Jump to content



Νέος Υπολογιστής


Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Θέλω να φτιάξω έναν νέο υπολογιστή και θα ήθελα την βοήθεια σας.Προορίζεται για χρήση κυρίως από παιδί 10 χρονών (με λίγα λόγια προς το παρόν οι μόνες απαιτήσεις έχουν να κάνουν με gaming).Τα χρήματα καλό θα ήταν να έχουν ταβάνι τα 450 Ευρώ. Επειδή όμως το κουτί που θέλω να φτιάξω θέλω να έχει προοπτικές ώστε να μπορεί να αναβαθμιστεί μετά από 2 χρόνια και έτσι έχω καταλήξει σε αυτό το στήσιμο :

Κουτί : ZALMAN Z11 PLUS BLACK -

Διάλεξα αυτό το κουτί λόγω των δυνατοτήτων που έχει ώστε να μπορεί να αντέξει ένα καλό O/C

Μητρική : MSI Z97-G43 RETAIL -

Επεξεργαστής : INTEL PENTIUM G3258 3.20GHZ LGA1150 - BOX -

Σκληρός Δίσκος : SAMSUNG MZ-7TE250BW 840 EVO SERIES SSD 250GB 2.5'' SATA3 -

Μνήμη : MUSHKIN

Τροφοδοτικό : CORSAIR VS SERIES VS450 - 450W POWER SUPPLY -

Το τελικό πόσο βγαίνει στα 505 Ευρώ, δηλαδή είμαι 50 ευρώ πάνω από το ταβάνι που έχω ορίσει. Θα ήθελα την γνώμη σας στο πως σας φαίνεται αυτό το στήσιμο και να μου προτείνεται τι θα μπορούσα να αλλάξω ώστε να κατεβάσω το budget στα 450 χωρίς να υπάρχει σημαντική μείωση στην απόδοση του συστήματος. Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

(Οθόνη ποντίκι και πληκτρολόγιο υπάρχουν, ξέχασα να το αναφέρω)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 86
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Κάρτα γραφικών δεν βλέπω. Υπάρχει ήδη;

Επίσης, για χρήση από παιδί 10 ετών για απλά παιχνίδια κ.λπ. δεν νομίζω ότι χρειάζεται κάτι εξεζητημένο, όπως π.χ. oc κ.λπ. Το oc θα χρειαστεί και καλή ψύκτρα που θα ανεβάσει ακόμα πιό πολύ το κόστος. Οικονομικότερες επιλογές μπορούν να γίνουν σε κουτί, μνήμες και ssd (ίσως δεν χρειάζεται 250άρης για τέτοιο στήσιμο), και επίσης, σε μητρική. Έχω την εντύπωση ότι ο 3258 υπερχρονίζεται και με πιό οικονομικά chipset όπως Η97, Β85 κ.λπ.

Ό,τι και να βάλεις πάντως με την καθοδήγηση των παιδιών εδώ, μη βάλεις αυτό το τροφοδοτικό. Καλύτερα να μπεί κάτι καλύτερο επάνω για να έχει και μέλλον το σύστημα που φτιάχνεις.

Link to comment
Share on other sites

Ποιά είναι η οθόνη και για τι παιχνίδια μιλάμε; Σαν γενική σκέψη θα έλεγα να πάρει κάτι τώρα και σε 3 χρόνια που θα αλλάξουν άρδην οι απαιτήσεις να αγοράσει εκ νέου cpu-gpu-mobo. Overclocking κτλ σαν αστείο μου ακούγονται.

Link to comment
Share on other sites

Ο κύριος λόγος που επιλέγω την συγκεκριμένη motherboard με αυτό τον επεξεργαστή είναι αυτός : MSI Global - Computer, Laptop, Notebook, Desktop, Motherboard, Graphics and more

Βάση του άρθρου με λίγα κλικ ο επεξεργαστής υπερσυγχρονίζεται στα 4.3 Ghz.

