Jump to content



Καλωδιο UTP 10m outdoors


Recommended Posts

Ειμαι αναγκασμενος να περασω 2 καλωδια Ethernet CAT6 εξωτερικα του σπιτιου, και θελω να μου πει κανενας γνωστης τι να παρω και σε τι τιμη....

Βασικα χρησιμοποιω εναν HDMI extender μεσω 2 καλωδιων UTP ο οποιος δουλευει αψογα αυτη τη στιγμη με 15m CAT6 καλωδια. Ομως πρεπει να αυξησω την αποσταση περιπου στα 22m και μαλλιστα απο το εξτρα μηκος, τα περιπου 5-7m θα ειναι και εκτος σπιτιου εκτεθειμενα στα καιρικα φαινομενα... Οποτε εχω αγορασει 2 cat6 couplers για να μπορεσω να χρησιμοποιησω και τα υπαρχοντα 15μετρα καλωδια μου, και θελω να συνδεσω πανω στα couplers αλλα 2 10μετρα Cat6 για συνολικο μηκος 25m.

Επειδη γνωριζω οτι ενα μεγαλο τμημα τους θα ειναι εξωτερικα του σπιτιου, δε ξερω αν υπαρχουν cat6 με τετοια προβλεψη απο μονα τους, αλλα και επειδη θα ειναι 2 καλωδια και οχι 1, σκεφτομαι πως ετσι και αλλιως ισως αξιζει να τους δημιουργησω απο μονος μου μια "μονωση" απο θερμοσυστελομενο ετσι ωστε να φαινονται και σαν 1 καλωδιο εξωτερικα...

Τι λετε? Και τι να παρω για να βγει οικονομικα και σωστα?

Link to comment
Share on other sites

με εψησε, και η τιμη ειναι λογικη.... ομως βγαινει σε cat6? Δε θελω να τα μπλεξω στον coupler επειδη το αλλο ειναι cat6, και επειδη ο extender για να δωσει ανετα 1080p στα ~30m θελει cat6...

Link to comment
Share on other sites

Αν πας στο Σκρέκη έχει, είχα πάρει Draka Cat 7 (10-100Gbps ready), έχει θωράκιση και στο ζεύγος, και στο σύνολο.

Υπάρχει και σε Central, που και αυτή είναι κορυφαία.

Η τιμή είναι 0.7 το μέτρο (από όσο θυμάμαι) αλλά αν έχεις σκοπό να κάνεις εγκαταστάσεις πάρε όλη τη κουλούρα.

Home

και info εδώ:

http://www.central-telecom.gr/product.php?product_ID=_1711163-1

Να προσέξεις μόνο το πάχος, AWG24 με AWG27. Αν το πας σε patch panel δεν έχεις θέμα και AWG24 να είναι, αλλά για να το τερματίσεις σε βύσμα ζήτα AWG25-27.

Προυπόθεση για να δουλέψει είναι να έχεις μεταλικά βύσματα και πριζάκια. (έστω ftp ready)

Έγινε επεξεργασία από Pokemon640
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι πολυ σχετικος με αυτα και υπερφορτωθηκα...

Το termination θα πρεπει να γινει σε απλο βυσμα (πλαστικο) που θα κουμπωσει απο τη μια μερια στον transmitter του extender και απο την αλλη σε ενα φτηνιαρικο cat6 coupler, συγκεκριμενα αυτο :

VALUELINE VLCP89010B RJ45 COUPLER UTP CAT6 - ACCESSORIES -

θελω να παρω 2 καλωδια 10 μετρων που θα συνδεθουν οπως ειπα πριν. Οποτε ουτε κουλουρα παιζει να παρω για τοσο μικρο μηκος, ουτε θελω να μπλεξω να κανω μονος μου το termination αφου δεν εχω εργαλεια... Θα ηθελα ειτε να παρω ετοιμα 10μετρα ειτε να παω καπου και να μου κοψει τα 2 10μετρα απο κουλουρα και αν κανει επι τοπου το termination...

Με αυτα τα δεδομενα, τι προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

να στο κάνει στο μαγαζί το termination αφού δεν έχεις τα εργαλεία.

και μούφα θα πάρεις μεταλική (ftp) όχι πλαστική. Για να δουλέψει η θωράκιση (ground).

Καλύτερο είναι να έχεις 1 20μετρο παρά 2 10μετρα με μούφα αν έχεις σκοπό να βάλεις 1 PC.

Έγινε επεξεργασία από Pokemon640
Link to comment
Share on other sites

τα 2 10μετρα δεν θα συνδεθουν μεταξυ τους αλλιως ενοειται θα επαιρνα 20μετρο. Απλα ο extender χρειαζεται 2 καλωδια για να δουλεψει. Χρειαζομαι 25 μετρα μηκος και εχω ηδη 2 15μετρα, οποτε οι μουφες ειναι για να γινουν αυτα τα 15μετρα 25 μετρα, και μιας και ατα μονο θα ειναι εκτεθειμενα εκτος σπιτιου, γι'αυτο το ψαχνω να εχουν καποια προστασια...

Ομως δεν ξερω ποσο νοημα εχει να ειναι μεταλικη η μουφα απο τη στιγμη που τα υπαρχοντα 15μετρα ειναι πλαστικα, και ο extender (απο τον οποιο θα ξεκινανε τα 10μετρα) ειναι και αυτος πλαστικος...

