω να παρω κατι για να μεινει κι ολας και οταν επιστρεψω στην εργαζομενη ρουτινα, να το σπρωξω στην αδερφουλα που παλευει με τον ΡΙΙΙ 550 και να σφιξω ενα Shuttle 939.

Αρα, ειμαι σιγουρα στο Antec και αναμεσα στην MSI με το NF3 και την ASUS με το SiS.

Καμια τελευταια ιδεα πριν το ριξω κορονα-γραμματα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Σήμερα, στις 09:50]

Ωραια, ας διευκρινησω κατι εδω: πρεπει αμεσα (και εννοω σημερα-αυριο) να εχω ενα πισακι να στησω Exchange Server 2003 για να φρεσκαρω και να αναπροσαρμοσω τις γνωσεις μου απο τα 2000 που ειχα κανει εκπαιδευση.

Αυτη η δουλεια δεν μπορει να γινει στο λαπτοπ, πρεπει να γινει σε 2ο πισι. Η ευκολη/γρηγορη λυση λεγεται ECS+Celeron και ολα οnboard και καθαριζουμε με 300.

Το θεμα ειναι οτι θελω να παρω κατι για να μεινει κι ολας και οταν επιστρεψω στην εργαζομενη ρουτινα, να το σπρωξω στην αδερφουλα που παλευει με τον ΡΙΙΙ 550 και να σφιξω ενα Shuttle 939.

Αρα, ειμαι σιγουρα στο Antec και αναμεσα στην MSI με το NF3 και την ASUS με το SiS.

Καμια τελευταια ιδεα πριν το ριξω κορονα-γραμματα?

NAI.........γράμματα..........:tomato:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Σήμερα, στις 09:50]

Ωραια, ας διευκρινησω κατι εδω: πρεπει αμεσα (και εννοω σημερα-αυριο) να εχω ενα πισακι να στησω Exchange Server 2003 για να φρεσκαρω και να αναπροσαρμοσω τις γνωσεις μου απο τα 2000 που ειχα κανει εκπαιδευση.

Αυτη η δουλεια δεν μπορει να γινει στο λαπτοπ, πρεπει να γινει σε 2ο πισι. Η ευκολη/γρηγορη λυση λεγεται ECS+Celeron και ολα οnboard και καθαριζουμε με 300.

Το θεμα ειναι οτι θελω να παρω κατι για να μεινει κι ολας και οταν επιστρεψω στην εργαζομενη ρουτινα, να το σπρωξω στην αδερφουλα που παλευει με τον ΡΙΙΙ 550 και να σφιξω ενα Shuttle 939.

Αρα, ειμαι σιγουρα στο Antec και αναμεσα στην MSI με το NF3 και την ASUS με το SiS.

Καμια τελευταια ιδεα πριν το ριξω κορονα-γραμματα?

Πάρε το Aria σίγουρα (:inlove: ) και όποια από τις δύο μητρικές έχει τουλάχιστον τα βασικά για o/c.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vdeseris

Πάρε το Aria σίγουρα (:inlove: ) και όποια από τις δύο μητρικές έχει τουλάχιστον τα βασικά για o/c.

Μαλλον κατεληξα, αλλα δεν μπορω να βρω τον Παρη πουθενα (πρεπει να κανω τις αγορες σημερα).

Ξερετε κανα μαγαζακι Θεσσαλονικη με Antec, και ας ελπισουμε και ετοιμοπαραδοτα;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Σήμερα, στις 11:04]

Μαλλον κατεληξα, αλλα δεν μπορω να βρω τον Παρη πουθενα (πρεπει να κανω τις αγορες σημερα).

Ξερετε κανα μαγαζακι Θεσσαλονικη με Antec, και ας ελπισουμε και ετοιμοπαραδοτα;

Zeroone. Σε ποιο mobo κατέληξες?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vdeseris

Zeroone. Σε ποιο mobo κατέληξες?

Αν βρω τον Παρη και αυτος βρει την MSI K8NM-FISR στην Θεσσαλονικη, αυτην. Αν τον εχει στο μαστιγωμα ο Αγιος Ανθρωπος, μαλλον την ASUS με το SiS και θα αλλαξω το title μου στο φορουμ σε "Πειραματοζωο"...

S754 & Dual channel?! Μας βλεπω για πολλα κλαμματα...

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι κατάλαβα το chipset της SiS υποστηρίζει και dual channel επεξεργαστές (αφού είναι και για 939) και οι λαμάδες το βάλανε στα έξτρα. Επίσης το board της Assrock με το ίδιο chipset με ανταπτορα παίρνει 939 (dual channel φυσικά)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

Αν βρω τον Παρη και αυτος βρει την MSI K8NM-FISR στην Θεσσαλονικη, αυτην. Αν τον εχει στο μαστιγωμα ο Αγιος Ανθρωπος, μαλλον την ASUS με το SiS και θα αλλαξω το title μου στο φορουμ σε "Πειραματοζωο"...

S754 & Dual channel?! Μας βλεπω για πολλα κλαμματα...

Δεν γινεται να ειναι dual channel αφου το δευτερο καναλι ειναι πανω στον επεξεργαστη 939 pins vs 1 channel 754 pins. Mαλλον τυπογραφικο λαθος ειναι. :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από soki [Σήμερα, στις 15:51]

Δεν γινεται να ειναι dual channel αφου το δευτερο καναλι ειναι πανω στον επεξεργαστη 939 pins vs 1 channel 754 pins. Mαλλον τυπογραφικο λαθος ειναι. :)

Ειναι "σχεδον" τυπογραφικο λαθος: το συγκεκριμενο τσιπακι υποστηριζει και 939/Dual channel, απλα η συγκεκριμενη υλοποιηση ειναι 754 και δεν συνεφερε στην ASUS να βγαλει αυτο το ωραιο "Dual channel support" απο τα specs... ;)

Anyway, η αγορα εγινε, βρεθηκε η τελευταια stock S754 mATX μητρικη στη ΝΑ Ευρωπη και ειναι αυτη

VIA, ξε-VIA, δεν βρηκα αλλη 754 mATX οποτε μια χαρα ειναι και ελπιζω να δουλευει. Απο μια ματια στο manual, δεν ειδα στο BIOS Vcore adjustment, παρ'ολο που ειχε FSB adjustment 200-280MHz... Δε γαμεις, αφου βρεθηκε...

Περιμενωντας επεξεργαστη λοιπον, το μονο που εχω να πω ειναι οτι "η μητρικη γαμαει" (Copyright 2004 JimK)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

Περιμενωντας επεξεργαστη λοιπον, το μονο που εχω να πω ειναι οτι "η μητρικη γαμαει" (Copyright 2004 JimK)

LOOOOOOOOOOL

μη στεναχωριέσαι μικρέ Chosenάκο ας μην έχει Vcore κοίτα να πάρεις 0.6 ανεβαίνουν με default ρεύμα απαλά 2500-2600 ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.