Κάρτα γραφικών δεν υπάρχει και δεν έχω βάλει γιατί πιστεύω ότι τον πρώτο καιρό η ενσωματωμένη θα μπορέσει να ανταπεξέλθει. Αργότερα μπορεί (Μετά από 1-2 χρόνια μπορεί να προστεθεί κάρτα γραφικών και σε συνδυασμό με το o/c στα 4.3 να μπορεί να παίξει και πιο απαιτητικά παιχνίδια. Αυτή είναι η σκέψη μου, μπορεί να κάνω και λάθος :)

Η οθόνη εάν δεν κάνω λάθος είναι μια 19 άρα Sony με Vga βύσμα

Link to comment
Share on other sites

τι θα μπορούσα να αλλάξω ώστε να κατεβάσω το budget στα 450 χωρίς να υπάρχει σημαντική μείωση στην απόδοση του συστήματος

Είναι απλό. Παίρνεις ένα φθηνότερο κουτί που κάνει ακριβώς τα ίδια με το Zalman, φθηνότερο SSD και φθηνότερη μνήμη.

Link to comment
Share on other sites

Είναι απλό. Παίρνεις ένα φθηνότερο κουτί που κάνει ακριβώς τα ίδια με το Zalman, φθηνότερο SSD και φθηνότερη μνήμη.

Για το κουτί μπορεί να το σκεφτώ αλλά και πάλι το ζαλμαν έχει 4 περισσότερα ανεμιστηράκια ενσωματωμένα. Ο κύριος λογος που το διάλεξα ήταν για το o/c του επεξεργαστή. Τώρα δεν ξέρω άμα πραγματικά κάνουν τόση διαφορά αυτά τα ανεμηστηρακια ή εάν απλά είναι για τα 'μάτια'. Εάν κάποιος με γνώσεις o/c μπορεί να με βοηθήσει, καλοδεχούμενος.

Για τον ssd βάση αυτών των charts Best SSD 2014 - 72 Charts - UserBenchmark πιστεύω οτι δεν αξίζει για 18 ευρώ να επιλεξω τον kingsto

Περισσότερο κλείνω προς το να μειώσω την μνήμη στα 4gb και να γλιτωσω 30 ευρώ αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρος.

Πάντως μπορώ να πω ότι και οι 3 προτάσεις που εθεσες ήταν αυτές που είχα στο μυαλό μου πριν γράψω αυτό το τοπικ μιας και για εμένα τα πιο σίγουρα parts σε αύτη την σύνθεση είναι η μητρική με τον επεξεργαστη

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πρέπει να κλοκαριστεί το pc του 10χρονου; Ειλικρινή απορία έχω. Κατά τα άλλα από τη μνήμη μην κόβεις. Αναφορικά με τη μητρική, δες κάποια b85 ή h97. Δεν κολλάει η μητρική να έχει διπλάσια τιμή από τον επεξεργαστή. Με τα ίδια λεφτά με τον συνδυασμό σου παίρνεις i3 + b85. Aπό ssd πάρε τον φτηνότερο, δεν υπάρχει καμία διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Ο κύριος λόγος που επιλέγω την συγκεκριμένη motherboard με αυτό τον επεξεργαστή είναι αυτός : MSI Global - Computer, Laptop, Notebook, Desktop, Motherboard, Graphics and more

Βάση του άρθρου με λίγα κλικ ο επεξεργαστής υπερσυγχρονίζεται στα 4.3 Ghz.

Αν θελεις να ανεβασεις τον επεξεργαστη, θα πρεπει να παρεις και μια καλη aftermarket ψυκτρα. Την εχεις βαλει στο budget σου?

Αν θελει παιχνιδακια, καλυτερα να πας σε amd πλατφορμα. Εχουν πολυ ανωτερες καρτες γραφικων (integrated) απο intel. Και θα σου κανει διαφορα γιατι τα fps που βγαζουν βρισκονται στο οριο playable/unplayable!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πρέπει να κλοκαριστεί το pc του 10χρονου; Ειλικρινή απορία έχω. Κατά τα άλλα από τη μνήμη μην κόβεις. Αναφορικά με τη μητρική, δες κάποια b85 ή h97. Δεν κολλάει η μητρική να έχει διπλάσια τιμή από τον επεξεργαστή. Με τα ίδια λεφτά με τον συνδυασμό σου παίρνεις i3 + b85. Aπό ssd πάρε τον φτηνότερο, δεν υπάρχει καμία διαφορά.