Link to comment
Share on other sites

Γενικα καλο ειναι να απογευγεται η μουφα, διοτι δινει παρασιτα και αποδυναμωνει το σημα. Καλυτερα παρε απο την αρχη 2χ25αρια με μεταλικα ακρα (αν χρειαζεται) ωστε να εισαι σιγουρος οτι οι απωλειες θα τεινουν στο 0.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα καλο ειναι να απογευγεται η μουφα, διοτι δινει παρασιτα και αποδυναμωνει το σημα. Καλυτερα παρε απο την αρχη 2χ25αρια με μεταλικα ακρα (αν χρειαζεται) ωστε να εισαι σιγουρος οτι οι απωλειες θα τεινουν στο 0.

Φοβαμαι οτι θα ξεφυγω πολυ οικονομικα... Απο τη στιγμη που εχω τα 15μετρα ηδη και ειμαι ευχαριστημενος με αυτα (δεν ειναι και no-name, Lindy ειναι, χωρις να ξερω ποσο καλη ειναι η μαρκα αφου δεν ειμαι στο χωρο, νομιζω θεωρουνται ικανοποιητικης ποιοτητας), και απο την αλλη αν παω σε 25μετρα δεν θα μπορεσω να δωσω το κατι παραπανω για την εξωτερικη weatherproof θωρακιση κλπ....στα 10μετρα εχω την πολυτελεια να πληρωσω κατι παραπανω για αυτο, και ουτως η αλλως μονο τα 4-5 μετρα θα ειναι εκτεθειμενα εκτος σπιτιου, να εχω πληρωσει συνολικα 50μ θωρακισμενου καλωδιου για 8μ εκτεθειμενα?

Μια απλη μουφα που ενωνει 8χαλκινα pins θα επηρεασει τοσο?

Link to comment
Share on other sites

Περασα πριν λιγο απο εναν Καυκα να δω τι εχει απο UTP, και κατ'αρχην μου εκανε αρνητικη εντυπωση οτι μπορουσε να μου κοψει οσο ηθελα, αλλα ΔΕΝ εκανε αυτος termination στο μαγαζι... Πενσα δεν εχω οποτε no-GO...

Αποκει και περα ειχε καλες τιμες αλλα αμφιβολο προϊον. Μου εδωσε μια τιμη για external UTP cat6 μονο 0.41/m ...αλλα δεν ηξερε μαρκα, ηταν μου ειπε "οτι φερνουν"...

Για εσωτερικο UTP cat6 ειχε ενα panduin μαλλον πιο ποιοτικο που ηταν και ακριβοτερο, στα 0.49ε/m...

Το καλο ειναι πατως οτι πηρα τις cat6 μουφες και εκανα τωρα δοκιμη και παιζει μια χαρα με δικο μου cat6 25m...

Οποτε δε ξερω, να εμπιστευτω το φτηνο external cat6 του καυκα και να παρω και ενα crimping tool? (καμια προταση για φτηνο τετοιο?) ή να ψαξω απο αλλου?

Καναλι/σωληνα παντως εξωτερικα το απορριπτω γιατι ειναι τρελος μπελας για διαφορους λογους...

Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει αυτου το καυκα εκτεθειμενο, και μετα απο 4 χρονια το πλαστικο περιβλημα καηκε απο τον ηλιο και εσπαγε σε κομματακια.

αυτο το φανταζομαι....

αλλα υπαρχουν αντικειμενικοι λογοι για τους οποιους δεν μπορω να βαλω καναλι...

Μπορει να γινει μονωση με καποιο θερμοσυστελομενο που να την εχω ετοιμασει πρωτου βγαλω τα καλωδιο εξω? Θα με βολευε μια τετοια λυση και στο οτι επειδη ειναι 2 καλωδια θα γινοντουσαν "ενα"...

Link to comment
Share on other sites

κανά ευρώ το μέτρο... το θέμα είναι να βρεις από μαγαζί που κόβει από κουλούρα...

μαλλον ο σπιραλ ειναι η καλυτερη λυση τελικα, ειδικα αφου δε θελω πανω απο 5 μετρα καλυψη εξωτερικα...! Και χρησιμοποιω απλα cat6 και ειμαι αρχοντας...

Καμια προταση σε τι μαγαζι να ρωτησω για τετοια? Online παιζει τιποτα γιατι δε βρισκω? Και τι διατομη Φ θα χρειαστω λες για 2 καλωδια CAT6?

Link to comment
Share on other sites

οποιοδήποτε από τα παρακάτω σου κάνει :

Viokar

Viokar

η viokar είναι από τις πιο γνωστές/διαδομένες εταιρείες στο είδος, οπότε λογικά σε οποιοδήποτε κατάστημα ηλεκτρολογικού υλικού και να πας θα έχουν. το θέμα είναι να πετύχεις μαγαζί που να κόβει από την κουλούρα (η οποία είναι 50 ή 25 μέτρα αναλόγως τη διατομή). ο καυκάς 99% δεν κόβει. εννοείται πως μπορείς αντί για viokar να πάρεις courbi, κουβίδη ή εάν έχεις ηλεκτρόραμα (λαμία και πάνω) univolt

όσον αφορά το θέμα της διατομής, εξαρτάται από το εάν περάσεις το καλώδιο με τους ακροδέκτες ή χωρίς. λογικά το νο16 θα σου κάνει, αλλά καλό θα είναι να ρωτήσεις στο μαγαζί.

Έγινε επεξεργασία από GriGas
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.