Jump to content



New router και καλη τιμη


chris2

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους

Είδα αυτό εδώ το ρουτερ και είναι καιρός να πάρω κάποιο καινούργιο. Είμαι με αυτό της hol(νομίζω ZTE είναι) ε και ψάχνω για κάτι καλύτερο. Βασικά δεν ξέρω άμα αξίζει να πάρω ένα τέτοιο ρουτερ ή ένα gigabit switch και ένα ρουτερ που να υποστηρίζει IEEE 802.11a γιατί αυτά τα δυο χαρακτηριστικά θέλω να προσθέσω στο δίκτυο του σπιτιού. Είδη υπάρχουν 2 συσκευές στο σπίτι που υποστηρίζουν IEEE 802.11a και άλλοι δυο σταθεροί που μπορούν να φτάσουν σε gigabit και λέω κρίμα είναι να μην εκμεταλλευτώ αυτές της δυνατότητες τους. Ωστόσο με ένα τέτοιο ρουτερ θα έχω καλό σήμα και σε άλλο όροφο γιατί τότε να ψάξω και για κάποιο repeiter. Για να σας δώσω να καταλάβετε το ρουτερ ή το modem ή το switch θα μπει στον κάτω όροφο οπού είναι το τηλεφωνικό καλώδιο και από εκεί ξεκινούν 2 καλώδια που πηγαίνουν στον πάνω όροφο όπου εκεί είναι και οι σταθεροί υπολογιστές. Σε αυτά τα δωμάτια πάνω θέλω να υπάρχει σήμα γιατί τώρα συνεχεία γίνονται αποσυνδέσεις, μια πιάνει μια δεν πιάνει και είναι πολύ σπαστικό. Αγορά από οπουδήποτε δεν με πειράζει αλλά όσο το δυνατών πιο οικονομικό. Εσείς τι έχετε να προτείνεται και πόσο λέτε ότι θα είναι οι ταχύτητες τόσο στο ασύρματο τόσο στο ενσύρματο.

Ευχαριστώ εκ των πρότερων

Link to comment
Share on other sites

Το είχα δει και γω αυτό το ρούτερ, καλή τιμή για τα features που προσφέρει. Gigabit, dual band, 5 νομίζω κεραίες.

Δεν έχω κάτι να σου προτείνω, άμα όμως το πάρεις πες μας την εμπειρία σου μιας και γω σε κάνα μήνα θα το πάρω λογικά.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτα που προσφέρει πρέπει καλη να είναι η τιμη του ομως εμενα με αποσχολει πιο πολυ αν θα εχω σημα και πανω και μηπως δεν μπορω να το συνδεσω στην τηλεφωνικη γραμμη.Γιατι ενα παλιο ρουτερ Annex-b δεν μπορουσα.Υπαρχει τετοια περιπτωση?Τωρα η τιμη εγινε παλι 80.Κριμα

ιμα

Link to comment
Share on other sites

Για αυτα που προσφέρει πρέπει καλη να είναι η τιμη του ομως εμενα με αποσχολει πιο πολυ αν θα εχω σημα και πανω και μηπως δεν μπορω να το συνδεσω στην τηλεφωνικη γραμμη.Γιατι ενα παλιο ρουτερ Annex-b δεν μπορουσα.Υπαρχει τετοια περιπτωση?Τωρα η τιμη εγινε παλι 80.Κριμα

ιμα

επειδή έχω το ίδιο, σε 3ωροφο στο μεσαίο όροφο και έχει σήμα παντού

πάντως δεν το έχω συνδέσει ακόμη, γιατί στα desktop που είναι πάνω θέλω σύνδεση με ethernet, αν δεν βρω way around, θα σε ενημέρωσω για πώληση :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.