To pc δεν θα κλοκαριστεί αμέσως μετά την αγορά.Για τώρα αλλά και για τα επόμενα 2 χρόνια δεν πιστεύω ότι τα παιχνίδια τα οποία θα παίζει το παιδί θα χρειάζονται μεγάλη επεξεργαστική ισχύ.Έτσι και αλλιώς προς το παρόν υπάρχει κονσόλα ps2 και wii. Η σκέψη μου ήταν μετά από 1.5 χρόνο με 2 που θα αρχίσει να ζορίζεται για τα καλά ο επεξεργαστής να γίνει κάποιο o/c για κάποιο διάστημα μέχρι να γίνει η αλλαγή επεξεργαστή σε κάποιον i7 επεξεργαστή. Η όλη η σκέψη του μηχανήματος είναι να μπορεί να αντέξει για 3 με 4 χρόνια. Έτσι στην σκέψη ότι αργότερα θα γίνει αλλαγή σε i7 επεξεργαστή πιστεύω ότι είναι καλύτερα να υπάρχει μια mobo που να μπορεί να τον υποστηρίξει. Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση :)

Έγινε επεξεργασία από AimiliosK
Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις να ανεβασεις τον επεξεργαστη, θα πρεπει να παρεις και μια καλη aftermarket ψυκτρα. Την εχεις βαλει στο budget σου?

Αν θελει παιχνιδακια, καλυτερα να πας σε amd πλατφορμα. Εχουν πολυ ανωτερες καρτες γραφικων (integrated) απο intel. Και θα σου κανει διαφορα γιατι τα fps που βγαζουν βρισκονται στο οριο playable/unplayable!

Εάν έχω καταλάβει σωστά από το άρθρο της msi που έχω ανεβάσει ο επεξεργαστής κλοκάρετε άνετα μέχρι τα 4.3 χωρίς την χρήση έξτρα ψύκτρας. Αυτός ήταν και ο λόγος που έχω διαλέξει αυτό το κουτί ώστε τα 5 ανεμιστηράκια να βοηθήσουν όσο μπορούν την κατάσταση :) . Όσο για την κάρτα γραφικών ισχύει ότι και για τον επεξεργαστή. Δηλαδή σε 2 χρόνια που το παιδί θα αρχίσει να παίζει σοβαρά παιχνίδια και θα θέλει ένα δυνατό μηχάνημα μαζί με την αλλαγή επεξεργαστή θα γίνει και αγορά κάρτας γραφικών.

Με λίγα λόγια ο κύριος γνώμονας που έχω επιλέξει αυτή την σύνθεση υπολογιστή είναι οι δυνατότητες αναβάθμισης του για το μέλλον. Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση :)

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχω καταλάβει σωστά από το άρθρο της msi που έχω ανεβάσει ο επεξεργαστής κλοκάρετε άνετα μέχρι τα 4.3 χωρίς την χρήση έξτρα ψύκτρας. Αυτός ήταν και ο λόγος που έχω διαλέξει αυτό το κουτί ώστε τα 5 ανεμιστηράκια να βοηθήσουν όσο μπορούν την κατάσταση :) . Όσο για την κάρτα γραφικών ισχύει ότι και για τον επεξεργαστή. Δηλαδή σε 2 χρόνια που το παιδί θα αρχίσει να παίζει σοβαρά παιχνίδια και θα θέλει ένα δυνατό μηχάνημα μαζί με την αλλαγή επεξεργαστή θα γίνει και αγορά κάρτας γραφικών.

Με λίγα λόγια ο κύριος γνώμονας που έχω επιλέξει αυτή την σύνθεση υπολογιστή είναι οι δυνατότητες αναβάθμισης του για το μέλλον. Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση :)

Tο σύστημα σου είναι foul. Κάτι τέτοιο χρειάζεσαι

XFX PRO SERIES 450W PSU -

RAIJINTEK ARCADIA MIDI-TOWER WHITE

ADATA AX3U1600W4G11-DD 8GB (2X4GB) DDR3 1600MHZ XPG V1 BLUE DUAL CHANNEL KIT -

AMD ATHLON II X4 750K 3.4GHZ BOX -

ASUS A88XM-PLUS RETAIL -

COOLERMASTER K280 BLACK -

WESTERN DIGITAL WD10EZEX 1TB CAVIAR BLUE SATA3 -

c6VhB03.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση άλλα δεν βρίσκω τον λογο να πάω σε amd. Intel G3258 vs AMD Athlon X4 750k. Ουτε να καθυστερησω το συστημα με απλό σκληρό όταν ξέρω οτι ενα παιδι δεν θα χρειαστεί πανω απο 100 gb αποθηκευτικό χώρο. Οι μνήμες μου κλοτσανε λογο 11 latency. Το μονο που θα μπορουσα να κρατήσω είναι το κουτί που είναι αξιοπρεπεστατο :-) ευχαριστώ για την απάντηση σου και τον χρόνο που διεθεσες

Έγινε επεξεργασία από AimiliosK
Link to comment
Share on other sites

Άκου τους amd - δες και δε θα χάσεις. .. Αυτά που επιλέγεις και οι λόγοι που τα επιλέγεις έχουν ένα banner με XXL - bold που γράφει EPIC FAIL...

Κι ο δικός μου επεξεργαστής πιάνει τα 5 με μερικά κλικ Ε ΚΑΙ ? Αυτός τρέχει τα παιχνίδια η η κάρτα γραφικών ? (Που η ενσωματωμένη της Ιντελ είναι για κλάματα)...

Επίσης ποιος σου είπε πως σε τριψήφιο budget η Ιντελ είναι καλή επιλογή? ...κι όλα αυτά περί oc είναι ...δεν ξέρω

...λίγο. .. extreme (βασικά δε βρίσκω κατάλληλη λεξη)...

Στο μόνο που συμφωνώ είναι πως δε θες hdd αλλά μόνο ένα ssd

Και το 11 cl στις μνήμες τι σε πειραξε; τους έτρεξες benchmark και τις βρήκες χάλια?

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

Άκου τους amd - δες και δε θα χάσεις. .. Αυτά που επιλέγεις και οι λόγοι που τα επιλέγεις έχουν ένα banner με XXL - bold που γράφει EPIC FAIL...

Κι ο δικός μου επεξεργαστής πιάνει τα 5 με μερικά κλικ Ε ΚΑΙ ? Αυτός τρέχει τα παιχνίδια η η κάρτα γραφικών ? (Που η ενσωματωμένη της Ιντελ είναι για κλάματα)...

Επίσης ποιος σου είπε πως σε τριψήφιο budget η Ιντελ είναι καλή επιλογή? ...κι όλα αυτά περί oc είναι ...δεν ξέρω

...λίγο. .. extreme (βασικά δε βρίσκω κατάλληλη λεξη)...

Στο μόνο που συμφωνώ είναι πως δε θες hdd αλλά μόνο ένα ssd

Και το 11 cl στις μνήμες τι σε πειραξε; τους έτρεξες benchmark και τις βρήκες χάλια?

Για τους Amd μπορεί να κάνω και λάθος που δεν τους έχω σε μεγάλη υπόληψη. Αλλά για έμενα στο μυαλό μου ο Amd Athlon x4 750K σε σχέση με τον g3258 είναι η μέρα με την νύχτα. Για να το πω πολύ απλά και ''χωριάτικα'' είναι σαν ο ο Amd να είναι ένα Peugeot rally 10ετίας σε σύγκριση με μία low end bmw που βγήκε πριν 1 μήνα (Γιατί να μην ξεχνάμε ο athlon βγήκε πριν 2.5 χρόνια και ο intel πριν κάτι μήνες, που όπως και να το κάνουμε ειδικότερα στον τομέα της τεχνολογίας αυτός ο χρόνος είναι πολύ μεγάλος) όπου το Peugeot παλεύει υπερφτιαγμένο με 4 πυρήνες και υψηλό χρονισμό να προλάβει την τεχνολογία της Bmw που είναι πολλά χρόνια μπροστά. Μπορεί να είναι τελείως βλακώδες αυτό που λέω και να μην έχει σχέση αλλά πραγματικά όταν βλέπω τεχνολογία 22nm σε σχέση με 32nm και ΔΙΠΛΑΣΙΑ κατανάλωση ενέργειας σε σχέση με τον άλλον που οι περισσότεροι δεν δίνουν σημασία ,για εμένα είναι πολύ σημαντικό ώστε να καταλάβω στο τι δουλεία έχει πέσει σε αυτό τον επεξεργαστή.

Όσο για την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών όσο έχω ψάξει στο ιντερνετ πραγματικά ο καθένας λέει το μακρύ και το κοντό του για τις ενσωματωμένες και δεν μπορώ να βγάλω άκρη( Άσε που στην συγκεκριμένη περίπτωση ο συγκεκριμένος που έχει προταθεί δεν έχει ενσωματωμένη gpu). Άμα έχεις να μου προτείνεις κάποιον Amd σε αυτά τα χρήματα που να μπορεί να κοντράρει τον g3258 ευχαρίστως να το συζητήσουμε.

Τώρα για της μνήμες όπου κολλάω στα 11 latency. Δεν τις έχω τρέξει προφανώς σε benchmark αλλά η λογική μου που προφανώς μπορεί και να κάνει λάθος μου λέει ότι μνήμες με διαφορά 7 με 11 latency δηλαδή 4 μονάδες, είναι σημαντική διαφορά σε σχέση με τα 10 ευρώ διαφορά που κοστίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Για τους Amd μπορεί να κάνω και λάθος που δεν τους έχω σε μεγάλη υπόληψη. Αλλά για έμενα στο μυαλό μου ο Amd Athlon x4 750K σε σχέση με τον g3258 είναι η μέρα με την νύχτα. Για να το πω πολύ απλά και ''χωριάτικα'' είναι σαν ο ο Amd να είναι ένα Peugeot rally 10ετίας σε σύγκριση με μία low end bmw που βγήκε πριν 1 μήνα (Γιατί να μην ξεχνάμε ο athlon βγήκε πριν 2.5 χρόνια και ο intel πριν κάτι μήνες, που όπως και να το κάνουμε ειδικότερα στον τομέα της τεχνολογίας αυτός ο χρόνος είναι πολύ μεγάλος) όπου το Peugeot παλεύει υπερφτιαγμένο με 4 πυρήνες και υψηλό χρονισμό να προλάβει την τεχνολογία της Bmw που είναι πολλά χρόνια μπροστά. Μπορεί να είναι τελείως βλακώδες αυτό που λέω και να μην έχει σχέση αλλά πραγματικά όταν βλέπω τεχνολογία 22nm σε σχέση με 32nm και ΔΙΠΛΑΣΙΑ κατανάλωση ενέργειας σε σχέση με τον άλλον που οι περισσότεροι δεν δίνουν σημασία ,για εμένα είναι πολύ σημαντικό ώστε να καταλάβω στο τι δουλεία έχει πέσει σε αυτό τον επεξεργαστή.

Όσο για την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών όσο έχω ψάξει στο ιντερνετ πραγματικά ο καθένας λέει το μακρύ και το κοντό του για τις ενσωματωμένες και δεν μπορώ να βγάλω άκρη( Άσε που στην συγκεκριμένη περίπτωση ο συγκεκριμένος που έχει προταθεί δεν έχει ενσωματωμένη gpu). Άμα έχεις να μου προτείνεις κάποιον Amd σε αυτά τα χρήματα που να μπορεί να κοντράρει τον g3258 ευχαρίστως να το συζητήσουμε.

Τώρα για της μνήμες όπου κολλάω στα 11 latency. Δεν τις έχω τρέξει προφανώς σε benchmark αλλά η λογική μου που προφανώς μπορεί και να κάνει λάθος μου λέει ότι μνήμες με διαφορά 7 με 11 latency δηλαδή 4 μονάδες, είναι σημαντική διαφορά σε σχέση με τα 10 ευρώ διαφορά που κοστίζουν.

κοιτα, δεν ξερω αν ειναι κανα εμπορικο κολπο των μαγαζιων ή αν οντως ειναι χρηστες αυτοι που γραφουν τις συγκεκριμενες κριτικες για τον περιβοητο g3258, αλλα μιλαμε για ενα celeron και βλεπω στα διαφορα site μαγαζιων (αποκλειστικα) να τον συγκρινουν με i7 :confused::hehe:

Δεν τον εχω ποιασει ακομα στα χερια μου -θα γινει σιγουρα αφου σε επαγγελματικο επιπεδο κατα κορων στηνω vfm μηχανακια επιπεδου ξεφτυλας- αλλα ας βαλουμε τη λογικη που λεει ΕΙΝΑΙ CELERON, τελεια και παυλα, ουτε i3 ουτε i5 ουτε i7 (δηλαδη με τις βλακειες που γραφονται στις κριτικες δυο συγκεκριμενων μαγαζιων θα αρχισουμε να νοιωθουμε χαζοι οσοι εχουμε επεξεργαστες ναυαρχιδες και δε πηραμε ενα celeron του κιλου να κανουμε τη δουλεια μας καλυτερα:hehe:)

Απο κει και περα, αν ελεγες "θελω ενα τουμπανο επεξεργαστη" η intel ειναι μονοδρομος, αλλα μιλαμε αποκλειστικα για τα κορυφαια της μοντελα i5 4690 ή i7 4790 (και αφου θες και οc μιλαμε για 4690K / 4790K), με δυο και τρια κατοσταρικα αντιστοιχα και το καταλληλο υπολοιπο hw υποστηριξης (δηλαδη μιλαμε ετσι κι αλλιως για μηχανακια που κοστιζουν τετραψηφια νουμερα).

Οταν μιλας για vfm κανενας intel δεν μπορει να κοντραρει ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΧΡΗΜΑΤΑ καποιον amd.

2. Σχετικα με τις περιβοητες ενσωματωμενες gpu δε νομιζω να γραφτηκε ποτε απο κανενα λογικο ανθρωπο οτι υπαρχει εστω και καμια υποψια κοντρας μεταξυ των δυο εταιριων, ποσο μαλλον σε desktop καταστασεις που ακομα και η τελευταια των τελευταιων καρτα γραφικων της nvidia ή της amd της ταξεως των 20-30 ευρω ειναι ετη φωτως ανωτερη απο οποιαδηποτε ενσωματωμενη intel.

Σε επιπεδο laptop οταν προτιμαμε intel επεξεργαστη γιατι προτιμαμε να σκαμε -δυσαναλογα- ενα τσουβαλι λεφτα ωστε να επιλεγουμε με ξεχωριστη καρτα γραφικων εστω επιπεδου gt620?

Εδω δε νομιζω να υπαρχει πουθενα αντιλογος (ουτε να εχουν γραφτει πολλα) αφου η AMD σου δινει μια κανονικη entry level gpu για να κανεις κανονικα τη δουλεια σου ενω η intel απλα ενα υποτυπωδες interface για να συνδεσεις μια οθονη να τρεξεις ενα office κι ενα browser, κλασεις κατωτερο απο κανονικες καρτες δεκαπενταετιας των nvidia/ati (και κριμα δηλαδη γιατι οταν μπηκε η ιντελ σε αυτο το παιχνιδι των γραφικων, οι πιο οπτιμηστες θεωρουσαμε πως θα σπασει το μονοπωλιο)

3. Σχετικα με το oc αυτο που λεει η msi ειναι πως εφ οσον θες να κανεις oc με fsb θες τις αναλογες μνημεες υποστηριξης. Δε σου γραφει πουθενα πως το κομματι που σου ετυχε θα φτασει τα 4 και τα 5 GΗz.

Σχετικα με το αθλημε εχουμε επικαιρο ενα πολυ ενδιαφερον topic που συζητιεται προσφατα http://www.thelab.gr/metriseis-and-apotelesmata-yperxronismon/fx-8350-voitheia-gia-overclocking-136356.html και καλο θα ηταν να το διαβασεις αν θες να ασχοληθεις με το αθλημα. (εχει ολα τα βηματα με χειρουργικη ακριβεια)

Τα νουμερα που γραφονται αφορουν μαλλον περισσοτερο το συγκεκριμενο επεξεργαστη, αλλα η γενικη θεωρια ειναι η ιδια, και μην τρελαθουμε πως ενας χαζο-celeron τα κανει ολα και συμφερει με δυο τρια κλικ και ειναι και stable.

Φυσικα με ενα ξεκλειδωτο μπορεις να παρεις κατι απλα αλλαζοντας τον πολλαπλασιαστη και ισως παιζοντας και λιγο με την ταση, αλλα οχι αυτα που νομιζεις οτι καταλαβες διαβαζοντας τη διαφημηση της msi.

4. Σχετικα με τις μνημες, ειναι αστειο να μιλαμε για vfm μηχανημα ενος δεκαχρονου και να προβληματιζομαστε για τη latency (απο τη στιγμη που δεν υπαρχει καρτα γραφικων πιο πολυ θα "εσκαγα" για τη συχνοτητα λειτουργειας τους, αλλα και παλι οχι φανατικα).

Μηπως εχεις σκοπο να κανει βαρια επεξεργασια multimedia ή να φτιαξει κανενα ramdisk ?

Το να το συζητησουμε καν ως θεμα ειναι εντελως για γελια... Το μονο που παιζει ρολο σε αυτο τον υπολογιστη ειναι η τιμη τους (ισως ουτε καν η χωρητικοτητα, αλλα οκ, σε αυτο το θεμα τα 8gb ειναι πιο futureproof απο τα 4, και αφου θα χρησιμοποιηθουν και για γραφικα μαλλον καταληγουν μονοδρομος)

5. Τελος κολλας σε εντελως ανουσια πραγματα οπως επιλογη επεξεργαστη, κλοκαρισματα, και ακομα χειροτερα με τη cl της ram και δε σκεφτεσαι για το σημαντικοτερο: το θεμα των γραφικων.

Οσον αφορα τους επεξεργαστες, ολοι οσοι κυκλοφορουν καλοι ειναι, και γενικα οσοι κυκλοφορησαν τα τελευταια 10 χρονια ειναι overkill για αυτο που θες, τουλαχιστο σε επιπεδο cpu οποτε ειναι εντελως αδιαφορο ποιον θα επιλεξεις, δεν ισχυει ομως το ιδιο σε επιπεδο γραφικων και οταν θες ενα pc που θα τρεξει κατα κυριο λογο games αυτο ειναι που θα επρεπε να σε απασχολει.

Προταση δε σου κανω γιατι οι amd-αδες ξερουν καλυτερα ποιος επεξεργαστης ειναι vfm με οσο δυνατο καλυτερα γραφικα.

Παντως σε αυτα τα χρηματα υποθετω μπορεις να πας ακομα και σε fm2+ (που απ οσο γραφεται εχει γραφικα οσο μια κανονικη r7)

τελειως θεωρητικα παντως (μην το παρεις σα δεδομενη προταση αν δε συμφωνισουν ανθρωποι που εχουν χρονια amd, γιατι οι συγκεκριμενοι εχουν ταλεντο στο να βγαζουν απ τη μυγα ξυγκι στο θεμα vfm + επιδοσεων, ενω οι intel-αδες ειμαστε πιο large/θυματα, δες το απλα σαν παραδειγμα του τι μπορεις να κανεις με το ταβανι που θετεις σε σχεση με ενα θλιβερο celeron πανω σε μια πανακριβη μητρικη μεσα σε ακριβα κουτια)

AEROCOOL GT MIDI TOWER BLACK EDITION -

BE QUIET! SYSTEM POWER 7 500W -

ASROCK FM2A75 PRO4+ RETAIL -

MUSHKIN 992125R 8GB DDR3 2133MHZ PC3-17000 BLACKLINE SERIES -

SANDISK SDSSDP-128G-G25 128GB 2.5'' SSD SATA3 -

http://www.e-shop.gr/amd-a10-7700k-350ghz-box-p-PER.559670

συνολο 437 ευρω!

αυτο με αξιοπρεπεστατα γραφικα επιπεδου r7 για κανονικα games, και πιο λογικα επιλεγμενα parts, και με κανονικο επεξεργαστη των 150 ευρω, ετη φωτος καλυτερο απο το celeron στοιχιζει φθηνμοτερα απο αυτα που εγραψες παραπανω και προφανως ειναι πολυ ανωτερη συνθεση

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

@Νick74 μάλλον είσαι παλιός και προφέρεις το όνομα celeron υποτιμητικα. Ίσως θυμάσαι το φιάσκο του 98 με την παντελή έλλειψη l2 cache που μετά διορθώθηκε κτλ κτλ. Κι εγώ τα θυμάμαι. Ωστόσο τη δεδομένη στιγμή -και κατά την άποψή μου- όλες τις εποχές, δεν υπάρχει τίποτα πιο vfm από τους celeron της εποχής sandy bridge και μετά. Πέραν του ότι ο συγκεκριμένος pentium δεν είναι celeron... Tώρα 144 ευρώ για amd, ξέρω γω, υποτίθεται amd παίρνεις για να γλυτώσεις λεφτά. Δυστυχώς δεν είναι σοβαρή εναλλακτική, λύση -απόλυτης- ανάγκης είναι.

Link to comment
Share on other sites

Για να το ξεκαθαρίσω για να μην ξεφυγει η κατασταση περισσότερο, (κακώς που δεν το εκανα απο την αρχη). Δεν θέλω να φτιαξω ενα τωρινό gaming pc αλλά ενα pc το οποίο να μπορεί να παίξει τώρα κάποια παιχνίδια και να εχει τις προδιαγραφες να γίνει καλυτερο gaming pc στο μέλλον. Δυστυχώς με την λύση με τους amd δεν βλέπω φως στο τούνελ για το μελλον

Link to comment
Share on other sites

@Νick74 μάλλον είσαι παλιός και προφέρεις το όνομα celeron υποτιμητικα. Ίσως θυμάσαι το φιάσκο του 98 με την παντελή έλλειψη l2 cache που μετά διορθώθηκε κτλ κτλ. Κι εγώ τα θυμάμαι. Ωστόσο τη δεδομένη στιγμή -και κατά την άποψή μου- όλες τις εποχές, δεν υπάρχει τίποτα πιο vfm από τους celeron της εποχής sandy bridge και μετά. Πέραν του ότι ο συγκεκριμένος pentium δεν είναι celeron... Tώρα 144 ευρώ για amd, ξέρω γω, υποτίθεται amd παίρνεις για να γλυτώσεις λεφτά. Δυστυχώς δεν είναι σοβαρή εναλλακτική, λύση -απόλυτης- ανάγκης είναι.

χμμμ δε θυμαμαι αν ηταν το 98 η το 96 -μπορει να ηταν και το 98 αλλα αν δε με μπερδευει το αλτσχαιμερ νομιζω πως ειχα win95- που ειχα στησει δυο celeron σε δικτυο αποκλειστικα για δουλειες γραφειου, και ουτε γι αυτο δεν καναν (μαλλον καναν αλλα σερνονταν, κολλαγαν κτλ κτλ)...

Απο τοτε ναι, τους εχω βαλει ενα τεραστιο Χ.

Σε καποιες μικροεφαρμογες για monitoring -οχι ελεγχο- καποιων αντλιων πχ μη κρισημης σημασιας τους εχω χρησιμοποιησει μερικες φορες, αλλα εκει μιλαμε απλα για να τρεχουν ενα συγκεκριμενο προγραμμα και τιποτε αλλο, οχι multitasking.

Αν τωρα εχουν αλλαξει τα πραγματα και μπορουν να κανουν ταυτοχρονα κι αλλα πραγματα δεν εχω ασχοληθει.

Η αληθεια ειναι πως και με τους AMD δεν ημουν ευχαριστημενος οταν ειχα στησει ενα τετοιο ...φουρνακι (δε θυμαμαι μοντελο αλλα απ οτι θυμαμαι καπου πριν την Ολυμπιαδα πρεπει να ταν) αλλα σαν vfm σιγουρα τους παραδεχομαι.

Τον fm2+ οπως εγραψα δεν τον εκανα προταση, αλλα παραδειγμα για το τι μπορει να φτιαξει με το ταβανι που θετει

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχω καταλάβει σωστά από το άρθρο της msi που έχω ανεβάσει ο επεξεργαστής κλοκάρετε άνετα μέχρι τα 4.3 χωρίς την χρήση έξτρα ψύκτρας. Αυτός ήταν και ο λόγος που έχω διαλέξει αυτό το κουτί ώστε τα 5 ανεμιστηράκια να βοηθήσουν όσο μπορούν την κατάσταση :) . Όσο για την κάρτα γραφικών ισχύει ότι και για τον επεξεργαστή. Δηλαδή σε 2 χρόνια που το παιδί θα αρχίσει να παίζει σοβαρά παιχνίδια και θα θέλει ένα δυνατό μηχάνημα μαζί με την αλλαγή επεξεργαστή θα γίνει και αγορά κάρτας γραφικών.

Με λίγα λόγια ο κύριος γνώμονας που έχω επιλέξει αυτή την σύνθεση υπολογιστή είναι οι δυνατότητες αναβάθμισης του για το μέλλον. Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση :)

μωρε σε δυο χρονια θα παιζει games με την αναβαθμιση.. τωρα δε θα παιζει (εκτος κι αν μιλαμε για COD2 ή CS 1.6)

δεν ξερω πως εκανες την αναζητηση σου, αλλα με μια γρηγορη ματια βρηκα δυο reviews για την igp του

Pentium 20th Anniversary G3258 Processor Review - Performance - iGPU - 3DMark 2013

Review: Intel Pentium Anniversary Edition G3258 - CPU - HEXUS.net - Page 7

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.